Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,096.21 0.01%    GRNT 1,234.43 0.05%    KMB 7,400.11 -0.02%    MPT 78,121.84 -0.92%    OHB 5,200.00 0%    RZTK 690.00 -1.43%    STB 1,210.00 -0.02%    STBP 657.00 0.15%    TEL 321.00 -1.03%    TNB 17,800.00 -0.14%    TTK 1,656.29 -2.57%    USJE 24,215.00 0%    

Пад на трошоците, раст на платите – дали се живее подобро од лани?

Време: 13:33

Датум: декември 10, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Статистиката мери раст на платите и пад на трошоците, но дали тоа го чувствува и просечниот граѓанин?

Пад на трошоците за живот за 0.1%

Трошоците за живот се намалиле за 0.1% за една година, а цените на мало за 1.7% за една година.

Според најновите податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) во ноември 2019-та во однос на ноември 2018-та храната и пијалаците поскапеле за 1.1%, алкохолот и цигарите за 5.1%, мебелот за 1.1%, трошоците за здравје за 1.5%, за рекреација и култура за 0.1%.

Од друга страна облеката и обувките поевтиниле за 2.5%, режиските трошоци за 0.4%, транспорт за 6.8%, комуникации за 1.8%, образование за 0.3%.

Цените во рестораните и хотелите како и за останати стоки и услуги останале непроменети.

Кога се ќе се собере и одземе вкупните трошоци за живот, според пресметките на статистичарите, се намалиле за 0.1%.

Синдикалната кошница тежи 32.671 денар

Според пресметките на Сојузот на синдикати (ССМ) минималната потрошувачка кошница за четиричлено домаќинство во септември (најнови податоци) била тешка 32.671 денар.

Од нив дури 13.642 денари одат на храна, 10.389 денари се потребни за сметки и одржување на домот, 2.314 денари за хигиена, 2.408 денари за превоз.

Раст на просечната плата за 4.4%

Од друга страна просечната плата пораснала за 4.4% за една година. Според податоците на ДЗС во септември изнесувала 25.435 денари.

За една година најмногу пораснале платите во секторите: транспорт и складирање (8.8 %), административни и помошни услужни дејности (7.9 %) и дејности на здравствена и социјална заштита (7.3 %).

Од друга страна намалување на просечниот личен доход има кај рударство и вадење камен (-1.3%), дејности во врска со недвижен имот (-2.0%).

Највисоки плати имаат секторите финансиски и осигурителни дејности, информации и комуникации, снабдување со електрична енергија и гас и рударство и вадење камен.

Најниски плати имаат секторите угостителство, административни и помошни дејности, земјоделство и шумарство и преработувачка индустрија.

Како поединечни професии најплатени и натаму се програмерите, правниците осигурителите и сметководителите, како и вработените во воздухопловството. Најниски плати имаат рибарите, како и работниците во кожарската и текстилната индустрија.

Малкумина над, многумина под просекот

Иако просечната плата значително расте останува главниот проблем – богатите стануваат побогати, а сиромашните остануваат сиромашни. Дури ни зголемениот минималец не успева да ги испегла разликите – најмалку платените сектори имаат и над шест пати пониски приходи од најдобро платените.

Истражувањето на Македонска платформа против сиромаштија (МППС) дека 70% од работниците земаат плата под просечната.

Ова го потврдува и најновата публикација на Државната статистика „Жените и мажите во Северна Македонија“. Во неа стои дека само 3.1% од работниците имаат плата над 40 илјади денари. 4.9% меѓу 30 и 40 илјади, 9.1% меѓу 25 и 30 илјади.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Градот Скопје почна да ги применува измените за прeвоз со еколошки такси возила

  Градот Скопје почна да ги применува измените за прeвоз со еколошки такси возила

  Градот Скопје почна да ги применува измените на законот за превоз со еколошки такси возила. Од Градот велат дека со измената и дополна на Законот…

 • Отстранети 224 непрописно паркирани возила од јавните површини

  Отстранети 224 непрописно паркирани возила од јавните површини

  Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се подигнати 224 возила од јавните површини, информира Град Скопје. Од вкупниот број непрописно паркирани и…

 • Во Охрид вторпат се одржува обука за сомелиери

  Во Охрид вторпат се одржува обука за сомелиери

  Во организација на Македонската асоцијација на сомелиери – МАСОМ викендов во Охрид се одржува втората од предвидените неколку професионални сомелиерски обуки. Обуката почнува денеска со…

 • Крводарителска акција посветена на Тоше Проески

  Крводарителска акција посветена на Тоше Проески

  Традиционално по шестнаесетти пат денеска ќе биде организирана крводарителска акција посветена на големиот хуманист Тоше Проески во знак на одбележување на неговиот роденден, соопшти Црвениот крст на…

 • Од утре повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини снег

  Од утре повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини снег

  Времето во западните делови во земјава денеска ќе биде претежно облачно, а во источните сончево со умерена облачност. По одделни котлини ќе има услови за…

 • Царовска: Имаме зголемување на платите кај повеќе од 106 илјади работници за декември

  Царовска: Имаме зголемување на платите кај повеќе од 106 илјади работници за декември

  За декемвриската плата имаме зголемување кај повеќе од 106 илјади работници во нашата држава, со што е остварен таргетот помеѓу 20 и 25 проценти од…

 • Директорот на JPMorgan Chase заработи 31,5 милиони долари во 2019 година

  Директорот на JPMorgan Chase заработи 31,5 милиони долари во 2019 година

  Главниот извршен директор на американската инвестициска банка JPMorgan Chase, Џејми Димон, добил покачување од половина милион долари за 2019 година, со што неговата вкупна заработка…

 • Јаглеродниот диоксид во атмосферата ќе достигне највисок раст од 1958 година

  Јаглеродниот диоксид во атмосферата ќе достигне највисок раст од 1958 година

  Количеството јаглероден диоксид во атмосферата оваа година ќе го означи еден од најголемите годишни порасти од почетокот на мерењето во 1958 година и поради австралиските…

 • Вработувања за најдобрите студенти на УКИМ во Агенцијата за национална безбедност

  Вработувања за најдобрите студенти на УКИМ во Агенцијата за национална безбедност

  Дел од најдобрите студенти од општетствените и техничките факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ќе можат да најдат вработување во Агенцијата за национална безбедност. Тоа…

 • Ајфеловата кула целосно затворена поради штрајкот на синдикатите во Франција

  Ајфеловата кула целосно затворена поради штрајкот на синдикатите во Франција

  Нанесувајќи им силен удар на туристите, повеќето обележја во Париз се затворени поради масовните протести против законот за реформи во пензискиот систем. „Поради национален штрајк,…