Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 1842)

Завршува рокот за пријавување во мерката отпис на долговите

Завршува рокот за пријавување во мерката отпис на долговите

Заинтересираните компании кои сакаат да учествуваат во владината мерка за отпис на долговите на ранливите категории може да се пријават до денеска. Се очекува по завршување на овој рок, наскоро да биде објавен оглас за пријавување на заинтересираните граѓани за…

Отпуштања во Финска поради рускиот бојкот

Отпуштања во Финска поради рускиот бојкот

Финскиот гигант за млаечни производи „Валио“ ќе започне преговори идната недела околу отпуштања на вработени како последица на бојкотот на Русија на увозот на прехранбени производи од ЕУ, јави дописникот на МИА од Гетеборг. Преговорите се однесуваат на 800 вработени…

Полска ја тужи Русија кај СТО

Полска ја тужи Русија кај СТО

Полска ќе достави жалба до Светската трговска организација (СТО) поради руската забрана за увоз на овошје и зеленчук од Полска, изјави министерот за земјоделство, Марек Савицки. „Не можевме порано да поднесеме жалба, бидејќи дури вчера добивме официјално извесување за забраната,…

Буџетскиот дефицит на Франција изнесува 59,4 милијарди евра

Буџетскиот дефицит на Франција изнесува 59,4 милијарди евра

Дефицитот во француската државна каса на крајот на јуни се зголеми на 59,4 милијарди евра, што е речиси непроменето ниво во споредба сo истиот период минатата година, кога тој изнесуваше 59,3 милијарди евра, соопшти француското Министерство за буџет. На крајот…

Над 6.000 лица ги искористиле поволностите за превоз со железницата

Над 6.000 лица ги искористиле поволностите за превоз со железницата

Македонски железници го реализира вториот викенд за бесплатно возење на сите возрасни лица во земјава. Досега поволностите ги искористиле илјада возрасни лица, 3.500 млади лица до 27 години, 600 студенти и илјада лица кои купиле билет со попуст. Директорот за…

Вучиќ: Србија ќе загуби една милијарда евра ако воведе санкции кон Русија

Вучиќ: Србија ќе загуби една милијарда евра ако воведе санкции кон Русија

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека ако Србија воведе санкции кон Русија би загубила најмалку една милијарда евра и дека земјата води одговорна политика. Тој истакна дека со воведување санкции кон Русија би им се создале проблеми на земјоделците…

НБРМ: Економијата закрепнува, во првиот квартал раст од 3,9%

НБРМ: Економијата закрепнува, во првиот квартал раст од 3,9%

Во првиот квартал од годинава Бруто домашниот производ, според податоците на НБРМ, оствари раст од 3,9 проценти, што е повисока стапка од очекувањата. Главен двигател на растот и натаму е извозниот сектор, како ефект од зголемената активност на новите производствени…

Винариите подготвени за откуп, ќе се разгледаат сите можности за да им се помогне

Винариите подготвени за откуп, ќе се разгледаат сите можности за да им се помогне

Поголем дел од винарските визби се подготвени за откуп на грозјето, но, како што рекоа на денешната прва средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, се уште е рано да се зборува за откупните цени поради нестабилните…

Туристичките работници во Струга очекуваат повеќе туристи во август

Туристичките работници во Струга очекуваат повеќе туристи во август

Струшките туристички работници очекуваат зголемување на бројот на туристите во текот на август. Елизабета Марковска од одделот за продажба и маркетинг во хотел „Дрим“ потенцира дека ќе имаат уште една успешна сезона. Во првата половина од јули, нагласи дека поради…

Голем интерес за приватни старски домови и градинки

Голем интерес за приватни старски домови и градинки

„Владата нуди поволности за изградба на домови за стари лица и приватни градинки. Почетната цена за продажба на државно градежно земјиште за изградба на вакви објекти е едно евро за метар квадратен. Комуналните такси за изградба на домови за стари…