Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 2095)

Инфинити солушн на европскиот пазар со странска експертска помош преку владиниот проект

Инфинити солушн на европскиот пазар со странска експертска помош преку владиниот проект

Инфинити солушн е една од 105-те македонски компании која доби бесплатна експертска странска помош преку владиниот проект. Ќе добие помош како да го освои европскиот пазар и да работи на проекти во земјите како Германија. Експертот од Германија веќе ја…

Преработувачите да откупат 200 тони свинско месо за да се реши дисбалансот

Преработувачите да откупат 200 тони свинско месо за да се реши дисбалансот

На македонскиот пазар се продава квалитетно млеко особено од домашно производство. Моментно постои дисбаланс меѓу понудата и побарувачката на свежо свинско месо, а извозот на јагнешко бележи благ пораст. Ова се заклучоците од денешниот работен состанок на министерот за земјоделство,…

Стопанската комора ја интензивира соработката со Молдавија

Стопанската комора ја интензивира соработката со Молдавија

Потенцијалите за економска соработка меѓу Македонија и Молдавија се минимално искористени. Двете држави минатата година оствариле трговска размена од 1,34 милиони американски долари што претставува благ пораст од 4,7 проценти во однос на 2012 година. Со цел да се интензивира…

Димовски: Не е точно дека еден милион килограми тутун се неоткупени

Димовски: Не е точно дека еден милион килограми тутун се неоткупени

– Не е точно дека еден милион килограми тутун се неоткупени. Во некои региони во Источна Македонија се останати одредени количини, но и тие, околу 20 до 30 тони, во следните денови би требало да бидат откупени, рече денеска министерот…

Со словенечка помош ќе се подобрува туристичката понуда во Македонија

Со словенечка помош ќе се подобрува туристичката понуда во Македонија

Министерството за економија ќе ангажира еминентни странски експерти кои ќе одржат обуки за македонските туристички работници со цел да се подобри туристичката понуда во земјава. Тоа ќе го овозможи двегодишниот проект „Поттикнување на одржливи врски и развој на кластери во…

Продолжува едукацијата на угостителите за ХАСАП

Продолжува едукацијата на угостителите за ХАСАП

Претставници на Агенцијата за храна и ветеринарство денеска одржаa средба со сопствениците на угостителските објекти во Штип, со цел да се приближат  ХАСАП стандардите и предусловните програми. Светлана Колариќ од Агенцијата за храна и ветеринарство вели дека во земјава треба…

Јанакиески: Продажбата на државно земјиште во зоните ја намалува невработеноста

Јанакиески: Продажбата на државно земјиште во зоните ја намалува невработеноста

Мерките на Владата за продажба на неизградено државно земјиште по почетна цена од евро за метар квадратен, ги дава ефектите и придонесува за намалување на невработеноста и развој на економијата, нагласи министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески при постета…

Се намали инфлацијата во Австрија

Се намали инфлацијата во Австрија

Инфлацијата во Австрија во февруари продолжи да се намалува и на годишно ниво таа изнесуваше 1,5 проценти, соопшти денес Статистичкиот завод на Австрија. Главниот мотивирачки фактор за инфлацијата во февруари наводно биле намирниците и безалкохолните пијалоци. Без оваа група на…

ЕБФ: ЕЦБ премногу бара од банките

ЕБФ: ЕЦБ премногу бара од банките

Банките од еврозоната ја повикаа Европската централна банка да го намали обемот на информации кои банките мора да и ги достават во рамките на прегледот на нивната состојба. Имено, банките од еврозоната наведоа дека овие барања се преголеми. Извршниот директор…

Како станал милионер благодарејќи на „Фејсбук“

Како станал милионер благодарејќи на „Фејсбук“

До пред една година 21-годишниот Американец, Бен Кардвел работел на бензиска станица. Бидејќи не ја сакал својата работа почнал да размилсива како би можел да заработи повеќе пари и да се „откачи“ од бензиската станица. Како што објави „Бизнис Инсјадер“, Бен така…