Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

Време: 08:04

Датум: јули 20, 2020

Категорија: ДИЕТИ

Со оваа диета ќe можe да се изгубат многу килограми и да се јаде се што ќе се посака. Зарем не е ова сонот на секој љубител на храна?

Но има едно многу важно правило –Може да јадете САМО во еден временски интервал што трае точно 8 часа – надвор од овој интервал нема јадење.

Инаку, оваа концепција не е нова и до сега постоеа повеќе диети кои препорачуваат менување на пост и нормална исхрана со тоа што имаат ограничена временска рамка (недела – до две). И затоа оваа како и сличните диети се базираат на теоријата дека човечкото тело е дизајнирано за периоди на пообилна исхрана, а потоа периоди на пост, односно не внесување на храна.

Значи, постојат циклуси од 8 часа кога буквално се се јаде (добро, мерка секогаш мора да постои), а потоа циклус од 16 часа кога ништо не се јаде. И така секој ден. Во текот на 16 часа човечкото тело мора да биде концентрирано на одмор и закрепнување, а не на постојано варење на храната

Кои се „идеалните“ 8 часа за конзумирање на храна?

Веќе научивме дека во текот на 24 часа само во еден интервал од 8 часа се конзумира храна. Е сега, прашањето е кој осумчасовен период е најдобар за нас? Најголем дел од диеталците заговаараат дека идеален период е од 09 до 17, но во пракса и периодот од 08 до 16 или 10 до 18 не е невообичаен. Кој и да го одберете: единствена и основна работа е во рамките на него да ги изедете сите планирани дневни калории.

Значи, временскиот интервал може да се прилагоди во зависност од вашиот дневен распоред и дури може да биде различен во различни денови во текот на неделата.

spageti

Јадете колку што сакате

Во оваа диета нема забранета храна но не дозволувајте оваа диета да биде изговор за да се прејадувате. Единствен исклучок од ова правило се слатките напитоци, бидејќи во осумчасовната диета не влегуваат калориите кои се наоѓаат во пијалоците(алкохолни или безалкохолни)-но тоа не значи дека не можат да се конзумираат-секако умерено.

А што ако појадокот доцни ?

Реална ситуација: Од премногу обврски не сте успеале да го „запазите“ времето за појадок и со тоа почетокот на осумчасовниот период на исхрана. И тука постои решение: испијте чај или кафе и кога ќе ви се укаже прилика отпочнете со вашиот осумчасовен циклус на исхрана. Значи, не можете да јадете пред 10 часот наутро? Ништо страшно, во 8 часот испијте нешто од горе споменатото, завршете ги обврските и во 10 почнете со појадокот.

Јадете што сакате

За разлика од другите диети, кај оваа грицките се дозволени и може да се јадат често во рамките на осумчасовниот период. Сепак, здравата логика и овде говори дека треба да се биде критичен и да се избираат поквалитетни грицки (подобро е, на пример, да се јадат печени семки и јаткасти полодови како и суво овошје, отколку солени стапчиња ,чипс и сл). Генералните препораки важат и овде – секогаш е подобро да се конзумираат што е можно поприродни намирници, а да се намалат индустриски произведените.

Пример за мени за еден ден

По станување: вода, кафе или чај.

Појадок во 10 часот: мусли, чаша млеко, едно парче овошје, пржени јајца, тост, кафе/чај

Ужина (кога сакате): Колаче од житарки ( на пр. бонжита)

Ручек (кога сакате): 2 парчиња пица, домашен чипс или помфрит, 1 јаболко.

Ужина (кога сакате): 1 колач или 1 сладолед или овошје по избор.

Вечера во 18 часот: Грилувано бело пилешко месо, 2 варени компири прелиени со лажица путер, брокули на пареа, сладолед.

Не изгледа ни малку лошо зарем не?

Само 8 минути вежбање

Авторите на диетата препорачуваат 8 минути вежбање секој ден. Лично мислиме дека ова е кажано како шега за се да биде во знакот на бројот 8, но бидејќи е напишано во книгата треба да се спомне.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: Јога диета – за слабеење и обликување на телото

  ДИЕТА: Јога диета – за слабеење и обликување на телото

  Јога диетата претставува збир на правила кои иако се крајно едноставни, даваат одлични резултати видливи на вагата, но и на телесните пропорции. Не мора да…

 • Лубеница диета: За 5 дена 2 кг помалку

  Лубеница диета: За 5 дена 2 кг помалку

  Постојат повеќе диети каде главната намирница е лубеницата. Сепак, оваа верзија е најпопуларна и дава одлични резултати во намалувањето на килограмите и чистењето на организмот. После…

 • ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  Оваа диета служи за брзо разградување на мастите и ослободување на телото од течностите, таа е многу ригорозна, и како што велат оние кои веќе…

 • Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати. Немојте да се чудите што низ целиот…

 • Најдобра диета!

  Најдобра диета!

  Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо,…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…

 • Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата…