Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

Време: 09:55

Датум: јуни 25, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Брза диета со хељда е се што ви треба, ако сакате брзо да влезете во бикини и да се ослободите од неколку килограми вишок.

Во споредба со другите житни култури хељдата е нискокалоричен, диететски производ, која содржи многу протеини, аминокиселини, железо, магнезиум, калиум, фосфор, јод, витамини Б1 и Б6. По две недели држење на диетата со хељда може да изгубите 7 до 10 килограми и во исто време да го исчистите телото.

Подготовка на хељда: Навечер пропржената хељда во зрно полијте ја со врела вода, исцедете ја и повторно полијте ја со врела вода, поклопете ја и оставете ја преку ноќ. Наутро е подготвена за употреба. Можете да подготвите 1, 2 или 3 чаши според вашиот апетит.

Мени за диетата:

Хељда е дозволено да јадете колку што сакате, без зачини, сосови и сол (единствено може соја сос). Во текот на денот испијте 1 литар кефир (1% -1.6% m.m.) и пијте најмалку 1,5 литри вода дневно. Дозволено е и кафе, но не повеќе од две чаши дневно, без шеќер. Препорачливо е четири часа пред одење на спиење да завршите со последниот оброк.

Во текот на денот можете да земате овошје и зеленчук (јаболко, портокал, салата од зелка, зелен зеленчук, суви сливи, лажица мед). Можете да јадете варен зелен зеленчук – спанаќ, брокула, прокељ, грашок, но без сол и други зачини.

Хељдиа диетата не е гладување, па затоа не треба да имате чувство на глад. Кога ќе завршите со диетата, чистењето на телото се продолжува уште неколку дена, па немојте веднаш да се мерите, туку почекајте уште 3-4 дена за да застанете на вага.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Што е интервален пост и колку е здрав?

  Што е интервален пост и колку е здрав?

  Интервалниот пост во моментов е најпопуларна диета, која подразбира наизменична смена помеѓу гладувањето и периодот на неограничен внес на калории. Еден од фактите, која ја…

 • Кралот на диетите: Сок од 3 моќни намирници пред кои килограмите мора да потклекнат

  Кралот на диетите: Сок од 3 моќни намирници пред кои килограмите мора да потклекнат

  Губењето на килограми е процес во кој треба да се обврне внимание на голем број фактори. Освен физичката активност и контролираната диета која никако не…

 • Чудесна банана диета! Рецепт за лесно и здраво слабеење

  Чудесна банана диета! Рецепт за лесно и здраво слабеење

  Бананата е неправедно исфрлена од многу диети, но нутриционистите истакнуваат дека ова овошје игра голема улога во процесот на слабеење. За време на диетата неопходно…

 • Најголем сојузник во слабеењето: Ако сакате кисело млеко, оваа диета е вистинската работа за вас

  Најголем сојузник во слабеењето: Ако сакате кисело млеко, оваа диета е вистинската работа за вас

  Киселото млеко е исклучително корисна намирница која ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага да се ,,соберат” и исфрлаат токсини од…

 • Половина килограм помалку за една ноќ: Магичен пијалок кој се подготвува за 5 минути

  Половина килограм помалку за една ноќ: Магичен пијалок кој се подготвува за 5 минути

  Некои пијалоци треба да се пијат наутро, други во текот на денот, а овој е препорака за навечер. Подгответе го на време и пијте го…

 • Освежете го здравјето и намалете ги килограмите со “краставица диета”!

  Освежете го здравјето и намалете ги килограмите со “краставица диета”!

  Краставиците се полни со витамини, минерали и хранливи материи, вклучувајќи и железо, калциум, магнезиум и витамин Ц, Е и Б. Високата содржина на влакна во…

 • Минута пред летување! Експресна овошна диета!

  Минута пред летување! Експресна овошна диета!

  Ако сте од оние кои започнуваат диета пред заминување на одмор, најдовме диета за вас која дава брзи и ефикасни резултати. Се вика диета со…

 • Диета без јо-јо ефекти: Еве како да изгубите килограми!

  Диета без јо-јо ефекти: Еве како да изгубите килограми!

  Диета без јо-јо ефекти е цел на секој што сака да загуби килограми. А за килограмите да не се вратат важно е да се придржувате…

 • Можете да јадете сладолед, а неделно да губите по два килограми

  Можете да јадете сладолед, а неделно да губите по два килограми

  Ако го сакате овa ладно благо, диетата со сладолед звучи навистина одлично! Сепак, сладолед диетата е диета од околу 1.250 калории која ви овозможува да…

 • 10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  Овој екстремен режим на исхрана дава одлични резултати, а се препорачува негово практикување само еднаш во шест месеци. Секој ден згответе 500 грама ориз. Кога…