Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,298.85 0.14%    BESK 7,500.00 0%    EUPF 63.00 1.61%    GRNT 1,179.34 -0.08%    KMB 7,624.02 -0.32%    MPT 77,996.67 -0.07%    OKTA 4,550.00 0.95%    PPIV 37,830.00 -3%    RZEK 48.00 0%    RZTK 701.00 -0.57%    STB 1,301.00 0.08%    STIL 92.00 -1.03%    TETE 2,250.00 -1.04%    TNB 19,200.00 -1.03%    UNI 2,221.00 -2.01%    ZPKO 2,900.00 7.69%    

Ова јадете меѓу оброци за да ослабете

Време: 10:02

Датум: август 14, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ


Тери-Ен Нанс, чија компанија се занимава со смислување режими на исхрана, верува дека диетите со нискокалорична исхрана можат да ви помогнат да ослабете. Еве што да јадете и кога.

Иако е најлогично да се мисли дека морате да јадете што е можно помалку, а да вежбате колку што е можно повеќе за да изгубите тежина, не е баш така. Тери-Ен Нанс која ја основала компанијата Terri-Ann’s Diet Plans верува дека честото грицкање во текот на денот може да ви помогне да одолеете на ”нездравите“ намирници, за кои посегнувате кога сте гладни.

”Здравите, нискокалорични грицки меѓу оброците можат да бидат корисни и да ви помогнат да изгубите вишок килограми. На тој начин вашето тело ќе има стабилна енергија во текот на денот, намалувајќи ја желбата за намирници што може да ве одведе да изберете некоја нездрава храна”, смета Нанс.

Се разбира, не можете да грицкате било што, мора да бидете внимателни и на внесувањето калории, а нејзиниот совет е да јадете грицки кои содржат помалку од 100 калории.

“Но, ако понекогаш ви треба нешто повеќе, исто така има и грицки кои се релативно здрави, а содржат околу 200 калории”.

Таа верува дека е најдобро да се обрне внимание на нивото на глад во текот на денот, да се утврди кога е најдобро време за грицки. Идеално би било грицките да ги јадете околу еден час пред да станете гладни.

Еве неколку нејзини предлози за здрави грицки

Грицки кои содржат околу 50 калории: мала банана, 15 свежи или замрзнати бобинки грозје, 10 маслинки, околу 30 грама суво грозје, неколку стапчиња морков со хумус, коцка сирење и краставица, јаболко.

Грицки кои содржат околу 100 калории: чаша јогурт, мала кеса пуканки, едно варено јајце, чоколадо со житарки, две тенки парчиња леб со хумус, 20 грама темно чоколадо.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Ова јадете меѓу оброци за да ослабете

 1. Пингбек: Што да јадете меѓу оброци за да ослабете - ММС

 • Опасен за луѓето: Забранет увоз на овошје третирано со штетниот инсектицид

  Опасен за луѓето: Забранет увоз на овошје третирано со штетниот инсектицид

  Земјите членки на Европската Унија се согласија да забранат увоз на овошје кое содржи траги од хлорпирифос. Тоа е пестицид кој се смета за штетен…

 • Храна која ќе ви го подобри денот

  Храна која ќе ви го подобри денот

  Постојат различни начини кои ги користиме за да го елиминираме стресот и да се релаксираме. Храната е една од нив и има големо влијание врз…

 • Легло на бактерии: Предмет кој секојдневно го допираме а е повалкан од ВЦ школка

  Легло на бактерии: Предмет кој секојдневно го допираме а е повалкан од ВЦ школка

  Го има секоја куќа, а не сме ни свесни колку бактерии се кријат на него… Нова студија покажала, верувале или не, далечинскиот управувач за ТВ…

 • Интолерантни сте на лактоза? Не очајувајте, постои решение!

  Интолерантни сте на лактоза? Не очајувајте, постои решение!

  Иако интолеранцијата на лактоза може да предизвика потешкотии во секојдневното функционирање, таа не е опасна по здравјето и со малку дисциплина во исхраната, може да…

 • Трик со кој палачинките никогаш нема да испаднат жилави

  Трик со кој палачинките никогаш нема да испаднат жилави

  Палачинките се едни од најчесто правените десерти, брзо се прават и смесата е многу лесна за правење. Сепак, на многумина им се случува палачинките да…

 • Вашата кожа и коса ќе бидат многу поубави доколку ја усвоите оваа навика

  Вашата кожа и коса ќе бидат многу поубави доколку ја усвоите оваа навика

  Доказите од историјата укажуваат дека античките Грци и Римјани биле љубители на ладната бања, а денешните експерти исто така укажуваат на нејзините предности. „Ефектот од…

 • Опасно по здравје! Овие намирници никако не смеете да ги комбинирате!

  Опасно по здравје! Овие намирници никако не смеете да ги комбинирате!

  Вака комбинирана храна може да предизвика дигестивни проблеми, а особено лицата со чувствителни стомаци треба да ги избегнуваат. Ако ја внесувате оваа комбинација на храна…

 • Викенд хороскоп 15-16.02.2020

  Викенд хороскоп 15-16.02.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Парите многу добро ќе се вклопат во вашите планови околу домот. Имате многу добри идеи и време е да почнете…

 • Преродба на организмот: Еве зошто дневно треба да јадете барем по две круши

  Преродба на организмот: Еве зошто дневно треба да јадете барем по две круши

  Овие слатки мали плодови помагаат во борбата против многу болести, а ја чуваат и здравата тежина. Крушите се сочно и слатко овошје кое е благодет…

 • Напиток од куркума за подобар имунитет

  Напиток од куркума за подобар имунитет

  Куркумата традиционално се користи за спречување на кардиоваскуларни и невродегенеративни заболувања, како и за ублажување на дигестивните нарушувања, а чaјот од куркума претставува еден од…