Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

Супер диета! Кога сакате да ослабете најдобар е лимонот!

Време: 11:08

Датум: април 22, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Оваа диета ја спречува акумулацијата на течности и го разградува вишокот маснотии во телото. Лимонот го прочистува телото и ги отстранува отровите благодарение на високата концентрација на витамин Ц, кој ја одржува младоликоста.

Една од најдобрите намирници за симнување на килограмите е лимон, кој може да се користи во скоро секој оброк. Ова овошје ја спречува акумулацијата на течноста и го елиминира целулитот, што доведува до губење на тежината. Препорачаната дневна доза е околу четири плодови, сок и кора.

Диетата со лимон која ги отстранува мастите, но не и мускулите, осмислена е од нутриционистката Евелин Флахи. Ова овошје содржи хидроксицитрат, кој го спречува таложење на маснотии, во него се наоѓа етерично масло лимонен, кој го блокира формирањето на холестерол, додека кората содржи шеќер поликосанол, кој согорува масти.

Покрај тоа, овој цитрус го чисти телото и ги отстранува токсините, благодарение на својата висока концентрација на витамин Ц, кој ја одржува младоста. Иако е покисел од повеќето други плодови, можете да го засладите со мед или шеќер. И покрај помислата дека лимонот предизвикува зголемена киселина во стомакот, кај повеќето здрави луѓе тоа не е случај. Високото ниво на калиум кој се наоѓа во ова овошје може и да го неутрализираат вишокот киселини, истакнува авторката на диетата.

За време на диетата, појадокот е ист секој ден. Вклучувајќи една чаша чај со лимон, два интегрални тоста и една лажичка мармалад од лимон.

ПРВ ДЕН

Ручек: варен ориз (70 грама) зачинет со сок од лимон, две лажици масло и две лажици пармезан сирење, зелена салата (150 грама) со сок од лимон и лажичка масло, овошна салата од свежо овошје зачинета со сок од лимон.

Вечера: пржени парчиња телешко со парчиња лимон, интегрален тост или крекери, спанаќ зачинет со лажица масло и сок од лимон.

ВТОР ДЕН

Ручек: ослиќ во фолија (150 грама) со една капка масло, сок од еден лимон и уште еден исецкан на парчиња, интегрален тост или крекери, боранија варена на пареа, зачинета со неколку капки масло и сок од лимон.

Вечера: пилешки прсти (150 грама) печени во тава со неколку капки масло, зачинети со сок од лимон, печени пиперки (црвени и жолти) зачинети со неколку капки масло и сок од лимон, интегрален тост или крекери.

ТРЕТ ДЕН

Ручек: шпагети (70 грама) со јогурт и лимон, зелена салата (150 грама)  зачинета со сок од лимон и лажица масло, чинија јагоди со сок од лимон и малку шеќер.

Вечера: варена риба (150 грама) зачинета со лажица масло, магдонос и сок од лимон, боранија зготвена на пареа зачинета со неколку капки масло и сок од лимон, интегрален тост или интегрални крекери.

ЧЕТВРТ ДЕН

Ручек: мешана салата од 40 грама моцарела сирење, туна 30 грама, пет маслинки и лимон, интегрален тост или крекери или две кришки леб, овошна салата (освен банани и грозје) со сок од лимон.

Вечера: Морска риба печена во тавче со сок од домати и сок од лимон, мешана зелена салата (150 грама) со сок од лимон и неколку капки масло, два мали варени компири со лажица масло.

ПЕТИ ДЕН

Ручек: телешка шницла (120 грама) печена со неколку капки масло и лимон, интегрален тост или крекери, боранија зготвена на пареа со лажица масло и сок од лимон.

Вечера: варен ориз (70 грама) со две лажички масло, рендано сирење и сок од лимон, говедско месо (120 грама) зачинето со сок од лимон, зелена салата (150 грама) со сок од лимон и неколку капки масло.

ШЕСТИ ДЕН

Ручек: шунка (80 грама) со лажица масло и сок од лимон, интегрален тост или крекери, варен спанаќ зачинет со лажица масло и сок од лимон.

Вечера: салата од ориз (70 грама) со зеленчук, сирење (20 грама), шунка (20 грама), масло и лимон, зелена салата од свежо овошје (освен банана и грозје) и сок од лимон, салата од домати зачинета со лажица масло.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Ова е време на годината кога сите зборуваат за јогурт диетата. Постои голема и мала јогурт диета. Првата, голема трае седум дена, а ние денес…

 • Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Се сомневате дека можете да ослабете без да се откажете од вашите омилени деликатеси? Дозволете ни да ве разубедиме! Оваа седумдневна чоколадна диета подразбира три…

 • Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диетата ”голем доручек” е се попопуларна. Основниот принцип на оваа диета е за време на најважниот оброк, доручекот, да јадете ‘кралски’ и секој нареден оброк…

 • Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Вашата тежина одредува колку точно вода морате да пиете во текот на денот. Секоја диета и начинот на губење на тежината подразбира и пиење доволно…

 • Се за диетата од брокули: Килограмите ги намалува како од шега, а нејзиното мени е големо изненадување

  Се за диетата од брокули: Килограмите ги намалува како од шега, а нејзиното мени е големо изненадување

  За оваа диета се говори дека ги симнува килограмите како од шега и го чисти организмот од токсини. Прв и втор ден Доручек: 200 грама…

 • 3 начини за слабеење без броење на калории и гладување

  3 начини за слабеење без броење на калории и гладување

  Многу е важно во вашиот план да ги вклучите навиките кои не делуваат во директна врска со килограмите, но значително ќе придонесат за нивното исчезнување.…

 • Скандинавска диета е новиот светски хит

  Скандинавска диета е новиот светски хит

  Уште една диета? Се чини секоја година дека некоја нова диета станува хит, за веќе неколку месеци да се замени со друга. Што се случува…

 • Нова диета која не ”мачи”, но дава одлични резултати

  Нова диета која не ”мачи”, но дава одлични резултати

  Континуирано ни пристигнуваат различни диети и за секоја од нив се тврди дека токму таа е најдобрата, најздравата и најефикасната. Диетата 16: 8 е нов…

 • Како ефикасно да примените кето диета

  Како ефикасно да примените кето диета

  Кетонската исхрана е еден од најпопуларните начини за регулирање на килограмите во моментов. Заговорниците на оваа диета велат дека тежината се губи ефикасно и без…

 • Евтино мени за брзо губење на тежината: Медицинска диета која ги топи килограмите

  Евтино мени за брзо губење на тежината: Медицинска диета која ги топи килограмите

  Едноставна и малку построга, медицинска диета која за нешто повеќе од еден месец го топи вишокот на килограми што долго време ве мачат! Таа трае…