среда, септември 22, 2021
28 °c
Skopje
18 ° пон
16 ° вто
15 ° сре

Tag: бежоска

Ангеловска-Бежоска: За да се оствари стабилен економски раст клучни се зголемувањето на продуктивноста, вложувањето во човечкиот капитал, структурните реформи и дигитализација

Со навестувањето на постпандемискиот период, време е да се размисли како непречено да се заменат општите економски политики со поспецифични, ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на Kонференција на белгиската централна банка: Постои висок степен на усогласеност на домашната регулатива за работењето на Народната банка со европската

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, имаше излагање на Конференција на високо ниво на централната банка на Белгија, каде што ...

Прочитај повеќе

Директорката на ММФ, Георгиева: Народната банка има витална улога – вашите професионалност и независност се од клучно значење

Состанок на директорката на ММФ, Кристалина Георгиева игувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска „Народната банка има витална улога во ублажувањето ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска во Годишниот извештај за родова еднаквост на престижниот ОМФИФ: Со поголема вклученост на жените до поголем потенцијал на економиите

Во Годишниот извештај за индексот на родова еднаквост во финансиските институции, којшто вчера го објави британскиот тинк-тенк ОМФИФ, е објавено ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска: Макроекономската состојба е стабилна, Народната банка ќе даде максимален придонес за справување со предизвиците

„И најновите расположливи податоци покажуваат дека макроекономската состојба е стабилна.“ – порача гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, на прес-конференцијата ...

Прочитај повеќе
Страна 1 од 5 1 2 5
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00