Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,316.41 0.11%    BESK 7,300.00 0.13%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,292.24 -0.12%    MPT 76,673.09 0%    OKTA 4,600.00 0%    RMDEN18 98.70 -0.09%    SBT 2,550.41 1.13%    SPAZP 8,211.00 5.27%    STB 1,176.76 1.01%    TKVS 5,500.00 0%    TNB 16,599.48 0%    TTK 1,510.00 -2.58%    UNI 2,357.79 -0.17%    

Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

Време: 14:54

Датум: јули 15, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Вложувањето во енергетска ефикасност односно не е трошок туку инвестиција која на среден а особено на долг рок резултира со сериозни заштеди.

Новите прозори и фасади, LED светлата и современите апарати за домаќинство со енергетска класа А можат да ги намалат сметките за струја и за греење и до 70%.

Експертите советуваат дека ова треба да биде прв приоритет за вложување во домовите особено ако се земе предвид очекуваниот нагорен тренд на цените на струјата но и општо на енергенсите.

„Тоа е проста математика. На вложен денар се враќа денар уште во првите година или две. Потоа се е чиста заштеда односно заработка“ објаснува Лазар Марковски, енергетичар. „Ако се одлучите за реновирање на домот прв приоритет треба да бидат прозорците, а потоа и фасадата. За ова се исплати да се земе и кредит зашто во меѓувреме парите ги фрлате во празно. За помали вложувања како замена на светилките и дел од уредите за домаќинството не треба воопшто и да се размислува“ објаснува тој.

Со промена на само една светилка годишните трошоци за струја може да се намалат и за 10 евра, доколку во целиот дом се постават штедливи LED светилки вкупната заштеда може да достигне и до 100 евра.

Колку навистина троши светилката? Под претпоставка дека е вклучена по 5 часа на ден, за една година светилката работи вкупно 1.825 часа. За ова време класична светилка од 100 W ќе потроши околу 182 kWh што по моменталната цена од 4.44 денари изнесува околу 800 денари годишно.

LED светилка од 23 W зрачи иста светлина како обична од 100 W но годишно ќе потроши околу 42 kWh што по цената од 4.44 денари изнесува нешто над 180 денари. Оттука разликата односно заштедата е околу 620 денари што е нешто повеќе од 10 евра!

„Мора да се прави разлика меѓу штедење и енергетска ефикасност“ вели Марковски. „Штедењето на енергијата секогаш подразбира одредено одрекнување, додека енергетската ефикасност донесува зголемување на квалитетот на животот“ објаснува тој.

За вистинска заштеда потребни се поголеми инвестиции во самата куќа или стан – подобра изолација значи помала сметка.

„Ставање на топлинска изолација и прозорци е мерка која бара најголемо вложување, но е и најисплатлива. За да се врати вложеното потребни се неколку години, но на долг рок е навистина исплатливо“ вели Марковски.

Сепак, изолацијата како најефикасен начин за заштеда на енергија е застапена во само 18% од домовите – најдобро стои скопскиот регион со 29%, а најлошо пелагонискиот со нешто под 7%. 68% од куќите и становите имаат дрвени прозорци, 29% ПВЦ, а нешто над 3% алуминиумски.

Македонија троши три пати повеќе енергија од просекот во Европа. На 1.000 евра додадена вредност во земјава се вложуваат 340.5 кгне (нормализирана единица енергија), а на ниво на Унијата се вложуваат 122 кгне, покажуваат анализите во публикација „Одржлив развој“ која ја изработи Државниот завод за статистика (ДЗС).

Според податоците полошо од земјава се рангирани единствено Естонија со 386.4, Србија со 441.9, Бугарија со 448.8 и Исланд со 551.5 нормализирани единици енергија.

Сепак, Македонија има позитивна тенденција – бројките секоја година се пониски во однос на претходната. Во 2014-та потрошувачката била 340.5, во 2013-та 363.7, во 2012-та 411.0, а во 2001-та дури 605.5 кгне.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

 1. Пингбек: Денар: Исплатлива инвестиција – Сериозни заштеди со енергетска ефикасност – Работник

 • Се отвораат уште 3 нови „Роса школи за родителство“ во Струмица, Охрид и Куманово

  Се отвораат уште 3 нови „Роса школи за родителство“ во Струмица, Охрид и Куманово

  Пивара Скопје и Министерството за здравство потпишаа Меморандум за продолжување на соработката Пивара Скопје и компанијата Coca – Cola преку Роса, заедно со Министерството за…

 • Владата предлага укинување на законот за пазарџиите, ќе се носи ново решение

  Владата предлага укинување на законот за пазарџиите, ќе се носи ново решение

  Владата на денешната седница донесе решение да се укине Законот за трговија на зелените пазари, што беше донесен на иницијатива на повеќе пратеници во јануари…

 • Трошоците за храна во ЕУ учествуваат со 12 проценти од буџетот на домаќинствата

  Трошоците за храна во ЕУ учествуваат со 12 проценти од буџетот на домаќинствата

  Трошоците за храна на домаќинствата во земјите на Европската Унија учествуваат со просечно 12,1 проценти од нивните вкупни расходи, според податоците на Eurostat. Резултатите од…

 • Бензините поевтинуваат за 1,5 денари по литар

  Бензините поевтинуваат за 1,5 денари по литар

  Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).…

 • Пад на трошоците, раст на платите – дали се живее подобро од лани?

  Пад на трошоците, раст на платите – дали се живее подобро од лани?

  Статистиката мери раст на платите и пад на трошоците, но дали тоа го чувствува и просечниот граѓанин? Пад на трошоците за живот за 0.1% Трошоците…

 • За 11,6 проценти повеќе одобренија за градење во октомври, нови 562 стана

  За 11,6 проценти повеќе одобренија за градење во октомври, нови 562 стана

  Во октомври годинава се издадени 308 одобренија за градење, за 11,6 проценти повеќе споредено со октомври лани, при што е предвидена изградба на 562 стана.…

 • Вртоглав раст на цените: Свинското месо во Кина е 110 проценти поскапо

  Вртоглав раст на цените: Свинското месо во Кина е 110 проценти поскапо

  Цените на свинско месо во Кина скокнаа за 110 проценти во ноември во однос на истиот месец во 2018 година. Ова ја турка инфлацијата во земјата…

 • Бугарка измисли валута, ги собра парите и исчезна

  Бугарка измисли валута, ги собра парите и исчезна

  Во средината на 2016 година, кога општата јавност слушна за биткоинот, бидејќи во тоа време, поради ненадејниот пораст на вредноста, многумина се обогатија, се случи…

 • Трамп: Напредуваат преговорите за трговскиот договор

  Трамп: Напредуваат преговорите за трговскиот договор

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека добро напредуваат преговорите за трговскиот договор со САД, Мексико и Канада. Трамп тврди дека и синдикатите се задоволни. Според…

 • МТСП: Компаниите да им исплатат К-15 на работниците

  МТСП: Компаниите да им исплатат К-15 на работниците

  Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги повикува компаниите да ги почитуваат оврските утврдени со Закон и со Колективен договор меѓу кои е и…