Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ослабнете со помош на овој зеленчук

Време: 13:47

Датум: јули 2, 2018

Категорија: ДИЕТИ

Овој лековит зелен зеленчук може да ви ја намали желбата за слатка и нездрава храна, велат научниците.

Најновото истражување кое го спроведоа шведските научници од Универзитетот „Lund“ покажа дека консумирањето на спанаќ може значително да го намали апетитот. Имено, докажано е дека во спанаќот се наоѓаат тилакоиди кои всушност го поттикнуваат слабеењето.

Во ова истражување учествувале 38 жени со прекумерна тежина. Резултатите покажале дека земањето на екстракт од тилакоиди го поттикнува лачењето на хормонот кој испраќа сигнали дека сме сити, па на тој начин, апетитот се намалува. Со контролата на апетитот се намалува и можноста да посегнете по нездравите намирници.

„Нашите анализи покажаа дека со пијање на пијалок во кој е додаден екстракт од спанаќ пред појадокот можеме да го намалиме апетитот и да бидеме сити во текот на денот“, вели професорката Шарлот Ерландсон Албертсон, која беше дел од ова истражување.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: „Јади цел ден“

  ДИЕТА: „Јади цел ден“

  Ако облеката ви е премногу тесна а апетитот добар, Хелен Фостер – авторката на најпродаваните книги од областа на диететиката ви открива како да намалите…

 • ДИЕТА: Течна диета – намалете 10-15 килограми

  ДИЕТА: Течна диета – намалете 10-15 килограми

  Течната диета е многу ефикасна за брзо слабеење. Максималнато време на траење на оваа диета е две недели и за тоа време можете да намалите…

 • ДИЕТА: Шок диета – за 7 дена 5 кг помалку

  ДИЕТА: Шок диета – за 7 дена 5 кг помалку

  Шок диетата се разликува од другите диети по тоа што е многу едноставна и за разлика од другите „брзи“ диети може да се држи повеќе…

 • ПОПУЛАРНА ИСХРАНА: Ги топи маснотиите кај жените

  ПОПУЛАРНА ИСХРАНА: Ги топи маснотиите кај жените

  Брачен пар од Америка уште од 1975 година востановија бројни здравствени придобивки од медитеранската диета, која уште оттогаш им се препорачува на луѓето со срцеви…

 • Освежувачки напиток кој го забрзува слабеењето

  Освежувачки напиток кој го забрзува слабеењето

  Ви претставуваеме оброк во чаша кој во врелите летни денови ќе ве освежи, заштити, но истовремено ќе ви помогне при топењето на килограмите… Потребно е:…

 • Едноставни замени со кои ќе зaгубите од тежината

  Едноставни замени со кои ќе зaгубите од тежината

  Многумина од нас, дали во текот на годината или во периодот пред годишните одмори, се обидуваат да намалат од тежината, притоа правејќи секакви работи. Денес…

 • Фит линија со помош на комбинација од 5 состојки

  Фит линија со помош на комбинација од 5 состојки

  Сакате да ослабите и да ги отстраните масните наслаги од стомакот? Го имаме вистинскиот напиток за вас… Состојки: – 1 смрзната банана – 1 лажица…

 • УН диета

  УН диета

  Стриктното спроведување на оваа диета доведува, покрај намалувањето на килограмите, и до промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат. Диетета трае 90…

 • Рецепт од цвекло и моркови за топење на килограмите

  Рецепт од цвекло и моркови за топење на килограмите

  Цвеклото и морковите во комбинација со ѓумбир, целер и јаболко ќе ви помогнат брзо да го стопите салото од стомакот… Имено, дури иако не се…

 • Кетогената диета е најздрава

  Кетогената диета е најздрава

  Американски лекари во соработка со водечките нутриционистите дојдоа до заклучок дека кетогената диета е идеален метод за брзо симнување на вишокот килограми и одржување на…