Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Неколку начини да проверите дали ви пречи глутенот

Време: 11:30

Датум: октомври 10, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Глутен е протеин кој се наоѓа во пченица, рж и јачмен, а со него се поврзува појавата на повеќе од 50 заболувања. Се проценува дека 99 отсто од луѓето кои имаат нетолеранција на глутен, болеста не е дијагностицирана.

Симптоми кои укажуваат на нетолеранција на глутен:

– Проблеми со дигестивниот систем, како што е подуеност, гасови, дијареа или запек. Запек, како последица од конзумирање на глутен најчесто се јавува кај децата.

– ,,Keratosis pilaris”- таканаречена пилешка кожа на задната страна од раката. Тое е резултата на недостаток на масни киселини и витамин А, односно лоша апсорпција во цревата која го предизвикува глутенот.

– Чуство на замор откако се конзумира глутенот.

– Појава на автоимуни заболувања како што се ревматски артритис, лупус, склеродерма, мултиплекс склероза…

– Чувство на нерамнотежа, вртоглавицаи други слични невролошки симптоми.

– Хормонално нарушување како што е интензивен ПМС, синдром на полицистични јајници и необјаснив стерилитет.

– Редовна главоболка и мигрена

– Хроничен замор и фибромиалгија- особено ако лекарите не можат да ја откријат причината

– Оток и болки во прстите, колковите или колената

– Промени во однесувањето како што е депресија, анксиозност, чести и драстични промени на расположението и дефицит на вниманието.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Mладиот кромид успешно ги решава овие проблеми

  Mладиот кромид успешно ги решава овие проблеми

  Освен што е вкусен и задолжителен во многу јадења, младиот кромид е и многу важен за здравјето. Еве за што е корисен, покрај тоа што…

 • Најдобрите борци против канцерот се овие 3 намирници

  Најдобрите борци против канцерот се овие 3 намирници

  Идеалната здрава трпеза се состои од 50 проценти зеленчук – остатокот се белковини од животинско потекло, житарки и масти. Трите најдобри „борци” против канцерот се…

 • Овие три рецепти ќе ви помогнат ако имате проблеми со варењето

  Овие три рецепти ќе ви помогнат ако имате проблеми со варењето

  Ве мачи стомакот и имате проблеми со варењето? Веројатно имате дигестивно нарушување кое е можно да го решите со 3 проверени рецепти. Погледнете како…. Нередовната…

 • Колку кафе треба да пијат мажите секој ден, ако сакаат да ја зголемат нивната плодност?

  Колку кафе треба да пијат мажите секој ден, ако сакаат да ја зголемат нивната плодност?

  Кафето може да има голем ефект врз плодноста, покажуваат послените истражувања. Мажите кои пијат две чаши кафе или чај на ден имаат двојно повеќе шанси…

 • Повеќе од 10 болести се лекуваат со оваа мешавина од две состојки

  Повеќе од 10 болести се лекуваат со оваа мешавина од две состојки

  Мешавината од сусам и мед е одличен извор на железо, магнезиум, калциум, манган, омега 3 и 6 масни киселини… Медот со сусам е комбинација која…

 • Ова се најздравите овошја и се достапни преку цела година

  Ова се најздравите овошја и се достапни преку цела година

  Иако сите овошја се здрави, одделни се консумираат само во текот на сезоната. Дознајте кое овошје е полно со нутриенти, а е достапно во текот…

 • Eucerin® лансираше иновативен производ со двојно дејство на кожата – пилинг + борба со брчките

  Eucerin® лансираше иновативен производ со двојно дејство на кожата – пилинг + борба со брчките

  Eucerin® – експертот во медицинската нега за кожата, ја пушти во продажба последната иновација во своето портфолио – Eucerin®Hyaluron-Filler Ноќен пилинг и серум. Со својот…

 • Анксиозноста се смирува со овие намирници

  Анксиозноста се смирува со овие намирници

  Докторката Ума Наидо, експерт за храна, но и психологија, неодамна напиша статија за тоа колкава моќ има храната во лекувањето на анксиозноста. Таа објасни дека…

 • Погледнете што ќе се случи ако го исфрлите лебот од исхраната

  Погледнете што ќе се случи ако го исфрлите лебот од исхраната

  Обидете се да ги исфрлите јаглените хидрати од исхраната и уживајте во придобивките од оваа одлука… Дали можете да замислите еден оброк без леб? Без…

 • Колку килограми може да загубите извршувајќи ги домашните задачи?

  Колку килограми може да загубите извршувајќи ги домашните задачи?

  Добра вест за домаќинките! Помалку килограми, подобра кондиција и расположение со користење на т.н. „домашна диета“. Погледнете за што се работи… За ова изговорите „немам…