Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 293)

Лесни кардио вежби за секој ден

Лесни кардио вежби за секој ден

Кардио вежбите се одличен начин да го зачувате вашето срце здраво, но и да ја одржите вашата линија. Помагаат за согорување на калории, слабеење, намалување на стресот и подобрување на сонот. Но исто така, тие го подобруваат капацитетот на белите…

Најдобрите антиканцерогени намирници

Најдобрите антиканцерогени намирници

Под антиканцерогени намирници подразбираме намирници кои играат своевидна улога во заштитата од канцер. Несомнено знаете дека тоа се овошјето и зеленчукот. Но, кои од нив се меѓу најмоќните, а истовремено и достапни за нас? Јагода Едно од најмоќните овошја достапни…

Храна која ги чисти вашите заби

Храна која ги чисти вашите заби

Знаете колку е важно да ги миете забите после секој оброк, тоа веќе го имаме научено од најмала возраст, но што со оние моменти кога е потребно да ги измиете забите, но едноставно не можете бидејќи четкичката за заби не…

Едноставни решенија за губење на килограмите

Едноставни решенија за губење на килограмите

Можеби сте се прашале дали е можно со мали измени во исхраната да се влијае на голема загуба на килограмите и како тоа ќе го измени вашиот живот. Според многу истражувања, измените во начинот на исхрана ќе ви помогнат не само да ги…

Намирници кои заситуваат

Намирници кои заситуваат

Најдобар начин да останете витки е консумирањето намирници што даваат подолго чувство на ситост, а тоа се крие во комбинацијата од протеини, здрави масти и влакна. Јајца Според некои истражувања, жените кои појадувале јајца побрзо слабееле од оние кои внесувале…

Скокајте со јаже и намалете ги килограмите

Скокајте со јаже и намалете ги килограмите

Барате забавен начин за да бидете во форма? Тогаш земете го јажето и започнете да скокате. Скокањето на јаже е интензивна кардио активност, која ќе ви помогне да ги обликувате сите мускули по телото, почнувајќи од рамената, преку задникот до…

Искрените луѓе се поздрави

Искрените луѓе се поздрави

За да бидете здрави, јадете многу овошје и зеленчук, редовно вежбајте и – престанете да лажете. Имено, едно ново истражување покажало дека искрените лица имаат подобро ментално и физичко здравје, од оние кои секојдневно лажат. Половината од 110 испитаници имале задача да…

Мандарините го чуваат вашето здравје

Мандарините го чуваат вашето здравје

Веројатно сите сте запознати со препораката на лекарите кои кога ќе настапат ладните денови веднаш советуваат да се консумираат продукти кои содржат големо количество витамин Ц, како што се портокалите, грејпфрутот и мандарините. Кога станува збор за мандарините, малкумина знаат…

Намирници кои штитат од грип

Намирници кои штитат од грип

Сезоната на грипот е веќе присутна и луѓето се повеќе стравуваат дека можат да се разболат. Движењето, излегувањето на прошетки и активниот живот се важен дел од борбата против грипот, но покрај тоа ние ви претставуваме неколку намирници кои ако…

Вежбајте додека гледате телевизија

Вежбајте додека гледате телевизија

Кој не сака да гледа телевизија? Сите имаме барем едно шоу или една серија што не држи пред телевизискиот екран. Но, гледањето телевизија не мора да е штетна навика која дебелее, како што редовно слушаме. Можете на едноставен начин да…