23 јуни, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕОткриени клучни нутритиенти кои се поврзани со побавно стареење на мозокот и...

Откриени клучни нутритиенти кои се поврзани со побавно стареење на мозокот и на кој тип на исхрана припаѓаат

Разбирањето како исхраната влијае на стареењето на мозокот може да има значително влијание врз нашето здравје и долговечност. Една неодамнешна студија на научници од Универзитетот во Илиноис и Универзитетот во Небраска-Линколн го поврза внесот на хранливи материи со темпото на стареење на мозокот.

100 волонтери на возраст меѓу 65 и 75 години учествуваа во студијата, која беше објавена во списанието npj Aging. Научниците мапираа скенирање на мозокот во однос на внесот на храна, откривајќи врски помеѓу одредени диети и побавното стареење на мозокот. Идентификувани се два различни типа на стареење на мозокот, при што побавното стареење е поврзано со хранливи материи кои обично се наоѓаат во медитеранската исхрана, за чии придобивки веќе пишувавме претходно. Претходните студии покажаа дека таквата диета е корисна за нашето тело.

Истражувавме специфични биомаркери за хранливи материи, како што се профилите на масни киселини, познати во нутриционистичката наука дека потенцијално нудат здравствени придобивки. Ова е во согласност со обемните теренски истражувања кои ги покажуваат позитивните здравствени ефекти од медитеранската исхрана, која ја нагласува храната богата со овие корисни хранливи материи, рече неврологот Арон Барби од Универзитетот во Илиноис.

Откривање на корисни биомаркери во крвта

Наместо да се потпираат на исхраната што самите ја направиле учесниците, истражувачите анализирале примероци од крв за да ги идентификуваат биомаркерите на хранливи материи, обезбедувајќи цврсти докази за исхраната на учесниците. Корисните биомаркери вклучувале масни киселини од риба и маслиново масло, антиоксиданси како што е витаминот Е кој се наоѓа во спанаќот и бадемите и каротеноидите во морковите и тиквата. Холинот, кој го има во изобилство во жолчките, органското месо и сировата соја, исто така е поврзан со побавно стареење на мозокот.

Тимот го процени стареењето на мозокот користејќи скенирања со МРИ и когнитивни тестови, нудејќи увид во менталната агилност и невронската конфигурација. Ова ни овозможува да изградиме посилно разбирање за односите помеѓу овие фактори. Во исто време, ја испитуваме структурата, функцијата и метаболизмот на мозокот, покажувајќи директна врска помеѓу овие својства на мозокот и когнитивните способности, истакна Барби.

Иако новата студија доловува само момент во времето и не може да ја докаже причината и последицата, таа е во согласност со студијата од 2023 година која откри врска помеѓу медитеранската исхрана и намалениот когнитивен пад во текот на 12 години.

Научниците имаат намера да спроведат долгорочни клинички испитувања за да истражат како исхраната влијае на стареењето на мозокот. Едноставните промени во исхраната можат да го намалат ризикот од невродегенеративни болести како што е Алцхајмерова болест. Исто така, може да ги намали когнитивните проблеми кај луѓето со мултиплекс склероза, за што исто така пишувавме порано.

Оваа студија идентификува одредени модели на биомаркери за хранливи материи кои ветуваат и имаат поволни асоцијации со мерките за когнитивните перформанси и здравјето на мозокот, заклучи Барби.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП