Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,731.73 1.71%    BESK 8,200.00 0.13%    GECK 500.00 0%    GECT 500.00 0%    GRNT 949.73 -0.03%    KMB 5,585.97 -0.2%    MPT 67,188.50 1.05%    MTUR 5,305.51 0.1%    OKTA 4,504.00 -0.11%    STB 1,200.00 0%    STIL 100.00 0%    TEL 300.00 0%    TKVS 5,350.00 0.94%    TNB 16,816.26 0.09%    

Грозјето е природен извор на овие антиоксиданти! Дали е подобро да се јаде црно или бело?

Време: 21:38

Датум: септември 13, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Грозјето делува како природен тоник на организмот, го забавува стареењето, односно спречува деменција и дегенеративни заболувања на очите. И црното и белото претставуваат еликсир на младоста, но за добар сон заслужно е само едно од нив.

Иако има бројни сорти, повеќето потрошувачи знаат за бело и црно грозје.

Црното грозје треба да биде што е можно потемно, скоро црно, а кога гроздот ќе се разниша зрната не треба да испаѓаат.

Кожата од црно грозје е многу значајна затоа што е богатa со фенолни супстанции кои му даваат боја и вкус, а на луѓето здравје.

Содржи и ресвератрол полифеноли, антоцијани, катехини и кверцетин. Тие се антиоксиданти кои уништуваат штетни материи, како и слободни радикали кои можат да предизвикаат тумори.

Ја чуваат и проодноста на артериите со што се намалува ризикот од срцеви заболувања.

Го намалуваат и згрутчувањето на крвта и го намалуваат лошиот холестерол.

За ресвератрол докажано е дека позитивно влијае на менталните и другите функции на мозокот, намалувајќи го ризикот од мозочен удар.

Црното грозје би требало да се јаде што е можно почесто и поради калиум, манган, витамини Ц, Б1 и Б6. Но и поради изобилството на растителни влакна, калциум и железо.

Истражувањата покажаа дека црното грозје го зголемува нивото на мелатонин, хормон неопходен за добар сон.

Белото грозје е на многу начини слично на црното. Има приближно иста енергетска вредност, што значи околу 20 проценти шекер, но во однос на црното грозје е сиромашно со феноли. Исто така не е претерано богато ни со калиум и калциум.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Грозјето е природен извор на овие антиоксиданти! Дали е подобро да се јаде црно или бело?

 1. Пингбек: Грозјето е природен извор на овие антиоксиданти! Дали е подобро да се јаде црно или бело? - ММС

 • Персонализирана исхрана: Здравје, по ваша мерка!

  Персонализирана исхрана: Здравје, по ваша мерка!

  Прекумерната тежина е несомнено еден од најголемите медицински проблеми на 21 век. Вишокот килограми може да биде последица на генетски фактори, ендокрини нарушувања или употреба…

 • Како да јадете ленено семе за да изгубите тежина

  Како да јадете ленено семе за да изгубите тежина

  Најкорисна супер храна! Лененото семе е ефтин и многу корисен производ кој не е тешко да се купи во кој било супермаркет. Придобивките од лененото…

 • 3 предлози за здрави и брзи оброци

  3 предлози за здрави и брзи оброци

  Повеќето фамилии секојдневно се соочуваат со предизвикот за тоа што ќе се подготвува дента за ручек. Многу често се случува да потрошиме повеќе време за…

 • Испрекинатиот сон лошо влијае на мозокот и срцето

  Испрекинатиот сон лошо влијае на мозокот и срцето

  Различни звуци, па дури и оние пригушени понекогаш можат да доведат до прекин на спиењето. За многумина од нас солидни осум часа знаат да бидат…

 • 4 лесно достапни намирници против вишокот килограми на стомакот

  4 лесно достапни намирници против вишокот килограми на стомакот

  Покрај урамнотежената исхрана и ефективните вежби, постојат и неколку намирници кои дополнително ќе ни помогнат да потрошиме неколку килограми вишок и да растопиме маснотии во…

 • За се постои вистински момент: Ова е идеално време за тренинг во текот на денот

  За се постои вистински момент: Ова е идеално време за тренинг во текот на денот

  Во истражувањето учествуваа млади мажи приближно на иста возраст, тежина и физичка форма. Тие беа поделени во групи чии членови имаа задача да креваат тегови…

 • Причина повеќе секојдневно да пиете чај – добар е за мозокот

  Причина повеќе секојдневно да пиете чај – добар е за мозокот

  Многу луѓе пијат чај само кога се болни, а се повеќе има научни докази дека тоа на сите би требало да ни стане секојдневна навика.…

 • Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

  Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

  Кога ги оставате цигари потребно е време организмот да се исчисти од годините на пушење. Брз и здрав начин за пушачите да го исчистат телото…

 • “Попладневната дремка го зголемува ризикот од дијабетес”

  “Попладневната дремка го зголемува ризикот од дијабетес”

  Студијата на Европската асоцијација за проучување на дијабетес (EASD) во Минхен, укажува на поврзаност помеѓу попладневните дремки и појавата на дијабетес. Имено, експертите сугерираат на…

 • Зошто холинот е неопходен за организмот?

  Зошто холинот е неопходен за организмот?

  Холин е есенцијална хранлива материја која поради сличните карактеристики често се вбројува во витамините Б-комплекс. Неопходен е за нормален развој на мозокот, подвижност на мускулите,…