20 јули, 2024
ПочетнаАВТОБИЗНовата „Mazda6“ има погон на задните тркала и изгледа моќно (ФОТО)

Новата „Mazda6“ има погон на задните тркала и изгледа моќно (ФОТО)

Автомобилот дебитираше во Кина, но за жал нема да го видиме на европските патишта.

Вљубениците во „Mazda“ веќе некое време копнеат по новости за новата „шестка“, но одамна немаше вести.

Што се однесува до европскиот пазар, залихите на актуелниот модел се очекува да ги снема, па името на моделот и обликот на неговото тело ќе останат во историјата.

Но, новата „Mazda6“, поточно „EZ-6“, е седан произведен од „Changan“, кинескиот партнер на „Mazda“ за заедничко вложување во таа земја, претставен на саемот за автомобили во Пекинг.

Производството на новиот модел ќе започне пред крајот на годината, а како пазар барем засега се споменува само Кина.

Овој автомобил во едната верзија ќе се вози исклучиво со електричен мотор, додека во другата ќе биде опремен со бензински мотор како генератор на електрична енергија за продолжување на опсегот.

Димензиите на седанот „EZ-6“ се (L/W/H) 4921/1890/1485 mm, а во чистата електрична опција ќе има совршена распределба на тежината од 50:50.

„Mazda“ објави дека електричната верзија ќе има автономија од 600 km, додека со бензинскиот мотор ќе биде продолжена на дури 1.000 km со еден резервоар гориво и полна батерија.

Останатите технички детали не се официјално познати, но врз основа на сродни модели од „Changan“, се очекува дека „EZ-6“ би можел да пристигне во две верзии на батеријата, со 58,9 kWh и 66,8 kWh, придвижувани од електричен мотор поставен назад со 215 HP или 255 ks.

Засега нема информации за бензинскиот мотор кој служи како генератор на струја.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП