Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

Време: 09:07

Датум: јули 9, 2020

Категорија: ДИЕТИ

Оваа диета служи за брзо разградување на мастите и ослободување на телото од течностите, таа е многу ригорозна, и како што велат оние кои веќе ја пробале, килограмите продолжуваат да се намалуваат и во текот на наредните три месеци по завршетокот на диетата. Станува збор за многу ригорозна диета и доколку сакате да ја спроведете треба да сте комплетно здрави, доколку не сте сигурни посоветувајте се со вашиот доктор.

Како изгледа данската диета…

Диетата можете да ја започнете било кој ден во неделата, но не се препорачува тоа да биде недела. Диетата трае 13 дена и е прилично тешка но многу ефикасна. Со држењето на оваа диета доаѓа до големи промени во организмот, а ефектите траат цели 2 години.

Не станува збор за типична диета туку за начин со кој ќе се поттикне организмот побрзо да ги согорува мастите и да го исфрла вишокот на течности, и токму поради тоа диетата продолжува да делува и по завршувањето на програмата од 13 дена. Ако правилно се придржувате на диетата можете да го изгубите вишокот на телесни маснотии и тоа, (во зависност од почетната тежина), во распон од 7 па до неверојатни 20 кг!

Воведни напомени:

– Планот за диетата мора да се следи точно 13 дена и мора да се придржувате до намирниците и оброците како што се наведени. Не треба да се консумира ништо што не е наведено на листата

– Ако во текот на диетата на пример испиете едно пиво или чаша вино, џвакате гума за џвакање или јадете некоја храна која што не е наведена, морате веднаш да ја прекинете диетата бидејќи нема да имате никакви резултати. После тоа диетата може да се повтори дури по 6 месеци, никако порано

– Ако правилно сте ја издржале диетата, точно 13 дена, не треба да ја повторувате најмалку една година, но се препорачува да не ја повторувате во следните две години

– Кога ќе почувствувате глад напијте се вода (најмалку 2 литра дневно)

– Кафето може да се замени со чај

– Морате да користите шеќер во коцки

Речиси секој ден се јаде посебна салата така што можете да ја подготвите и за неколку денови однапред. Еве го рецептот…

Салата:

Исечете:

– 1 кг. моркови

– 1 кг. бела зелка

– 1 црвена пиперка

– 1 зелена пиперка

– 1 праз

За прелив:

– 1 дл. маслиново масло

–  1/2 дл. јаболков оцет

–  1/2 лажичка шеќер

– 1/2 лажичка сол

Измешајте ги убаво сите состојки и прелијте ги преку салатата. Оставете да отстои еден час. Промешајте повремено.

Салатата можете да ја чувате во соодветен пластичен сад во фрижидерот . Може да ја чувате најмногу една недела. Ако е за едно лице, тогаш е доволна и половината од горе наведената количина.

 

Данска диета – Мени за секој ден

 

Ден 1

Појадок – 1 шолја црно кафе, 1 коцка шеќер

Ручек – 2 тврдо варени јајца, спанаќ варен во вода, 1 домат

Вечера – 1 голема шницла (230 гр.), салата

 

Ден 2

Појадок – 1 шолја црно кафе, 1 коцка шеќер

Ручек – 1 парче шунка, 1 чаша јогурт

Вечера – 1 голема шницла, салата

 

Ден 3

Појадок – 1 шолја црно кафе, 1 коцка шеќер, 1 парче тост

Ручек – 2 тврдо варени јајца, 1 парче шунка, салата

Вечера – варен целер, 1 домат, 1 овошје

 

Ден 4

Појадок – 1 шолја црно кафе, 1 коцка шеќер, едно парче тост

Ручек – 1 литар џус, 1 чаша јогурт

Вечера – 1 варено јајце, 1 изрендан морков, 25 гр. младо сирење

 

Ден 5

Појадок – 1 голем изрендан морков со лимон

Ручек – 1 големо парче варена риба (бакалар, шкарпина, околу 230 гр.) со лимон и малку путер

Вечера – 1 голема шницла, салата, варен целер

 

Ден 6

Појадок – 1 шолја црно кафе, 1 коцка шеќер, едно парче тост

Ручек – 2 варени јајца, една голем изрендан морков

Вечера – 1/2 пилешко на ражен без кожа, салата

 

Ден 7

Појадок – 1 шолја чај без шеќер

Ручек – НИШТО

Вечера – 1 јагнешки котлет на жар, свежо овошје

 

Ден 8

Појадок – 1 шолја црно кафе, 1 коцка шеќер, едно парче тост

Ручек – 2 варени јајца, 1 парче шунка, салата

Вечера – варен целер, 1 домат, 1 овошје

 

Ден 9

Појадок – 1 шолја црно кафе, 1 коцка шеќер

Ручек – 1 големо парче шунка, 1 шолја јогурт

Вечера – 1 голема шницла, салата, овошје

 

Ден 10

Појадок – 1 шолја црно кафе, 1 коцка шеќер, едно парче тост

Ручек – 2 варени јајца, 1 парче шунка, салата

Вечера – варен целер, 1 домат, 1 овошје

 

Ден 11

Појадок – 1 шолја црно кафе, 1 коцка шеќер, едно парче тост

Ручек – 1 литар џус, 1 чаша јогурт

Вечера – 1 варено јајце, 1 изрендан морков, 25 гр. младо сирење

 

Ден 12

Појадок – 1 голем изрендан морков со лимон

Ручек – 1 големо парче варена риба со лимон и малку путер

Вечера – 1 голема шницла, салата, варен целер

 

Ден 13

Појадок – 1 шолја црно кафе, 1 коцка шеќер, едно парче тост

Ручек – 2 варени јајца, една голем изрендан морков

Вечера – 1/2 пиле на жар без кожа, салата

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: Јога диета – за слабеење и обликување на телото

  ДИЕТА: Јога диета – за слабеење и обликување на телото

  Јога диетата претставува збир на правила кои иако се крајно едноставни, даваат одлични резултати видливи на вагата, но и на телесните пропорции. Не мора да…

 • Лубеница диета: За 5 дена 2 кг помалку

  Лубеница диета: За 5 дена 2 кг помалку

  Постојат повеќе диети каде главната намирница е лубеницата. Сепак, оваа верзија е најпопуларна и дава одлични резултати во намалувањето на килограмите и чистењето на организмот. После…

 • ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  Со оваа диета ќe можe да се изгубат многу килограми и да се јаде се што ќе се посака. Зарем не е ова сонот на секој…

 • Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати. Немојте да се чудите што низ целиот…

 • Најдобра диета!

  Најдобра диета!

  Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо,…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…

 • Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата…