Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    

Фетел: Се уште не сум размислувал за пензија

Време: 09:00

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Четирикратниот Ф1 шампион Себастијан Фетел вели дека не размислува за повлекување од спортот откако во интервју за „Плејбој“ беше прашан дали може да го следи примерот на Нико Розберг, кој се повлече по освојувањето на светската титула.

„Не сум размислувал за тоа. Тоа е многу голема одлука, нешто што не се носи спонтано. Нико сакаше да се пензионира за да има помирен живот, но го гледам како трча од еден состанок на друг. Јас кога имам слободна недела, лежам на кревет“, вели Фетел посочувајќи ја работата на Розберг како ТВ-коментатор и како менаџер на Роберт Кубица.

Германецот освои четири титули со тимот на Ред бул, пред да направи трансфер во Ферари, каде што ова е трета сезона без титула.

„Мислам дека секој кој седнал во болид на Ферари знае дека е нешто посебно. Уште не сум станал шампион со Ферари и не знам да ли би сакал да бидам во друг тим“, објаснува Фетел.

30-годишниот Фетел оваа година беше на удар на критиките поради неговиот темпераментен стил кој најдобро се покажа на Азербејџанското ГП, кога се удри намерно во Луис Хамилтон.

„Јас сум тој што сум. И го сакам тоа што го правам“, вели Фетел.

Даниел Рикјардо, возачот на Ред бул, со кого Фетел помина една година заедно, вели дека токму темпераментот е негов „адут“.

„Кога ќе дојде жештината на моментот, тој веднаш реагира, и тоа емотивно. Но, кога ќе помине тој наплив на адреналин, тој има одличен приод кон работите. Емоцијата доаѓа од страста. Знам дека тој го живее Ф1 светот повеќе од кој било од ривалите и затоа е толку силен. Кога ќе го победев во трка во 2014, сигурен сум дека беше лут, но кога ќе завршеше трката, тој доаѓаше и ми честиташе. Кога нема да е вжештен, тој е добро образуван, најверојатно подобро од мене“, објаснува Рикјардо.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тим го „скроти“ Ѓоковиќ во Монте Карло

  Тим го „скроти“ Ѓоковиќ во Монте Карло

  Доминик Тим, последниот човек кој го совладал Рафа Надал на земјена подлога, покажа дека проблемите со повредите се минато, откако се врати од сет-негатива за…

 • TI: Сопствениците јавни само во една држава

  TI: Сопствениците јавни само во една држава

  Групата од 20 индустриски и земји во развој (G20) за 2 години бавно напредува со подобрувањето на законските мерки за обезбедување транспарентност. Ова е заклучок…

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Сараевo Бизнис Форум, кој ќе се одржи оваа година на 25 и 26 април во Сараево (БиХ), ќе понуди бројни атрактивни теми за бизнис заедницата…

 • Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Во завршницата од дводневната агенда на првиот Дигитален самит на Западен Балкан министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот за информатичко општество и администрација,…

 • Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Чешање на очите, воспалено грло, непречено кивање. Овие симптоми упатуваат на сезонска алергија. Со цел спречување на овие симптоми ви нудиме неколку едноставни трикови кои…

 • Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грчкиот фонд за приватизација (HRADF) го објави почетокот на продажбата на мнозинскиот удел во „Hellenic Petroleum“. Во продажба ќе бидат понудени не помалку од 50,1%…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Десет претприемачи од Република Македонија и од регионот, на вториот ден на Дигиталниот самит, во рамките на „Натпреварот за убедување“, имаа можност да ги презентираат…

 • МЗТ бара да се намали бројот на странци во Макбаскетот

  МЗТ бара да се намали бројот на странци во Макбаскетот

  МЗТ Скопје Аеродром започна со иницијативата за намалување на бројот на странски кошаркари во домашните клубови. Предлогот на клубот од „Аеродорм“ е бројката од шестмина…