понеделник, ноември 29, 2021
28 °c
Skopje
18 ° пон
16 ° вто
15 ° сре

Tag: грозје

По отстранувањето на синоќешните блокади „Тиквеш“ продолжува со откупот на грозје според објавените критериуми и цени

"По отстранувањето на синоќешните блокади предизвикани од насилници кои очигледно сакаа да предизвикаат хаос, „Тиквеш“ денеска продолжи со откуп на ...

Прочитај повеќе

„Тиквеш“ е принуден да го прекине откупот поради блокада од страна на поединци кои манипулирале со квалитетот на грозјето

"И покрај тоа што „Тиквеш“ е единствената винарница во земјава која оваа година дефинираше највисока цена, ја почитуваше договорената цена ...

Прочитај повеќе

НФФ: Откупната цена на грозјето треба да изнесува 16 ден по килограм за „смедеревка“ и 17 за „вранец“

Националната федерација на фармери (НФФ) ги следи состојбите во лозарскиот сектор и она што го согледува како проблем се откупните цени, негативното влијание на ...

Прочитај повеќе

Домашната винска индустрија трпи огромни штети од Ковид-19 кризата, неопходна е поддршка од државата за да се спречи колапс

Кризата предизвикана од Ковид-19 пандемијата предизвика сериозни пореметувања на глобалниот вински пазар, а истовремено направи и огромни штети врз македонската ...

Прочитај повеќе
Страна 1 од 8 1 2 8
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00