Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

ЛШ: „Ѓаволите“ на домашен терен ќе бараат пласман во следната фаза, Рома брка гол негатива

Време: 13:16

Датум: март 13, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Вечерва и утре ќе се одиграат последните осмина-финални натпревари во Лигата на шампионите. Вечерва Манчестер Јунајтед ќе ја пречека Севилја, а Рома ќе игра против Шахтјор.

Де Хеа го спаси Манчестер Јунајтед пред две недели на „Санчез Писхуан“. Само поради неговите одбрани Севилја не стекна предност и вечерва пресметката на „Олд Трафорд“ ќе почне од 0:0.

„Црвените ѓаволи“ се набилдани со самодоверба по победата во дербито против Ливерпул (2:1), што не може да се каже за Севилја, која по поразот од Валенсија (0:2) има минорни шанси да стигне до четвртата позиција во шпанската лига.

Проблем за Јунајтед ќе биде неиграњето на Пол Погба, па се очекува со играта на „црвените ѓаволи“ да диригираат Матиќ и Ерера.

„Оставривме важна победа против Ливерпул, самоовербата сега е на високо ниво и мора да продолжиме во овој ритам. Наредниот меч е веројатно најважен во сезоната, мораме да ја победиме Севилја“, рекол Матиќ.

„Веќе го архивиравме поразот од Валенсија, мислите ни се насочени кон овој меч. Дуелот на „Олд Трафорд“ може да биде историски за нас доколку се пласираме во четврт-финалето“, рекол тренерот на Севилја, Винченцо Монтела.

Инаку, менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, победил на седум од осумте натпревари против Севилја во периодот кога го тренираше мадридски Реал.

Рома на „Олимпико“ ќе го пречека Шахтјор. Шампионот на Украина по првиот натпревар има предност од 2:1.

Еден гол може да и биде доволен на Рома за да се пласира меѓу најдобрите осум екипи во Европа. „Волчицата“ покрај со противникот ќе треба да се бори и против традицијата која вели дека Рома има пет пати во низа е елиминирана во нокаут фазата, во Лигата на шампионите.

„Можеби нема да ни ја дефинира сезоната, но дуелот со Шахтјор е исклучително значаен за нас. Мораме да гинеме на теренот и да се обидеме да победиме. Доколку успееме тогаш тоа ќе биде големо остварување за тимот и нашите навивачи“, истакнал фудбалерот на Рома, Алесандро Флоренци.

„Знам дека не очекува тежок меч. Можеме да ветиме дека ќе ја играме нашата игра на „Олимпико“. Доколку го следите украинскиот фудбал знаете што подразбирам под тоа. Сакаме да ја повотриме играта од второто полувреме, кога во целост ја надигравме Рома. Ова е одлична шанса да ги покажеме нашите можности“, рекол еден од Бразилците во Шахтјор, Марлос.

Натпреварите во Манчестер и Рим ќе започнат во 20:45 часот, а во истиот термин утре ќе се одиграат дуелите Барселона-Челси (1:1) и Бешикташ-Баерн Минхен (0:5).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Швајцарската централна банка не се брза со промена на монетарната политика

  Швајцарската централна банка не се брза со промена на монетарната политика

  И покрај неодамнешното слабеење на швајцарскиот франк, Швајцарската централна банка (SNB) не гледа причина да ја менува негативната стапка од минус 0,75%. „Ние сме убедени…

 • Погоден момент за воведување прогресивно оданочувње, сметаат експертите

  Погоден момент за воведување прогресивно оданочувње, сметаат експертите

  Во Македонија е погоден моментот за воведување прогресивно оданочување. Стапката и прагот за оданочување според експертите не се важни, важно е како вишокот средства ќе…

 • Ѓоковиќ доби вајлд карта за Барселона

  Ѓоковиќ доби вајлд карта за Барселона

  Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ доби вајлд карта и следната недела ќе настапи на турнирот во Барселона, соопштија организаторите. Ѓоковиќ учествува на овој турнир по…

 • Митровски: Банките имаат доволно средства за кредитирање, каматите не се менуваат

  Митровски: Банките имаат доволно средства за кредитирање, каматите не се менуваат

  Банките имаат доволно средства и ќе поддржат кредитирање и на населението и на фирмите, а каматните стапки сметаат дека се добри и засега нема да…

 • Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

  Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

  Компанијата Сансити планира следната година да го отвори досега најголемото казино во Виетнам. Проектот Хојана се простира на 1.000 хектари и изградбата на планираните хотели,…

 • Надал преку Тим до дуел со Димитров

  Надал преку Тим до дуел со Димитров

  Рафаел Надал освои девет гема во низа за да го отвори мечот против Доминик Тим, човекот кој последен пат го победи на земјена подлога, за…

 • Анѓушев: Странските компании во земјава тешко се поврзуваат со домашните добавувачи

  Анѓушев: Странските компании во земјава тешко се поврзуваат со домашните добавувачи

  Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, се обрати на конференција за зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија, во организација на Стопанската…

 • Долгот на глобално ниво достигна рекордни 164.000 милијарди долари!

  Долгот на глобално ниво достигна рекордни 164.000 милијарди долари!

  Растечкото ниво на долгот и можната трговска војна помеѓу двете најголеми економски сили претставува закана за глобалната економија која до сега не била во толку…

 • Град Скопје утре ќе го објави повикот за субвенции за велосипеди

  Град Скопје утре ќе го објави повикот за субвенции за велосипеди

  Град Скопје утре ќе го објави јавниот повик за доделување субвенции за велосипеди. Градоначалникот Петре Шилегов рече дека годинава се воведени измени со цел, како…

 • Moto G6 Plus доаѓа со прифатлива цена и чист софтвер Android Oreo

  Moto G6 Plus доаѓа со прифатлива цена и чист софтвер Android Oreo

  „Motorola“ официјално претстави три нови телефони од средна класа, а се дел од семејството „Moto G6“. Oд трите нови телефони, моделот „Moto G6 Plus“ пристигнува…