Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Европејците годишно трошат четири трилиони евра преку платежни картички

Време: 15:02

Датум: јануари 27, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Расходите на европските платежни картички се зголемиле за една третина од 2014 година, и достигнале 3,9 трилиони евра, бидејќи картичките сè повеќе се користат за секојдневна трговија.

Најновото истражување на RBR, Payment Cards Issuing and Acquiring Europe 2020, покажува дека во 2018 година сопствениците на картички во Велика Британија, Франција и Германија најмногу трошеле, со вкупно зголемување од 26 проценти, 19 проценти и 22 проценти, од 2014 година. Четвртиот најголем пазар, Русија, имала удвоен раст на потрошувачката во истиот период.

Извештајот на RBR покажал дека растот на потрошувачката е нераскинливо поврзан со зголемувањето на употребата на картички. Грција особено се издвојува, бидејќи употребата на картички се зголемила седум пати, откако стана државна обврска за трговците. Не е изненадувачки дека земјата забележала и најбрз раст на потрошувачката, која речиси четири пати се зголемила во текот на четиригодишниот период.

Пазарите во источноевропскиот регион забележале најбрз раст во однос на трошоците, особено Украина, Романија и Унгарија, каде потрошувачката е двојно зголемена.

Неодамнешните скокови на потрошувачката со картички во Европа во голема мерка може да се припишат на растечкото прифаќање на безконтактните плаќања, како и на зголемените набавки преку интернет.

Извештајот на RBR покажал дека за Европа како целина, бројот на трансакции се зголемил за скоро три пати побрзо од растот на трошоците, разултирајќи со тоа просечната вредност на секоја трансакција и понатаму да паѓа – од 46 евра во 2014 година на само 34 евра во 2018 година.

Причината е дека картичките сè повеќе се користат за секојдневни набавки со ниска вредност, бидејќи клиентите брзо прифаќаат безконтактно и мобилно плаќање. Како резултат, растот на вкупниот број на картични плаќања на европејците се забрзува од година во година.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

  Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

  Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој корисник на апликацијата „Мој ДДВ“,…

 • Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

  Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-50, Куманово-4, Дебар-2,…

 • ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

  ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

  Пулените на Жозе Мурињо, фудбалерите на лондонски Тотенхем попладнево беа пред победа против Њукасл во рамки на третото коло во Премиерлигата. Сепак ВАР технологијата ги…

 • Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

  Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

  Леброн Џејмс гарантираше дека овој пат Денвер нема да направи сензационален пресврт и ги испрати Л.А. Лејкерс во финалето на НБА. „Кралот“ заврши со 38…

 • Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

  Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

  Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од…

 • Променливо облачно со сончеви периоди

  Променливо облачно со сончеви периоди

  Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен ветер. Утринската температура ќе…

 • Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Њујорк го задржа првото место на светскиот ранг на финансиски центри, а Лондон го консолидираше своето второ место пред целосното излегување на Велика Британија од…

 • Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Годишната стапка на раст на монетарниот агрегат „М3“ или т.н. „широките пари“ паднаа на 9,5% во август 2020-та година од 10,1% во јули и во…

 • МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со нејзините…

 • Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и околу 85 милиони како исклучително…