16 април, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕ3 намирници кои ја заменуваат четкичката за заби

3 намирници кои ја заменуваат четкичката за заби

60431416 (1)

Основната хигиена за усната шуплина наложува миење на забите после секој оброк. Бидејќи немаме прилика секогаш по внесената храна да ги измиеме забите, тогаш можат да ни помогнат овие намирници кои се природни чистачи на забите.

Грицкањето на одредени крцкави и тврди овошја и зеленчуци предизвикува лачење на плунка која ги уништува бактериите и забите ги одржува чисти и здрави.

1. Јаболка

Јаболкото содржи фосфор, калциум и флуор, кои спречуваат развој на кариес, а докажано е дека ова овошје подобро ги чисти забите од било кои четкички, делувајќи двојно- механички и физички.

2. Морков

Со џвакањето на свежиот морков се стимулира производството на плунка, која помага во отстранувањето на заостанатата храна. Освен тоа, влакната од морковот делуваат како четкичка за заби и непца.

3. Целер

Целерот ги штити забите на два начина. Џвакањето на целер предизвикува лачење на материи кои ги неутрализираат бактериите кои предизвикуваат кариес. Иато така, оваа намирница со џвакањето продира меѓу забите, ги масира непцата и ја чисти усната шуплина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП