Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,298.51 0.02%    FERS 74,000.00 1.36%    GRNT 1,034.77 0.65%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,279.63 -0.19%    MKSD 193.00 0.52%    MPT 76,500.00 0.08%    OKTA 4,700.00 2.17%    RZUS 75.00 -9.64%    SBT 2,590.73 3.49%    STB 1,180.00 0.09%    STIL 92.00 0.19%    TEL 310.00 0%    TNB 16,550.00 -0.18%    TTK 1,530.62 0.7%    UNI 2,390.00 1.27%    ZILU 150.00 8.7%    ZPKO 1,470.00 0%    

Анализа: каде оди македонската индустрија?

Време: 14:38

Датум: јуни 28, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Статистиката мери раст на производството и прометот во индустријата, но и пад на бројот на вработени. Менаџерите се умерени оптимисти, а државата најавува мерки за поддршка и работи на нова стратегија за секторот.

Раст на производството и прометот

Индустриското производство пораснало за 1.2% за една година. Според најновите податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) во мај 2019-та во однос на мај 2018-та раст 22.0% има секторот енергија, од 5.4% рударство и вадење камен, од 2.9% интермедијарни производи, од 2.6% трајни производи за широка потрошувачка, од 1.9% нетрајни производи за широка потрошувачка. Намалување од 7.1% има кај капиталните производи, а од 0.4% секторот преработувачка индустрија.

„Намалувањето во секторот преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на намаленото производство на тутунски производи, на кожа и слични производи од кожа, на метали, на компјутерски и електронски и оптички производи и на моторни возила, приколки и полуприколки“ се наведува во соопштението на ДЗС.

Освен производството расте и прометот на индустријата. Во април годинава во однос на истиот месец лани бил поголем за 17.3%. На домашниот пазар растот е 5.3%, а на странските 22.1%.

Вкупниот промет бележи пораст кај интермедијарните производи за 9.4 %, капитални производи за 31.1 %, нетрајни производи за широка потрошувачка за 7.3 %. Опаѓање од 3.2% има кај секторот Tрајни производи за широка потрошувачка за 3.2%.

Во мај е измерен и годишен пораст од 0.6% на цените на индустриските производи. Кај секторот рударство и вадење камен има раст од 8.5%, кај преработувачката индустрија од 0.7%, а кај енергијата пад од 2.2%.

Пад на бројот на вработени

Статистиката мери раст на производството и на прометот, но истовремено бележи и пад на вработените. Во мај 2019-та во однос на мај 2018-та бројот на работниците во индустријата бил помал за 2.5%.

Намалување од 1.0% има во секторот рударство и вадење камен, од 2.7% кај преработувачката индустрија, од 1.2% кај енергијата, од 1.4% кај интермедијарните производи, од 5.8% кај трајните производи за широка потрошувачка, од 5.0% кај нетрајните производи.

Зголемување на бројот на вработени има единствено во секторот капитални производи и тоа за 2.4%.

Менаџерите се умерени оптимисти

Менаџерите од секторот индустрија се умерени оптимисти. Тоа го покажува анкетата на ДЗС според која индикаторот на доверба во мај 2019-та е зголемен за 0.2 процентни поени во однос на април и за 1.5 процентен поен во однос на мај 2018-та.

„Очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се поповолни во однос на претходниот месец, а залихите на готовите производи се зголемени во однос на април 2019 година“ се наведува во извештајот од ДЗС.

Оценката за економската состојба е поповолна во однос на претходниот месец од оваа и во однос на истиот месец од минатата година. Се очекува бројот на вработените да се зголеми.

Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во мај 2019 година изнесува 69.6 % од нормалното искористување.

„Најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производството имаат следните фактори: недостигот на квалификувана работна сила со 26.0%, недоволната странска побарувачка со 16.8 %, недоволната домашна побарувачка со 14.4% и неизвесното економско опкружување со 10.8%“ наведува ДЗС.

Државата најавува мерки за поддршка

Државата преку сет мерки најавува дека ќе работи на поттикнување на специјализацијата, дигитализацијата и интернационализацијата на индустријата.

„Преку Планот за економски раст и новата ревидирана индустриска политика, фокусот го ставивме на преработувачката индустрија, стимулирање и поддршка на инвестициите, трансферот на технологии, поддршка на иновациите, вработувањето, зајакнатата соработка на науката со индустријата и интернационализацијата“ изјави неодамна министерот за економија Крешник Бектеши.

Владата во моментов работи на нова Стратегија за паметна специјализација која треба да биде готова во 2020-та година. Нејзина цел е зголемување на соработката меѓу јавниот, бизнис и научно-истражувачкиот и иновативен сектор, стимулирање на приватните инвестиции во истражување и иновации, пристап до европските структурни и инвестициски фондови, пристап до фондови за истражување, инструменти за технолошки иновации и трансфер на технологии.

Преработувачка индустрија – двигател на економијата

Според официјалните статистики преработувачката индустрија учествува со 12.2% од вкупните економски активности односно од БДП (2016 година), вработува 19% од работната сила, учествува со 10% во бројот на активни компании, а најголем дел од извозот или 87% се создава кај компаниите од индустријата.

Речиси 40% од вкупните странски инвестиции во државата се во преработувачка индустрија, од кои 75% се концентрирани во три сектори и тоа: транспорт и опрема, основни и преработени материјали и преработка на храна.

Контрадикторни долгорочни трендови

Долгорочните трендови на секторот покажуваат до некаде контрадикторни тенденции – во периодот од почетокот на 2013-та до крајот на 2015-та опаднал бројот на активни компании, се намалила потрошувачката на енергија, а се зголемил бројот на вработени како и обемот на производство.

Според последната публикација на ДЗС во 2013-та во секторот имало вкупно 8.214 деловни субјекти, во 2014-та 8.006, а во 2015-та 7.972.

Лани во секторот преработувачка индустрија биле основани 675 компании а биле затворени 652.

Анализите на статистичарите покажуваат и дека од година во година индустријата користи се помалку енергија. Во 2012-та вкупната финална потрошувачка била 580.214.000 toe, а во 2014-та 515.193.000 toe.

Потрошувачката на електрична енергија е речиси непроменета, на јаглен и на нафта постојано опаѓа, а на природен гас и на биомаса има благ пораст.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Двете светски сили постигнаа трговски договор

  Двете светски сили постигнаа трговски договор

  Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот објави дека САД ја постигнале таканаречената прва фаза од трговскиот договор со Кина. Според неа, Вашингтон ќе се откаже…

 • Со мали чекори кон крајот на војната: САД ги укинаа санкциите кон три руски компании

  Со мали чекори кон крајот на војната: САД ги укинаа санкциите кон три руски компании

  Министерството за финансии на САД ги укина санкциите кон три руски компании, се вели во документот објавен на веб страницата на Министерството. Од американскиот список…

 • Најмногу струја во Европа извезува Франција, а увезува Италија

  Најмногу струја во Европа извезува Франција, а увезува Италија

  Франција е најголем извозник на електрична енергија во Европа за 11 месеци оваа година, а Италија најголем увозник, покажа студијата за европски интерконекторски пазар. Студијата на…

 • „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

  „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

  Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ со стабилен изглед. Како што наведуваат од агенцијата, ова се должи на низата кохерентни…

 • Во Македонија месечно се градат станови колку во половина Европа годишно

  Во Македонија месечно се градат станови колку во половина Европа годишно

  Во Македонија бројот на изградени станови месечно е колку во поголем број од европските земји за 12 месеци односно за цела година. Податоците од Меѓународниот…

 • Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

  Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

  Акција за чистење на 20 скопски локации во која ќе се вклучат вработените од јавниот сектор ќе се одржи денеска и на тој начин ќе…

 • Облачно со дожд, а на планините снег

  Облачно со дожд, а на планините снег

  Времето во Република Северна Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во западните и јужните делови,…

 • Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

  Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

  Во свечена атмосфера, во присуство на бројни гости, министри, претставници на институции и на дипломатскиот кор, соработници, традиционално и годинава беа доделени десетте признанија за…

 • До една милијарда евра годишно може да се слеат во земјава од ЕУ како поддршка за бизнисот

  До една милијарда евра годишно може да се слеат во земјава од ЕУ како поддршка за бизнисот

  Компаниите од Македонија малку ги искористуваат средствата што им се нудат од европските фондови, но доколку бидат поактивни и поинформирани, во земјава може да влегуваат…

 • Европските берзи силно пораснаа на крајот на неделава

  Европските берзи силно пораснаа на крајот на неделава

  На европските берзи утрово цените нагло се зголемија, по вестите за трговскиот договор меѓу САД и Кина и убедливата победа на Конзервативната партија на парламентарните…