Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,704.50 7%    BESK 5,643.00 10%    GRNT 790.86 6.03%    KMB 6,027.13 7.4%    MPT 50,496.41 8.52%    MTUR 4,400.00 10%    OKTA 3,000.00 0.99%    STB 885.95 6.61%    TNB 13,878.00 10%    TTK 1,166.00 10%    UNI 1,885.00 5.78%    ZUMS 1,000.00 0%    

„Вардар“ го совлада „Мотор Запорожје“ и се пласира во осминафиналето на ЛШ

Време: 21:27

Датум: февруари 15, 2020

Категорија: СПОРТБИЗ

Ракометарите на „Вардар“ успеаја да се издигнат над проблемите што го мачат клубот и да слават над „Мотор Запорожје“ со 38:28 (полувреме: 16:11) во групата Б во Лигата на шампиони. Денешниот триумф значи и нов пласман во осминафиналето во елитното клупско натпреварување на ЕХФ.

Петтата радост на „црвено-црните“ во ниту еден момент не беше во прашање. Предноста од пет гола на полувреме беше дуплирана во вториот дел за заслужена радост на крајот и за враќање на победничките патеки по низата од четири порази.

Најефикасен вардаров ракометар беше Сташ Скубе со осум гола, два помалку од него реализира Иван Чупиќ, а солиден на голот беше младиот голман Марко Кизиќ кој запиша осум интервенции. Шест погодоци за гостите од Украина постигна Пухоуски.

Пред Вардар се уште два меча до крајот на групната фаза во Лигата на шампиони. Наредниот викенд (22 февруари) ќе гостуваат кај Порто, а седум дена подоцна во Скопје ќе играат против Монпелје.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Федерер останува во форма и на снег! (видео)

  Федерер останува во форма и на снег! (видео)

  Роџер Федерер се приклучи на иницијативата „Тенис дома“ сред пандемијата на корона вирусот, покажувајќи како останува во форма додека трае долгата пауза во тениската сезона.…

 • Одложувањето на Олимпијадата во Токио донесе огромни финансиски загуби

  Одложувањето на Олимпијадата во Токио донесе огромни финансиски загуби

  Трансферот на Летните олимписки игри во Токио од оваа за следната година ќе ја чини економијата на Јапонија 5,8 милијарди долари. Олимписките игри требаше да…

 • Мурињо го состави идеалниот тим со играчи кои ги тренирал

  Мурињо го состави идеалниот тим со играчи кои ги тренирал

  Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо го состави најдобиот тим на фудбалерите кои ги тренирал во својата кариера. Најголем број од играчите се од Челзи, додека…

 • УЕФА: Без завршена сезона, ќе нема клубови во ЛШ и ЛЕ

  УЕФА: Без завршена сезона, ќе нема клубови во ЛШ и ЛЕ

  Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), според англиски весник „Сан“, ги известила националните Федерации дека ќе останат без претставници во Лигата на шампиони и во Лига Европа,…

 • Сопственикот на Клиперси донира 25 милион долари за борбата против Ковид-19

  Сопственикот на Клиперси донира 25 милион долари за борбата против Ковид-19

  Сопственикот на Лос Анџелес Клиперс и поранешен директор во Мајкрософт, Стив Балмер донира 25 милиони долари за борба против коронавирусот. Парите ќе бидат распределени во…

 • Лампард: Хадсон Одои во целост закрепна од коронавирусот

  Лампард: Хадсон Одои во целост закрепна од коронавирусот

  Фудбалерот на Челзи, Калум Хадсон Oдoи во целост се опорави од коронавирусот, соопшти менаџерот на „сините“, Френк Лампард. Тој беше првиот играч во Премиер лигата…

 • Поранешниот претседател на Јувентус го критикуваше Роналдо

  Поранешниот претседател на Јувентус го критикуваше Роналдо

  Поранешниот претседател на Јувентус, Џовани Коболи Џили, го критикуваше напаѓачот Кристијано Роналдо за однесувањето во време на карантин. Португалецот го напушти клубот и се врати…

 • Роналдо може на крајот на сезоната да замине во ПСЖ или Манчестер јунајтед

  Роналдо може на крајот на сезоната да замине во ПСЖ или Манчестер јунајтед

  Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо може да го напушти италијанскиот клуб на крајот на сезоната, пренесува шпанскиот портал „Диарио гол“. Според изворот, Пари Сен-Жермен и…

 • Барселона планира да се врати на тренинзите на 27 април

  Барселона планира да се врати на тренинзите на 27 април

  Раководството на Барселона одлучи да се врати на тренинзите не порано од 27 април, пренесува шпански „АС“. Во моментот во Шпанија е прогласена вонредна состојба…

 • Мбапе најскап во свет, Меси дури осми, Роналдо не е меѓу 10-те

  Мбапе најскап во свет, Меси дури осми, Роналдо не е меѓу 10-те

  За многумина Лео Меси е најдобриот играч на сите времиња, но моментно тој не е ниту блиску на листата на највредни фудбалери во светот, според…