Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,086.53 0.47%    BESK 7,300.00 -3.69%    GRNT 1,011.41 0.06%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,084.72 1.58%    MKSD 175.00 -9.79%    MPT 73,736.02 0.57%    MTUR 5,449.88 1.36%    OKTA 4,600.00 2%    RMDEN15 98.60 0%    RMDEN18 98.80 0.1%    SBT 2,599.53 4.47%    STB 1,160.72 0.06%    STIL 95.00 4.4%    TEL 307.50 -0.16%    TETE 2,419.07 2.94%    TNB 16,600.18 1.22%    TTK 1,500.00 -0.2%    UNI 2,300.00 0%    VITA 11,971.00 6.88%    

Еве зошто глутенот можеби не е лош во нашата исхрана

Време: 09:44

Датум: ноември 7, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Новите истражувања покажуваат дека диета без глутен не е добра за цревата.

Диета која го отфрла глутенот – протеин кој се наоѓа во намирници како што се леб, тестенини и житарки – во последните години одеднаш стана популарна.

Но, сега истражувачите од универзитетот Шефилд и Ридинг велат дека избегнувањето на овие производи може да биде бесмислено. Имено, им дале на здрави волонтери, на кои не им била дијагностицирана чувствителност на глутен, да додаваат органска или мешавина без глутен во храната два пати на ден во текот на две недели.

Студијата, објавена во списанието Gastroenterology, откри дека групата која јадела глутен немала повеќе проблеми со стомакот за разлика од групата без глутен.

Д-р Паола Тоси, од Универзитетот Ридинг, вели: „Се чини на глутенот честопати не е оправдано дадена улогата на негативец во нашата исхрана“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Еве зошто глутенот можеби не е лош во нашата исхрана

 1. Пингбек: Еве зошто глутенот можеби не е лош во нашата исхрана - ММС

 • Кои пробиотици можат најдобро да ви помогнат во текот на зимата?

  Кои пробиотици можат најдобро да ви помогнат во текот на зимата?

  Благодарение на микроорганизмите кои ги содржат, пробиотиците се многу важни за чување на здравјето. Го зајакнуваат имунитетот, позитивно делуваат на варењето, а важни се и…

 • Овошјето и зеленчукот го чуваат психичкото здравје

  Овошјето и зеленчукот го чуваат психичкото здравје

  Британски истражувачи во најновата анализа, забележаа постојана корелација помеѓу високата и ниската психолошка благосостојба на поединци според количината на консумирано овошје и зеленчук. Во студијата…

 • Чудесен чај од рузмарин: Неговите лековити својства се надалеку познати, еве за што сè се користи

  Чудесен чај од рузмарин: Неговите лековити својства се надалеку познати, еве за што сè се користи

  Рузмаринот има своја традиционална вредност на нашите простори, покрај тоа, неговите лековити својства се неприкосновени. Дали знаевте дека оваа билка се користи за подобра меморија,…

 • Природен лек против стрес: Оваа здрава намирница има корисен ефект врз нервниот систем

  Природен лек против стрес: Оваа здрава намирница има корисен ефект врз нервниот систем

  Ако мислевте дека една ракија или пиво го намалува стресот, сте се измамиле. Чаша млеко е одличен лек против стрес и го смирува нервниот систем,…

 • На жените им е потребно многу повеќе сон отколку на мажите

  На жените им е потребно многу повеќе сон отколку на мажите

  На жените им е потребен сон повеќе од мажите, открија американски научници. Студијата покажа дека на жените им треба повеќе сон за да функционираат нормално…

 • Зошто е исклучително важен витаминот Д?

  Зошто е исклучително важен витаминот Д?

  Исхраната во која не се застапени намирници богати со витамин Д може да доведе до оштетување на мозокот, покажуваат резултатите од студијата направена на Универзитетот…

 • Ова омилено благо го намалува ризикот од мозочен удар!

  Ова омилено благо го намалува ризикот од мозочен удар!

  Ако избереме чоколадо со висок процент на какао и ако ова благо редовно го јадеме и во умерени количини, би можело да ни помогне да…

 • Карфиолот го забрзува метаболизмот

  Карфиолот го забрзува метаболизмот

  Ако се обидувате да се ослободите од вишокот килограми, време е да го наполните вашиот фрижидерот со карфиол. Овој нискокалоричен зеленчук не е богат со…

 • Истакнете ја Вашата внатрешна убавина и справете се со целулитот

  Истакнете ја Вашата внатрешна убавина и справете се со целулитот

  Надворешниот изглед го рефлектира вашето здравје и виталност. Со процесот на стареење, настануваат промени на кожата. Поради тоа, голем дел од женската  популација инвестира во…

 • Излечете ја главоболката само со еден лист кисела зелка

  Излечете ја главоболката само со еден лист кисела зелка

  Лековитоста на киселата зелка ја надминува лековитоста на многу познати билки. Сто грама кисела зелка содржи дури 20 мг витамин Ц. Потоа витамин А, фолна…