Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,797.55 -0.38%    GRNT 1,026.84 -2.51%    KMB 5,605.21 -0.09%    MPT 71,273.31 -3.55%    RMDEN18 98.70 -0.15%    RZUS 83.00 -7.78%    SBT 2,500.00 -1.34%    STB 1,158.97 -2.6%    STIL 100.67 1.08%    TEL 300.00 -1.31%    TTK 1,431.43 2.46%    UNI 2,277.50 1.22%    

Што е интервален пост и колку е здрав?

Време: 10:12

Датум: септември 16, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Интервалниот пост во моментов е најпопуларна диета, која подразбира наизменична смена помеѓу гладувањето и периодот на неограничен внес на калории. Еден од фактите, која ја прослави оваа диета е дека со овој режим на исхрана можно е да изгубите и до 10 килограми за само 3 месеци.

Се разбира, интервалниот пост најдобро се воведува во консултација со нутриционист, затоа што во зависност од вашиот животен стил зависи и од тоа колку треба да трае периодот на постот.

Најпопуларната форма на интервален пост е онаа во размер 36:12, во која секој втор ден се откажуваме од храна цели 12 часа. Едно истражување предводено од Френк Мејд, покажало дека луѓето кои биле подложени на овој режим за само 4 недели изгубиле 4 килограми телесни масти, а добиле многу придобивки, кога станува збор за здравјето на нивното тело.

Испитаниците биле поделени во две групи, од кои во првата применувале интервален пост, додека вторите сами ги избрале своите оброци и нивното време. Се покажало дека испитаниците кои биле под интервален пост, го намалиле крвниот притисок, ја подобриле крвната слика и ги намалиле воспалителните процеси во нивното тело.

Повеќето луѓе, кои се подложиле на интервален пост не чувствувале никакви здравствени последици, меѓутоа, оние кои имале проблем со ослабен имунитет, го сфатиле тоа дури околу една година, откако започнале да постат, затоа е многу важно да се консултирате со нутриционист и да проверите дали вашето тело е подготвено за ваков вид подвиг.

Со оглед дека станува збор за диета која сè уште се истражува важно е да се напомене дека оваа диета речиси нема никакви предности во однос на другите диети, а со тоа и сè уште не се целосно истражени негативните ефекти кои би можела да ги има врз нашето здравје, затоа, ако се одлучете да пробате интервален пост, консултирајте се со нутриционист и доктор, кој е запознаен со здравјето на вашето тело!

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кралот на диетите: Сок од 3 моќни намирници пред кои килограмите мора да потклекнат

  Кралот на диетите: Сок од 3 моќни намирници пред кои килограмите мора да потклекнат

  Губењето на килограми е процес во кој треба да се обврне внимание на голем број фактори. Освен физичката активност и контролираната диета која никако не…

 • Чудесна банана диета! Рецепт за лесно и здраво слабеење

  Чудесна банана диета! Рецепт за лесно и здраво слабеење

  Бананата е неправедно исфрлена од многу диети, но нутриционистите истакнуваат дека ова овошје игра голема улога во процесот на слабеење. За време на диетата неопходно…

 • Најголем сојузник во слабеењето: Ако сакате кисело млеко, оваа диета е вистинската работа за вас

  Најголем сојузник во слабеењето: Ако сакате кисело млеко, оваа диета е вистинската работа за вас

  Киселото млеко е исклучително корисна намирница која ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага да се ,,соберат” и исфрлаат токсини од…

 • Половина килограм помалку за една ноќ: Магичен пијалок кој се подготвува за 5 минути

  Половина килограм помалку за една ноќ: Магичен пијалок кој се подготвува за 5 минути

  Некои пијалоци треба да се пијат наутро, други во текот на денот, а овој е препорака за навечер. Подгответе го на време и пијте го…

 • Освежете го здравјето и намалете ги килограмите со “краставица диета”!

  Освежете го здравјето и намалете ги килограмите со “краставица диета”!

  Краставиците се полни со витамини, минерали и хранливи материи, вклучувајќи и железо, калциум, магнезиум и витамин Ц, Е и Б. Високата содржина на влакна во…

 • Минута пред летување! Експресна овошна диета!

  Минута пред летување! Експресна овошна диета!

  Ако сте од оние кои започнуваат диета пред заминување на одмор, најдовме диета за вас која дава брзи и ефикасни резултати. Се вика диета со…

 • Диета без јо-јо ефекти: Еве како да изгубите килограми!

  Диета без јо-јо ефекти: Еве како да изгубите килограми!

  Диета без јо-јо ефекти е цел на секој што сака да загуби килограми. А за килограмите да не се вратат важно е да се придржувате…

 • Можете да јадете сладолед, а неделно да губите по два килограми

  Можете да јадете сладолед, а неделно да губите по два килограми

  Ако го сакате овa ладно благо, диетата со сладолед звучи навистина одлично! Сепак, сладолед диетата е диета од околу 1.250 калории која ви овозможува да…

 • Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

  Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

  Брза диета со хељда е се што ви треба, ако сакате брзо да влезете во бикини и да се ослободите од неколку килограми вишок. Во…

 • 10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  Овој екстремен режим на исхрана дава одлични резултати, а се препорачува негово практикување само еднаш во шест месеци. Секој ден згответе 500 грама ориз. Кога…