21 април, 2024
ПочетнаСВЕТМИСТЕРИОЗНА СМРТ: Почина белорускиот министер одговорен за апсењето на новинарот Проташевич

МИСТЕРИОЗНА СМРТ: Почина белорускиот министер одговорен за апсењето на новинарот Проташевич

Белорускиот министер одговорен за илегално пренасочување на летот на Рајанер за апсење на опозицискиот новинар Роман Проташевич почина мистериозно.

Алексеј Авраменко ненадејно почина на 4 јули на 46-годишна возраст, објави државната новинска агенција Белта, повикувајќи се на информации од владата.

Агенцијата не ја објави причината за смртта.

Авраменко беше државен министер за транспорт и врски и во тоа својство стоеше зад нелегалното пренасочување на патничкиот лет FR4978 до аеродромот во Минск на 23 мај 2021 година додека патуваше од Атина до Вилнус.

Властите го уапсија опозицискиот активист и новинар Проташевич и неговата девојка Софија Сапега, во потег што наиде на осуда од Западот.

Авраменко е роден во Минск во 1977 година. Работел во изградба и одржување на патишта пред да извршува неколку позиции во Министерството за транспорт.

Тој стана заменик министер за транспорт во 2013 година, а потоа прв заменик министер во 2019 година, а во 2019 година конечно ја презеде највисоката функција во министерството.

Ова значело дека тој бил министер за транспорт на земјата во 2021 година и директно известувал кај белорускиот диктатор Александар Лукашенко кога се случил инцидентот.

Проташевич водеше канал на апликацијата за пораки Телеграм што беше широко користен од учесниците на масовните протести против спорните избори во август 2020 година, со кои авторитарниот Лукашенко доби шести мандат.

Протестите, кои траеја со месеци, беа најдолгата и најголема демонстрација на противење на Лукашенко откако тој ја презеде власта во 1994 година.

Проташевич во тоа време живеел во егзил, но тој и неговата девојка биле уапсени кога нивниот лет на Рајанер од Грција за Литванија добил наредба да слета во белорускиот главен град Минск.

Белоруските власти соопштија дека имало закана за бомба, но подоцна соопштија дека во авионот не бил пронајден експлозив.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП