Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Како најлесно да станете попаметни?

Време: 15:01

Датум: јануари 9, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Ако се обидувате да го одржите вашиот мозок  во форма, заборавете на судоку и крстозбор, постои полесен начин од тоа. Истражувањата покажуваат дека ако го тренирате вашето тело и вашиот мозок ќе биде во форма.

Мозокот како и секое друго ткиво, пропаѓа поради некористење, злоупотреба и старост. Во дваесетите години од животот, дел од мозокот кој е одговорен за учење и паметење почнува да се намалува за околу еден процент годишно.

Гретчен Рејнолдс, автор на книгата „The First 20 Minutes“ наведува дека неодамнешните истражувања покажуваат дека со вежбање можете да го спречите тоа намалување на мозокот и да ја поправите когнитивната флексибилност која е главен елемент за човековата интелигенција. „Вежбањето влијае на мислењето повеќе од самото мислење“, вели Рејнолдс.

Сигурно досега сте слушнале дека нервните клетки не се обновуваат, но истражувањата покажуваат поинаку. Тие велат дека вежбањето може да го забави или дури и да го промени во спротивна насока тој процес на пропаѓање на мозокот. Вежбањето води до создавање на нови нервни клетки и ја подобрува нивната ефикасност.

Новите нервни клетки можат да го подобрат интелектот само ако се придружат во постоечката мрежа на неврони. Во спротивно, нивното постоење ја губи смислата. За невроните да се придружат во мрежата, неопходно е да научите нешто ново, но една студија од 2007 година вели дека тие имаат функција само при повторување на наученото. За разлика од таквиот тип на вмрежување, вежбањето ги вмрежува невроните, така што тие стануваат мултифункционални.

Вежбањето е вистинскиот пример како со еден удар можете да утепате две муви. И вашето тело и вашиот мозок ќе ви бидат благодарни за тоа, а вие ќе бидете исполнети со енергија, нови клетки… и поголема функционалност на мозокот, која ќе ја искористите за решавање на повеќето деловни задачи. Затоа, ако сеуште се двоумите, престанете со тоа и започнете со вежбање.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 5 растенија за во канцеларија кои ќе ви ја унапредат кариера

  5 растенија за во канцеларија кои ќе ви ја унапредат кариера

  Ако ви е потребен напредок, најбрз пат до успехот е да ги внесете вашите растенија во вашата работна средина. Една студија на британските научници објавена…

 • Дали музиката влијае на продуктивноста?

  Дали музиката влијае на продуктивноста?

  Спроведеното истражување потврди дека слушањето музика влијае врз продуктивноста, но неодамнешните истражувања покажаа дека некои жанрови мотивираат и ја зголемуваат продуктивноста повеќе од другите. Најпопуларната…

 • Како да учите за современите деловни предизвици?

  Како да учите за современите деловни предизвици?

  Кога ќе се спомене учењето, дали и за Вас е прва асоцијација училишната клупа или непроспиените ноќи во текот на периодот на испити, во суштина…

 • Goldman Sachs воведе “релаксирачки” код на облекување за помладите вработени

  Goldman Sachs воведе “релаксирачки” код на облекување за помладите вработени

  Goldman Sachs им воведе на вработените благ кодекс на облекување, како дел од напорите на тој гигант на инвестициско банкарство на Вол Стрит во САД,…

 • Како да препознаете лош кандидат на интервјуто за работа?

  Како да препознаете лош кандидат на интервјуто за работа?

  Некои нови вработени уште првиот ден на работа го покажуваат своето вистинско (негативно) лице, и тогаш е веќе доцна за прашањето – Како можев толку…

 • Иритирачки колеги: Како со нив?

  Иритирачки колеги: Како со нив?

  На кој вид му припаѓаат досадните луѓе од вашето работно опкружување? Ова се најчестите четири видови на луѓе кои се многу досадни, а ги има…

 • Што ве советува Алберт Ајнштајн за успех во животот

  Што ве советува Алберт Ајнштајн за успех во животот

  За добро расположение и мотивација слушајте музика која го зголемува адреналинот. Читајте книги. Секој пат кога ќе се „блокирате“, прочитајте еден од мотивационите цитати кои…

 • Овие особини ги има една успешна лидерка

  Овие особини ги има една успешна лидерка

  Сигурно сите сте сретнале самоуверени жени низ животот. Овие жени “управуваат со просторот” и кога ќе излезат од просторијата, секој сака да знае нешто повеќе…

 • Пет рутини за продуктивност и среќа

  Пет рутини за продуктивност и среќа

  Дали се осеќате како дневната рутина да ве “меле”? Доколку е така, можеби е време да направите “чекор наназад” и да ги согледате работите од…

 • Ова се најчестите грешки при барањето на работа

  Ова се најчестите грешки при барањето на работа

  При барањето на работа неколку работи се многу важни: Лошо напишанo CV Компаниите дневно добиваат стотина биографии. За вашата да дојде до израз, мора да…