Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Ослободете се од стресот со овие едноставни начини

Време: 12:42

Датум: јули 17, 2017

Категорија: КАРИЕРА

127109727354be77ecc7c1c283540418_w640

Без разлика колку се трудите, некогаш е просто невозможно да се избегне стресна ситуација на работа или дома. Следете ги овие совети за брзо и ефикасно да го повратите внатрешниот баланс…

Создадете посебен дневен ритуал

На сите нас ни е потребно да се ослободиме од собраниот стрес во текот на денот и да ја смириме напнатоста. За да не посетувате терапевти и да не посегнувате по лекови, изведете еден едноставен трик: запишете на хартија се што ве мачи или што ве прави нервозни, а потоа и зошто се чувствувате така како што се чувствувате. Кога ќе завршите со анализата – искинете ја хартијата на парчиња и фрлете ги во ѓубре. После ова ќе почувствувате големо олеснување.

120921085826-stress-free-life-story-top

Намерно не правете ништо

Се што ви е потребно е да седнете на некое удобно место, да ги затворите очите и да ги пуштите вашите негативни мисли да течат непречено. Набљудувајте ги како река, како пејзаж кој би го гледале додека патувате со воз, како превод кој го читате додека гледате филм или нешто друго… Важно е да не се воздржувате. А потоа зборовите и мислите нека почнат да бледеат, се додека не се смирите и вратите во реалноста.

Отстранете ја негативноста со поставување на цели

Испланирајте кога во текот на неделата ќе издвоите време само за себе и ќе уживате во активности кои ве прават среќни или можеби некои кои ви претставуваат предизвик – почнете да учите странски јазик, подгответе некое ново јадење, прочитајте книга, излезете на прошетка или на кафе со драг пријател… Запишете ги сите планови прво на хартија, а потоа во роковникот или планерот и радувајте им се во текот на работното време или насочете го своето внимание на нив во најкритичните моменти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Не сте задоволни од својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите!

  Секој од нас доаѓа до период во кој се соочува со криза во својата кариера, кога ќе наидат такви периоди потсетете се дека за се…

 • Колку е опасно прекувременото работење?!

  Колку е опасно прекувременото работење?!

  Имено, од 57.000 испитаници, дури 70% од нив работат и кога ќе дојдат дома по работната смена, а тоа може негативно да се одрази на…

 • Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Краткорочните цели се клучен фактор за оствaрување на вашата визија (видео)

  Кога станува збор за животот и кариерата, од суштинско значење се краткорочните цели иако во тој поглед се доста потценувани, бидејќи луѓето целото внимание го…

 • Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Ќерката на Претседателот Трамп го откри „клучот на успехот“

  Иванка Трамп во едно излагање ја откри тајната на успехот, погледнете што таа ги посоветува сите оние кои сакаат да успеат на полето кариера. Поранешната…

 • Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите се поуспешни на своето работно место?!

  Плавушите имаат поголема самодоверба и афинитети кон сексот, додека бринетите се поуспешни, психолозите направија неколку истражувања со цел да се дознае односот помеѓу бојата на…

 • Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Овие нешта направете ги при крајот на работното време

  Пред да го напуштите работното место, по завршувањето на работните часови, постојат неколку нешта кои треба да ги направите… 1. Листа Направете листа од сите…

 • Пофалбите се излезени од рајот!

  Пофалбите се излезени од рајот!

  Можат да се упатат со помош на зборови, но тоа може да биде и прегратка, топол поглед или стисок на раката. Најчесто очекувањата и пофалбите…

 • Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Овие професии сериозно го загрозуваат здравјето на луѓето

  Неодамна е спроведено истражување кое покажува дека одредени видови на работа можат сериозно да му наштетат на човековото здравје. Со истражувањето се опфатени околу 1.600…

 • Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Неколку квалитети кои ќе ве направат одличен работник

  Иако многу истражувања го покажуваат она кое веќе го знаеме, понекогаш поради нив работите ги гледаме од друга перспектива. Едно од нив е националното истражување…

 • Од вашите вработени не ги барајте овие нешта

  Од вашите вработени не ги барајте овие нешта

  Да бидете надредени значи да бидете пример за другите. Истовремено, тоа што сте надредени не значи дека може да барате што ќе посакате од своите…