Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,902.73 -0.05%    BESK 5,700.00 -8.06%    FERS 59,500.00 0%    GRNT 957.00 2.9%    KJUBI 1,261.00 -9.93%    KMB 5,991.11 0.74%    KPSS 321.00 -62.24%    OHB 4,501.00 0%    OKTA 3,153.00 0%    PKB 14,399.00 0%    POPK 16.00 -23.81%    RZLE 12.00 -7.69%    SBT 2,401.00 -7.3%    STB 1,055.00 -1.93%    

Македонските печалбари во првите три месеци од годинава испратиле речиси 46 милиони евра дома

Време: 11:37

Датум: јуни 29, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Македонските печалбари од јануари до март годинава испратиле рециси 46 милиони евра дома – покажува статистиката на Народната банка.

Податоците говорат дека дознаките од нашите работници во странство во тој период се уште се држат добро, со оглед на тоа што само дел од месец март зафати пандемијата во светот со вирусот Ковид – 19. Со оглед на тоа што тогаш само што почнуваше светскиот карантин и губењето на милиони работни места во светот, со што беа засегнати и нашите работници во странство, се очекува во вториот квартал значаен пад на парите кои нашите печалбари ги испраќаат дома. Токму периодот од арил до јуни е најкритичен за дознаките од странство зошто голем дел од печалбарите се вратија дома и ги изгубија работните места во земјите каде што работеа.

Експертите очекувааат дека дознаките ќе се намалат, но според нив во кој обем е тешко предвидливо.

„Очекувањата се дека дознаките ќе се намалат, но обемот на намалувањето е тешко предвидлив. Тој зависи од повеќе фактори, од кои два се доминантни: секторите во кои работат испраќачите и обемот на погоденост на тие сектори во земјата во која живеат и го остваруваат тој доход, и погоденоста и нивото на животен стандард на примателите во Македонија. Двата фактора влијаат во спротивен правец и затоа обемот на дознаки тешко може да се предвиди, но сепак и кај овие меѓународни текови се очекува намалување“, изјави за „Денар“, професорот Марјан Петрески.

Намалувањето на парите кои нашите печалбари ги испраќаат дома, според Петрески ќе биде удар врз потрошувачката и врз живеачката на тие домаќинства.

Дознаките се многу важни за македонските домаќинства, особено за најранливите. Претходните проценки говорат дека тие ја намалуваат инциденцата на сиромаштијата за 3-4 процентни поени, исто колку што е ефектот на социјалната помош. Значи, намалувањето на дознаките би значело удар врз потрошувачката и живеачката на овие домаќинства“, изјави професорот Петрески.

Инаку годинава во јануари на сметките на граѓаните кои имале некој близок во странство се слеале 13,5 милиони евра, во февруари, 14,5 милиони евра, за март кога почнуваат да се затвораат границите да има најмногу или 17,6 милиони евра.

Податоците на Народната банка покажуваат дека лани годината ја завшивме со речиси 196 милиони евра пари кои нашите печалбари ги испратиле дома. Најмногу пари на сметките на граѓаните кои имаат некој близок во странство легнале во месец мај или 18,7 милиони евра, а приближно иста сума на пари биле префрлени и во септември.

Гледано пак по години најмногу пари од дијаспората во земјава стигнале во 2015 година – 208,3 милиони евра, а најмалку во последните 15 години во 2005 година – 136,6 милиони евра.

Анализата на бројките по години покажува дека во 2019 имало 196 милиони евра како дознаки на нашите работници од странство, во 2018 година како дознаки од работници во Македонија биле пратени 200,1 милиони евра, во 2017 година биле 193,6, потоа 192,8 во 2016 година, 208,3 во 2015 година, 203,6 во 2014 година, 191,3 во 2013 година, 198 милиони евра во 2012 година, 194,8 во 2011 година, 196,3 во 2010 година, 186,2 во 2009 година. Потоа 180,9 милиони евра во 2008 година, 174,3 во 2007, во 2006 година 157,1 и во 2005 година сумата изнесувала 136,6 милиони евра.

Податоците на Европската статистичка служба Евростат“ пак покажуваат дека од европските земји, за  Македонците „ветенета земја“ е  Германија. Лани во Германија се регистрирани 102.052 македонски државјани. Во Швајцарија имало 66.629 наши државјани. Зад неа е Италија, каде што се регистрирани 63.561 македонски државјани. Во Австрија има 23.372 и во Словенија 12.329 македонски државјани. Најмалку пак македонски државјани во ЕУ имало во Литванија (само четворица), Латвија (12) и Естонија (17 лица).

С.А

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Македонските печалбари во првите три месеци од годинава испратиле речиси 46 милиони евра дома

 1. Пингбек: Македонските печалбари во првите три месеци од годинава испратиле речиси 46 милиони евра дома – Југоинфо

 • Фетел: Не очекував Леклер да се обиде да ме претекне

  Фетел: Не очекував Леклер да се обиде да ме претекне

  Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел го сподели своето мислење за судир со тимскиот колега Шарл Леклер во првиот круг од денешната трка, втора оваа сезона…

 • Агуеро ќе го пропушти реваншот против Реал

  Агуеро ќе го пропушти реваншот против Реал

  Кун Агуеро ќе го пропушти осмина-финалниот реванш во Лигата на шампионите против Реал Мадрид. Најдобриот стрелец на Манчестер сити се повреди пред неколку недели на…

 • Нови 136 лица заразени со Ковид-19, починати 6 и 123 оздравени

  Нови 136 лица заразени со Ковид-19, починати 6 и 123 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-6, Дебар-7,…

 • Партиите ветуваат дека ќе тече „мед и млеко“ – но може ли економијата да ги издржи економските изборни ветувања?

  Партиите ветуваат дека ќе тече „мед и млеко“ – но може ли економијата да ги издржи економските изборни ветувања?

  Пораст на минималната и просечната плата, раст на пензиите, намалување на даноци, инфраструктура тешка милијарди евра… Политичките партии во предизвборните програми веетуваат дека и покрај…

 • Швајцарија во подножјето на Алпите прави нов трезор за чување богатство

  Швајцарија во подножјето на Алпите прави нов трезор за чување богатство

  Швајцарија, надалеку позната како бастион на дискретното, сигурно банкарство, наскоро ќе им понуди на богатите во светот уште еден избор за чувување на вреден имот:…

 • Активни 3.519 случаи на заразени со Ковид-19, досега починаа 376 лица

  Активни 3.519 случаи на заразени со Ковид-19, досега починаа 376 лица

  Во последните неколку недели секојдневно во земјава се бележат по речиси двесте нови случаи на заразени со Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и…

 • Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во планинските региони на запад ќе има услови за изолирана нестабилност со…

 • Регистрирани 357 прекршоци за неносење маска

  Регистрирани 357 прекршоци за неносење маска

  Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 357 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до…

 • Европа и САД ја осудија одлуката на Турција за пренамена на Света Софија во џамија

  Европа и САД ја осудија одлуката на Турција за пренамена на Света Софија во џамија

  Високи претставници од ЕУ и САД ја осудија одлуката на турските власти Света Софија повторно да стане џамија. „Одлуката на турскиот Државен совет да поништи…

 • Илон Маск го престигна Ворен Бафет на листата на најбогати луѓе

  Илон Маск го престигна Ворен Бафет на листата на најбогати луѓе

  Вредноста на имотот на Илон Маск во петокот го надмина имотот на Ворен Бафет, со што извршниот директор на Tesla стана седми најбогат човек во…