Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,303.85 0.13%    GRNT 1,048.61 -0.61%    KMB 6,299.69 1.14%    KVAS 17,000.00 20.57%    MPT 76,676.92 0.6%    MTUR 5,400.00 0.03%    OKTA 4,600.00 -0.01%    RZIN 90.00 0%    RZTK 660.00 0%    SOLN 293.00 -2.98%    STB 1,165.00 0.42%    TEL 315.00 1.43%    TETE 2,300.00 0%    TNB 16,600.00 0%    UNI 2,361.91 2.69%    VITA 12,365.00 3.29%    

Буџет за 2020-та: Милијарди евра за претурање од „шупливо во празно“

Време: 16:02

Датум: ноември 16, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Милијарди евра од граѓаните за претурање од “шупливо во празно“, за затворање дупки и за исполнување на желби и ветувања, а грантови и заеми за “крпење“ на инфраструктурните проекти. Вака на кратко изгледа државната каса за наредната година, во која има се за секого, само не доволно предиспозиции за остварување  на зацртаниот раст на БДП од 3,8 проценти. Скептици се и експертите и дел од бизнисот. Велат проекциите се надреални и тешко остварливи, посебно бидејќи наредната година е изборна година и се очекува застој на сите проекти најмалку шест месеци, до формирањето на новата влада.

3,5 милијарди евра за тековни трансфери – плати, пензии, социјала, субвенции 

Владата планира да потроши 3,9 милијарди евра во 2020-та. Проектираше од граѓаните и компаниите и дел од кредитите да прибере 3,6 милијарди евра за да ги сервисира потребите на државата. Но дури 3,5 милијарди евра ќе завршат за тековни расходи – ќе се финансираат зголемените плати во јавниот сектор, зголемените пензии, социјалните надоместоци, субвенции за земјоделците и поддршката на бизнисот. Пензиите ќе тежат една милијарда евра од кои 500 милиони ќе се префрлат од  Буџетот. За платите на административците ќе се потроши речиси половина милијарда евра, или 53 милиони евра повеќе од годинава. За субвенции и трансфери, пак, како што стои во предложениот буџет, треба да се издвојат 309 милиони евра, што е нешто помала сума од оваа година.

За да ги финансира трошоците, покрај задолжување од 1 милијарда евра од кое дел е за враќање на стари долгови, Владата планира од даноци и придонеси да собере 3,2 милијарди евра. Од придонеси 35 милиони евра повеќе од годинава, а само од даноците дури 123 милиони евра повеќе.

Капиталните расходи се проектирани на 383 милиони евра, што е за 14 милиони евра повеќе од годинава, но со ребалансот на Буџетот, со кого се скратија речиси 50 милиони евра од 420-те милиони евра од првично проектираните за капитални проекти. Владата сега тврди за наредната година ги проектирала на реална основа, не сакала да ги предимензионира.

Буџетскиот дефицит е проектиран 2,3 проценти од БДП или околу 283 милиони евра, а ќе се финансира со кредити.

Од планираната 1 милијарда задолжување дома и во странство, дел ќе биде за враќање на стари долгови. Но, нето домашното задолжување ќе биде 175 милиони евра, плус 200 милиони евра од континуирани државни хартии од вредност. Или вкупно нето домашното задолжување ќе изнесува 375 милиони евра. Додека нето странското задолжување ќе изнесува 121 милиони евра. Или, вкупно, во  2020-та година е планирано нето задолжување од 496 милиони евра.

Владата нема да се „стиска“

Во 2020-та година Владата планира да потроши  835 милиони евра за стоки и услуги. Бројките во Буџетот за 2020 покажуваат дека сумата е зголемена за 180 милиони евра во однос на годинава.

Стоки и услуги од секогаш е најспорна ставка за експертите, бидејќи тука влегуваат парите кои државните институции ги трошат на тендери, привремени вработувања, патни трошоци. Од оваа сума дури 608 милиони евра се планирани за договорни услуги, ставка која пораснала за 108 милиони евра во однос на годинава. Растат и парите за  привремени вработувања, за 2 милиони евра. За  патни и дневни расходи ќе се потрошат 15 милиони евра, или 5,3 милиони евра повеќе од сега. Сумата пак за материјали и ситен инвентар пораснала на 77,4 милиони евра, или 28 милиони евра повеќе од годинава.  Државните институции планираат да купуваат и нов мебел, но и нови возила.

Гледано пак по институции најмногу пари од Буџетот за 2020-та ќе се префрлат во Министерството за финансии – Функции на државата, дури 953 милиони евра или 486 милиони повеќе од сега. Второ „најбогато“ министерство е Министерството  за труд, кое до година треба да потроши речиси 800 милиони евра или 77 милиони повеќе од годинава.

За образование се проектирани 436 милиони евра или 97 милиони повеќе од годинава. МВР ќе потроши 188, одбрана 165,  а здравство 116 милиони евра. Расте и буџетот на транспорт, кој изнесува 97 милиони евра, а тој на животна средина е поголем за 2,5 милиони евра, или вкупно тежи 14 милиони евра.

Рамка: Изборите ќе „тежат“ 12 милиони евра – 5,2 милиони евра ќе добијат партиите

Предвремените парламентарни избори закажани за 12 април ќе тежат најмалку 12 милиони евра. ДИК до година ќе добие 6,8 милиони евра за изборните активности. А политичките партии ќе добијат дополнителни 5,2 милиони евра преку Министерството за правда.

Во Буџетот за 2020-та се проектирани и 3,7 милиони евра за Специјалното јавно обвинителство, чија шефица Катица Јанева заврши во притвор како обвинета за случајот „Рекет“. Парите за СЈО ги побарала Јанева додека се уште ја вршела функцијата. Пари има и за рамковните вработени кои со години седат дома, а земаат плата.

С.А

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Свети Климент Охридски Чудотворец

  Свети Климент Охридски Чудотворец

  Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија,…

 • БДП порасна 3,6 проценти во третиот квартал

  БДП порасна 3,6 проценти во третиот квартал

  Растот на БДП во третиот квартал од 3,6 проценти, колку што пресмета Државниот завод за статистика, за премиерот Зоран Заев е под неговите очекувања. Тој…

 • Променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне

  Променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне. Во текот на денот облачноста ќе се намалува, информира Управата за хидрометеоролошки…

 • Светна новогодишната елка во Скопје

  Светна новогодишната елка во Скопје

  Со вeчерашното светнување на елката на плоштадот „Македонија“ и отворањето на новогодишниот базар „Винтерленд“ симболично се означи почетокот на новогодишните празнувања во Скопје. На почетокот…

 • Со закон се уредува управувањето на електрични тротинети, се укинуваат негативните поени за возачите

  Со закон се уредува управувањето на електрични тротинети, се укинуваат негативните поени за возачите

  Комисијата за одбрана и безбедност денеска за понатамошно читање предложи измени и дополнувања на 14 закони, кои генерално како што појасни министерот за внатрешни работи…

 • Работилница во Народната банка: Ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот

  Работилница во Народната банка: Ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот

  На иницијатива на Народната банка ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот кај нас. Заради нејзино успешно спроведување ќе се преземат…

 • Охрабрувачки податоци – раст на економијата и пад на невработеноста

  Охрабрувачки податоци – раст на економијата и пад на невработеноста

  Државната статистика излезе со охрабрувачки податоци – во третиот квартал од годинава економијата пораснала за 3.6%, а невработеноста се намалила на 17.1%. Економијата пораснала за…

 • Започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол

  Започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол

  Денеска започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол, каде граѓаните ќе можат да се информираат целосно за проектот на едно место –…

 • УЈП почна со исплата на парични средства по основ на МојДДВ

  УЈП почна со исплата на парични средства по основ на МојДДВ

  Управата за јавни приходи (УЈП) започна со исплата на парични средства согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица. Повратот од 15…

 • До крајот на годината вработените треба да добијат регрес за годишен одмор, популарно наречен К-15

  До крајот на годината вработените треба да добијат регрес за годишен одмор, популарно наречен К-15

  На сметките треба да легнат по најмалку 9.610 денари К-15 се пресметува врз основа на просечната нето или бруто плата во изминатите три месеци (40%…