недела, 3 јули 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТ120. ден војна во Украина: Русите го освоија речиси целиот Луганск, но...

120. ден војна во Украина: Русите го освоија речиси целиот Луганск, но еден град не се предава

По 120 дена војна, руските сили успеаја да освојат 90 отсто од областа Луганск во источна Украина. Сепак, иако жестоки борби се водат повеќе од два месеци, клучниот град во оваа област – Северодонецк, сè уште се спротивставува на нападите.

Гувернерот на областа Луганск, Сергеј Гајдаи, каде што се случуваат најсилните борби во последните недели, изјави дека ситуацијата од понеделникот вечерта е „исклучително тешка“ на целата линија на фронтот таму.

„Руската армија има акумулирано доволно резерви за да започне офанзива од големи размери“, изјави гувернерот Гајдаи на украинската телевизија.

Тој посочи дека руските сили контролираат дел од градот Северодонецк, освен хемиската фабрика Азот, каде што стотици цивили се кријат со недели, а патот што ги поврзува Северодонецк и неговиот збратимен град Лисичанск со градот Бахмут е под постојано гранатирање.

На друго место долж активната линија на фронтот, која се протега на повеќе од 1.000 километри, само 10% од територијата се уште е под контрола на украинските власти.

„Лисичанск е под масовно руско гранатирање цел ден. Засега е невозможно да се одреди бројот на жртвите“, рече Гајдаи, додавајќи дека гранатирањето е можеби најтешкото што градот го доживеал досега.

И покрај тоа, Русите не го финализираа опкружувањето на украинските сили, кои им нанесоа „значителни загуби“, рече тој.

Руските сили неодамна зазедоа два града во близина на Лисичанск и Северодонецк во областа Луганск, потврди украинската армија. Станува збор за градовите Пидлисна и Мирна Долина, што значи дека деведесет проценти од регионот Луганск сега е под руска контрола.

Со ова Русија ја окупираше територијата долж фронтот во источна Украина, но и го зголеми притисокот врз двата клучни града – Северодонецк и Лисичанск.

Поминаа речиси два месеци откако руските сили почнаа со напади врз градот Северодонецк. И покрај огромната огнена моќ, руските војници сè уште не успеаја да го потиснат украинскиот отпор, ниту да ја пресечат линијата што обезбедува оружје и муниција за преостанатите бранители на градот.

Рускиот претседател Владимир Путин ја прогласи окупацијата на источните украински региони Луганск и Доњецк за една од главните цели на „специјалната воена операција“ на Москва, која започна во февруари.

Во услови на интензивни градски борби, околу 500 цивили, меѓу кои десетици деца, се засолниле во хемиската фабрика Азот во Северодонецк. За разлика од фабриката Азовстал во Мариупол, упориштето во Северодонецк нуди поголема заштита на цивилите. Украинските власти тврдат дека луѓето кои претходно одбивале да го напуштат градот имаат залихи со храна, но сега не можат да бидат евакуирани од фабриката поради интензивните борби.

Но, како и кај „Азовстал“, фабриката „Азот“ и неговата непосредна околина станаа центар на украинскиот отпор, што значи дека руските сили ги насочија сите свои сили кон нив.

Руските војници сега користат беспилотни летала за да ги идентификуваат одбранбените позиции.

„Руската армија го следи воздушниот простор дење и ноќе со помош на беспилотни летала, ја прилагодува огнената моќ и брзо се прилагодува на нашите промени во одбранбените области“, објасни Гајдаи.

Сите три моста што го поврзуваат градот Северодонецк на источната линија на фронтот во Украина со Лисичански на запад се уништени, што ја оневозможува евакуацијата на цивилите кои се уште се во градот.

„Мостовите овозможија да се транспортира барем дел од хуманитарната помош. Во моментов е невозможно да се користат тие мостови, што значително ни ја отежна ситуацијата“, рече Гајдај.

„Судбината на Донбас се решава во Северодонецк, на неколку начини“, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски, откако руските сили успеаја да окупираат околу 90 отсто од територијата на градот.

Воените команданти оценуваат дека е прашање на време кога овој град целосно ќе падне под руска контрола, иако претходно успеа да се спротивстави на нападите.

Претставниците на Кремљ неодамна потврдија дека битката за Северодонецк е од големо значење за руската армија. Со освојување на Северен Доњецк, Русија би можела да ги обнови транспортните врски и другата клучна инфраструктура, со цел да формира копнен коридор од Русија до анектираниот полуостров Крим. Според официјална Москва, тоа била една од главните цели на „специјалната воена операција“ во Украина.

Северодонецк е првенствено еден од ретките градови во регионот што се уште е во рацете на Украина. На нешто помалку од 100 километри од него се наоѓа градот Краматорск, кој е административен центар на украинскиот дел на Донбас, од 2014 година, кога сепаратистите го окупираа источниот дел на тој голем слив.

Значи, со заземањето на овој град, Русија би постигнала многу поголема цел од едноставно проширување на списокот на територии под нивна контрола. Со заземањето на Северодоњецк тие би имале контрола над градот што би го поврзал Донбас со источниот дел на Украина.

Ова би влегло во нова фаза во војната во Украина, бидејќи со освојувањето на руската војска од Северен Доњецк, таа практично би добила упориште на територијата на Украина, од каде би можела да продолжи со понатамошни освојувања.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП