Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 282)

Промените на кожата – индикатори за вашето здравје

Промените на кожата – индикатори за вашето здравје

Изгледот на кожата и промените кои таа ги доживува можат да бидат индикатор за состојбата на вашето здравје. Еве на што треба да внимавате. Жолтеникава кожа, портокалова боја на дланките и стапалата – Пожолтувањето на кожата е резултат на каротенемија,…

Како да им одолеете на искушенијата и да продолжите со вашата диета

Како да им одолеете на искушенијата и да продолжите со вашата диета

Решивте да држите диета, направивте распоред што кога ќе јадете, дури и сте зготвиле по план, но не сте ги предвиделе искушенијата кои за момент ќе ве замислат. Тешко е да се држи диета кога сите околу вас уживаат во…

Со мобилни апарати ќе се утврдува кој го загадува воздухот

Со мобилни апарати ќе се утврдува кој го загадува воздухот

Наредната недела треба да бидат испорачани и ставени во функција двата мобилни апарати за мерења и анализи на квалитетот на амбиентниот воздух, со што за првпат ќе се докажува поврзаноста на загадениот воздух и загадувачот. Министерот за здравство Никола Тодоров, одговарајќи на…

Симптоми кои не смееме да ги игнорираме

Симптоми кои не смееме да ги игнорираме

Болката или одредени симптоми кои можат да бидат занемарливи и ги игнорираме, често знаат да бидат предвесници на некои посериозни болести. Еве во кои случаи треба да го слушате вашиот организам кога ви праќа знаци и сигнали. Проблеми со спиење…

Овие производи не смееме да ги користиме секојдневно!

Овие производи не смееме да ги користиме секојдневно!

Постојат одредени производи за кои мислиме дека со секојдневна употреба придонесуваме за подобро здравје и превенција, а всушност го правиме токму обратното – му штетиме на организмот и не го оставиме да си ја врши својата работа. Еве кои се…

И здравата храна може да предизвика проблеми!

И здравата храна може да предизвика проблеми!

Овошјето, зеленчукот и житарките се здрави. Но за жал, не за секого. Виенскиот специјалист за исхрана, професор Хадемар Банкхофер, објаснува зошто некои лица после консумирање на здрави намирници не се чувствуваат добро. Кивавица и осип по телото Според зборовите на…

Зошто постојано сте уморни?

Зошто постојано сте уморни?

Доколку секое утро се будите со чувство како да ве згазил воз, а заморот ве следи преку целиот ден и викендите ги поминувате до доцна во кревет обидувајќи се да го надоместите недостатокот на сон, тогаш страдате од социјален стрес.…

Експертите предупредуваат на нов вид грип

Експертите предупредуваат на нов вид грип

Мутацијата на нов вид на птичји грип што се појави оваа година во Кина го прави вирусот отпорен на основни лекови, без ограничување на неговата способност за ширење меѓу цицачите, тврдат експерти. Откритието значи дека за разлика од сезонските типови грип, што…

Неколку добри намирници во борбата против целулитот

Неколку добри намирници во борбата против целулитот

Целулитот е еден од најголемите непријатели на жената која се бори со него речиси целиот живот. Оваа појава е еден од најголемите виновници за лошата естетика на телото. Сепак борбата со него не е толку безнадежна бидејќи постојат начини кои…

Бидете внимателни со габичните инфекции

Бидете внимателни со габичните инфекции

Габичните инфекции можат да бидат предизвикани од бактерии, габи и вируси што се наоѓаат секаде околу нас. Ги има во почвата, на растенијата, во воздухот. Првите знаци што се појавуваат како бели дамки по кожата, непријатен мирис  или пожолтени нокти…