23 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАКои земји губат најмногу богати и каде одат тие?

Кои земји губат најмногу богати и каде одат тие?

Втората по големина светска економија оваа година повторно ќе забележи најголем број милионери кои си заминуваат, според новото истражување.

Извештајот на консултантската куќа за миграција за инвестиции „Henley & Partners“ покажува дека Кина ќе изгуби најголем број милионери оваа година поради миграцијата, која е поголема од која било друга земја.

Податоците на компанијата покажуваат дека 10.800 богати луѓе мигрирале од Кина во 2022-ра година, а уште 13.500 се очекува да ја напуштат земјата оваа година.

Ова не е проблем кој започна со пандемијата на коронавирусот, туку трае во изминатите 10 години.

Кина го бележи својот најголем „милионерски одлив“ секоја година во изминатата деценија, забавувајќи го севкупниот раст на богатството во земјата, забележува Ендрју Амоилс, шеф на истражување во глобалната компанија за истражување на богатството – „New World Wealth“, која помогна во создавањето на извештајот „Henley & Partners“.

Според него, најновите случаи на милионери кои бегаат од Кина може да бидат поштетни од вообичаеното. Кинеската економија силно порасна од 2000-та до 2017-та година, но растот на богатството и милионерите во земјата оттогаш е занемарлив (кога се мери во американски долари).

Други големи губитници

Индија ќе изгуби 6.500 милионери во оваа година, што е за 1.000 помалку од оние кои ја напуштиле земјата во 2022-ра година, но таа бројка ја става на второ место по Кина по одлив на милионери, според прогнозите на „Henley & Partners“.

Сепак, ова не треба да биде причина за загриженост бидејќи, Индија произведува многу повеќе нови милионери отколку што губи поради миграцијата, посочува Ендрју Амоилс.

И другите азиски земји ќе бидат сведоци на заминување на милионери. Се очекува Хонг Конг да изгуби 1.000 во оваа година, а Јужна Кореја и Јапонија соодветно 800 и 300. Извештајот покажува дека жителите на Хонг Конг го напуштиле градот во мноштво во минатата година поради ограничувањата за Ковид-19 и она што тие го гледаат како ерозија на демократските норми, се наведува во извештајот.

И покрај политичките немири и економската неизвесност околу војната на Москва против Украина, Русија се очекува да загуби 3.000 милионери во оваа година, што е значително помалку од 8.500 во 2022-ра година.

Русија е рангирана на четвртото место во рангирањето на „Henley & Partners“ по Велика Британија, која би можела да изгуби 3.200 милионери во 2023-та година, двојно повеќе од она што го загуби една година претходно.

„Брегзит ја направи Велика Британија помалку гостопримлива за богатите луѓе. Сега им е потешко да се движат меѓу Обединетото Кралство и земјите од ЕУ“, вели Тревор Вилијамс, професор на Универзитетот во Дерби и поранешен главен економист во „Lloyds Bank Commercial“.

„Доказите покажуваат дека уделот на Обединетото Кралство во внатрешните инвестиции во Европа е намален откако ја напушти ЕУ, при што Германија и Франција добиваат во овој поглед“, додава Вилијамс.

Бразил е на петтото место на рангирањето на „Henley & Partners“, со 1.200 милионери кои се очекува да ја напуштат во 2023-та година, исто така помалку од 2022-ра година, кога земјата ја напуштија 1.800 милионери.

Кои земји ќе бидат домаќини на најмногу милионери?

Австралија оваа година би можела да ги надмине Обединетите Арапски Емирати и да биде домаќин на најголем број милионери. Се очекува земјата да привлече 5.200 милионери, додека ОАЕ е на второ место со 4.500. Сингапур е на третото место, со предвидувања дека би можел да привлече 3.200 милионери.

Западните земји генерално остануваат привлечна дестинација за милионерите, според истражувањето, а првите 10 ги заокружуваат САД (со 2.100 очекувани милионери), Швајцарија (1.800) и Канада (1.600).

„Има постојан раст на миграцијата на милионерите во изминатата деценија, при што глобалните бројки за 2023-та и 2024-та година се очекува да бидат 122.000 и 128.000 соодветно“, забележува Јург Штефен, извршен директор на „Henley & Partners“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП