Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Лани Македонците од странство испратија 193 милиони евра кон татковината

Време: 12:08

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Минатата година Македонците кои работеа и живееја во странство ни испратија вкупно 193 милиони евра, според податоците на „Еуростат“.

Лидер во ова рангирање е Португалија со 3,34 милијарди евра од иселенички трансфери, со 2,09 милијарди евра од ЕУ и 1,25 милијарди евра од трети земји. Првите три се надополнети од Полска (3,01 милијарди) и Велика Британија (2.45 милијарди). Потоа следат Романија (2,49 милијарди евра), Италија (2,16 милијарди евра) и Литванија (1,09 милијарди евра).

Земјите кои не се членки на ЕУ, меѓу кои е и Македонија, но спаѓаат во статистичките истражувања на Еуростат, најголем впечаток оставаат Србија и Албанија. Таму, трансферите на имиграција изнесуваа 2.69 милијарди евра и 900 милиони евра во 2016-та година, соодветно. Во Косово, парите што доаѓаат од надвор достигнуваат 681 милиони евра.

Други земји со забележливи парични трансфери од странство се Латвија (494 милиони евра), Унгарија (663 милиони евра), Естонија (112 милиони евра), Грција (166 милиони евра). На дното е Германија со трансфери од само 4 милиони евра.

Вкупниот износ на иселенички трансфери до земјите-членки на ЕУ достигнува 24 милијарди евра во 2016-та година, со само 9,9 милијарди што доаѓаат од трети земји – се друго е трансфер во ЕУ. Наспроти тоа трансферите од работниците на ЕУ во трети земји, тие достигнаа 30,3 милијарди евра во минатата година.

Земјата од која се испраќаат најголеми количини е Франција (9,9 милијарди евра), потоа Велика Британија (7,08 милијарди евра), Шпанија (6,7 милијарди евра), Италија (6,1 милијарди евра) Германија (4,2 милијарди евра) и Австрија (805 милиони евра).

Странците кои живеат и работат во Македонија испратија пари во други земји во минатата година за вкупно 16 милиони евра, за жал нема податоци колку од оваа сума е испратена во ЕУ, а колку во трети земји.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Министерот Ќахил ги запозна Турците со можностите за инвестирање во Македонија

  Министерот Ќахил ги запозна Турците со можностите за инвестирање во Македонија

  Министерот задолжен за странски инвестиции, Аднан Ќахил вчера ја заврши тридневна работна посета на Република Турција каде оствари средби и состаноци со турската бизнис заедница.…

 • По 29 пат ќе се одржи Државен натпревар по информатика за основци и средношколци

  По 29 пат ќе се одржи Државен натпревар по информатика за основци и средношколци

  Утре (24 март 2018) во просториите на ФИНКИ на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје на Државниот натпревар по информатика по 29 пат ќе се избира најдобриот…

 • Исчистен одронот на патниот правец Катланово-Велес

  Исчистен одронот на патниот правец Катланово-Велес

  На патниот правец Катланово – Велес одронот кај манастирите е исчистен, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот е нормализиран и се одвива по две коловозни…

 • Зголемен надоместокот на судиите поротници

  Зголемен надоместокот на судиите поротници

  Судиите поротници го добија бараното покачување на надоместокот за одлучување и превоз до судот. Во „Службен весник“ е објавен „Правилникот за надоместоците на судиите поротници“…

 • Анѓушев: 40 милиони евра за отпадни води и регионален пристап за депониите

  Анѓушев: 40 милиони евра за отпадни води и регионален пристап за депониите

  Денеска на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје, во организација на Балканската асоцијација за животна средина БЕНА, почна конференцијата ГРЕДИТ 2018: „Загаденоста на воздухот и нерегулирани депонии“,…

 • 25 години УСАИД: Успешни проекти за меѓуетничка интеграција на младите и градење соживот за сите

  25 години УСАИД: Успешни проекти за меѓуетничка интеграција на младите и градење соживот за сите

  УСАИД во партнерство со македонските граѓани, институции, здруженија и организации, во изминатите 25 години работи за подобрување на квалитетот на живот во земјата. Во рамките…

 • Светски ден на водите 2018 – „Одговорот е во природата“

  Светски ден на водите 2018 – „Одговорот е во природата“

  Повеќе од 100 посетители присуствуваа на твитап-настанот во Скопје кој имаше за цел да ја подигне јавната свест за значењето на водите и важноста од…

 • Kон акцијата „Часот на планетата Земја“ се вклучува и Карпош

  Kон акцијата „Часот на планетата Земја“ се вклучува и Карпош

  Општина Карпош трета година по ред се вклучува во глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Општината соопшти дека во организација на Секторот за екологија и…

 • Можната трговска војна меѓу САД и Кина влева страв меѓу светските берзи

  Можната трговска војна меѓу САД и Кина влева страв меѓу светските берзи

  Берзите стравуват дека планот на американскиот претседател, Доналд Трамп, за воведување тарифи од 60 милијарди долари на кинески производи би можел да предизвика трговска војна,…

 • УЈП: „Закажи средба“ ќе биде задолжителна од 1-ви мај

  УЈП: „Закажи средба“ ќе биде задолжителна од 1-ви мај

  Услугата „Закажи средба” од 1 мај 2018 година ќе биде задолжителна за сите даночни обврзници кои ќе ги користат даночните услуги во Регионалната дирекција Скопје.…