Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

9-дневна диета со која можете да намалите до 5 кг

Време: 15:23

Датум: јуни 1, 2017

Категорија: ДИЕТИ

Имате вишок килограми и потребна ви е помош за да ги намалите? Погледнете ја следнава диета…

Оваа 9-дневна диета е составена од три периоди од по три дена, а во овие 9 дена можете да намалите 5 килограми. Правилата на диетата се едностави, во секој период (1 период се состои од три дена) задолжително е да се консумира само определениот продукт за тој период. Првиот период е составен од јаглехидрати, вториот од протеини, а третиот период е богат со растителни влакна и витамини. При оваа диета телото ги добива сите потребни материи за нормално функционирање.

1, 2 и 3-ти ден – Ориз

Во овие денови се консумира само ориз. Тој треба да е подготвен на посебен начин. Навечер една чаша ориз се потопува во вода и се остава така да отстои преку ноќта. Наутро оризот се прелива со врела вода и се вари на слаб оган 15 минути без сол. За појадок се консумира една чаша сварен ориз. Останатото количество се распределува во текот на денот.

4, 5 и 6-ти ден – Пилешко

Неопходно е 1 кг пилешко месо. Пред готвењето му се отстранува кожата. Пилешкото месо се става на оган да се вари без сол. Кога ќе биде готово, се дели на помали еднакви делови, и на секој час се консумира по еден дел. Особено се препорачувааат пилешките гради или пилешкото филе, без кожа и коски.

7, 8 и 9-ти ден – Варен зеленчук

Снабдете се со 800 гр. свеж зеленчук по свој избор. Сварете го зеленчукот без сол и зачини. Можете да приготвите и салати без масло, сол или оцет. Не се дозволени ниту, кисели, солени и маринирани зеленчуци.

Вечерата треба најдоцна да биде во 19 часот. Ако почувствувате глад, пијте вода или чај.

За време на оваа диета треба да се консумираат најмалку 2.5 литри течности дневно. Освен вода, дозволено е да се консумира и зелен чај. Течностите консумирајте ги помеѓу оброците. Паралелното консумирање на течности и храна е забрането.

При држењето на оваа диета се исфрлаат вишокот течности и масти од телото. Ефектот на диетата ќе биде поголем доколку при држењето вклучите и лесни фитнес вежби.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Доколку сакате да ослабите, освен на храната, треба да внимавате и на пијалоците. Како на пример на овие пијалоци… 1. Чоколадно млеко Чоколадното млеко има…

 • За побрзо да ослабите треба да знаете во кој период од денот треба да јадете

  За побрзо да ослабите треба да знаете во кој период од денот треба да јадете

  Компанијата „Forza Supplements“ ги анализираше податоците од лицата кои драстично ослабеле со цел да истражи во кој период од денот треба да појадувате, кога треба…

 • 7 кг помалку за 7 дена со помош на диета со кафе

  7 кг помалку за 7 дена со помош на диета со кафе

  Со оваа кратка 7-дневна диета можете да стопите седум килограми, запазувајќи го ефикасниот режим со кафе. Условот е секој ден да пиете по 2-3 шољи…

 • 15-дневна диета со која можете да загубите 7 килограми

  15-дневна диета со која можете да загубите 7 килограми

  Диетата трае 15 дена (три циклуси по 5 дена), а просечната загуба на тежината по завршувањето на диетата е околу седум килограми. За време на…

 • Диета со која за две недели ќе намалите 9 килограми

  Диета со која за две недели ќе намалите 9 килограми

  Називот на диетата ви кажува се: за две недели можете да изгубите девет килограми (зависно од тежината која ја поседувате, колку повеќе вишок килограми имате,…

 • Лесна диета со зелен чај за намалување на 4 килограми

  Лесна диета со зелен чај за намалување на 4 килограми

  За да бидете во топ форма и да се чувствувате добро ви предложуваме диета со која ќе намалите 3-4 килограми за само една недела. Не…

 • Најдобра диета за намалување на салото од стомакот

  Најдобра диета за намалување на салото од стомакот

  Факт е дека не е можно да се изгуби вишокот на сало од стомакот без намалување на вкупните телесни масти. Обемните истражувања покажаа дека она што е…

 • 5-дневна овошна летна диета

  5-дневна овошна летна диета

  Во летото значително ја намалуваме употребата на тешките намирници. За да ни е некако полесно на желудникот, најдобро е да го нагласуваме овошјето и зеленчукот…

 • Двопек диета – за сите љубители на лебот

  Двопек диета – за сите љубители на лебот

  Двопек диетата се спроведува со големо количесто на природно цеден сок и чај преку целиот ден. По петиот ден правите пауза два дена, а во…

 • Диета со краставици и домати

  Диета со краставици и домати

  Со диетата со краставици и домати може лесно да ослабите, а се што е потребно да дојдете до формата која ја посакувате е да го…