Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,084.89 0.4%    GRNT 868.59 2.19%    KMB 5,347.18 0.28%    MPT 61,564.95 -0.49%    OHB 6,052.00 -0.59%    RKRB 3,000.00 -32.25%    RMDEN12 99.10 0.11%    RMDEN14 98.50 0.2%    RMDEN18 98.69 -0.01%    SBT 2,253.17 -6.12%    STIL 98.00 -2%    TKVS 5,000.00 -6.54%    UNI 2,100.40 0.02%    

Истражувањето покажа: Паметните телефони влијаат на дебелината!

Време: 09:37

Датум: април 17, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Време е да ги оставите телефоните додека јадете!

Ви се чини додека јадете за време на доручек, ручек или вечера дека е досадно да се концентрирате само на јадењеѕо, па проверувате вести на телефонот, испраќате меил или објавувате на Инстаграм? Па… советот е да запрете со тоа и за време на јадењето да го оставите мобилниот подалеку од вас! Имено, бразилските научници од “Federal University of Lavras” откриле во истражувањето дека ќе додадете повеќе калории ако за време на оброк ги користите телефоните. Значи, би можеле да заклучиме дека телефоните но исто така и читањето новости или гледање телевизија може да ја зголемат телесната тежина!

Тие се виновни зошто јадеме 15% повеќе

За истражувањето научниците подготвиле примамливи закуски за 62 испитаници. Во текот на првите два теста испитаниците за време на оброкот ги читале новостите или играле на телефонот. Во третиот дел од тестот им беше дозволено да јадат колку што сакаат, но не требало да ги допираат телефони.

Резултат: Тој кој паралелно играл на телефонот внел 15% повеќе калории од оние кои за време на оброкот не го користеле телефонот.

Одвлекување на вниманието е всушност тоа што здебелува

Научниците го поврзуваат зголемениот внес на калории со употреба на телефонот, со одвлекување на вниманието на испитаниците, односно не биле свесни колку навистина јаделе. Значи, оној кој за време на оброкот постојано се концентрира на други работи му се заканува ризик од дебелина, тврдат научниците.

Се брои повеќе од тоа што е во чинијата

Општо е познато дека здрава и избалансирана исхрана може да ја спречи дебелината. Меѓутоа, бразилските научници тврдат дека не е важно што се јаде туку и како да се јаде. Односно, “Луѓето не мораат да внимаваат кои намирници ги конзумираат туку треба да ги избегнат вознемирувачките фактори за време на оброкот!”

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Едно истражување покажало дека екстра дивергентното маслиново масло може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест и деменција. Имено, маслиновото масло ги одржува способностите за…

 • Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро дигестивно здравје и кардиоваскуларен систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаление. Ова вкусно…

 • Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате успешно да го изгубите вишокот на килограми, тогаш секој ден би требало да консумирате намирници кои ќе ви го олеснат тој процес. За…

 • Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Робин Вилијамс на прашање од wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до…

 • Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Калиумот е важен минерал кој во телото функционира како електролит и помага во регулација на течноста во телото, учествува во пренесување на нервните сигнали и…

 • Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Ако сакате да измешате разни домашни производи за нега на кожа, веруваме дека денешниот текст ќе биде корисен од повеќе причини. Имено, овој рецепт не…

 • Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Сладоледот не треба да се чува подолго од пет минути на собна температура, па повторно да се замрзнува. Кога го вадите сладоледот од фрижидер, обично…

 • Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Консумирање само една третина газирани пијалоци го зголемува ризикот од рак, покажала новата студија, а и овошните сокови претставуваат ризик. Експертите предупредуваат дека само 100…

 • Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Секогаш кога се прави разговор за ефективно губење на тежината, првото нешто што слушаме е: “Исфрлите ги јаглехидратите!”. Дали јаглехидратите навистина претставуваат најголем извор на…

 • Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Овој омилен пијалок најдобро е да го испиете веднаш, но дали смеете (безгрижно) да го испиете и по долгото стоење? Нивото на ризик зависи од…