Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 1059)

Компании од Централна и Источна Европа на Бизнис форум во Скопје

Компании од Централна и Источна Европа на Бизнис форум во Скопје

Над 40 компании од Централна и Источна Европа ќе се запознаат со инвестициските можности во Македонија на Бизнис форум во Скопје. Форумот е во организација на Кабинетот на министерот задолжен за привлекување странски инвестиции Бил Павлески и Европската стопанска комора за Централна…

Се повеќе документи се добиваат електронски наместо на шалтери

Се повеќе документи се добиваат електронски наместо на шалтери

Со проектот „Интероперабилност“ илјада граѓани месечно наместо да одат на повеќе шалтери низ државните институции за документи, веќе можат да ги добијат електронски, информира денеска министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски. За ефектите од користењето на информатичко-комуникациските технологии…

Во НБРМ промовирани две книги од авторот Борче Треновски

Во НБРМ промовирани две книги од авторот Борче Треновски

Македонија и во наредните три-четири години треба да го задржи фиксниот курс на денарот во однос на еврото зашто тоа е бедем кој макроекономски не штити од околината. Тоа го наметнуваат претпоставките и околината, бидејќи во Србија се олабави фиксниот…

Светска Банка: Усогласување на земјоделските политики со климатските промени

Светска Банка: Усогласување на земјоделските политики со климатските промени

Земјоделството е еден од економските сектори што се најчувствителни на климата и без јасен план за усогласување на земјоделските политики со климатските промени загрозени се приходите на руралното население, се вели во публикацијата на Светска банка „Намалување на ранливоста на…

Цените на угостителските услуги во ноември намалени за два отсто

Цените на угостителските услуги во ноември намалени за два отсто

Цените на угостителските услуги во ноември се намалени за два отсто во споредба со октомври, објави денеска Државниот завод за статистика. Споредено по групи, намалување од девет проценти има кај ноќевањата, а зголемување за 0,1 процент кај храната и за 0,5 проценти…

До ноември извозот 3,475 милијарди долари

До ноември извозот 3,475 милијарди долари

Република Македонија, во првите 10 месеци од годинава извезла стоки во вредност од 3,475 милијарди американски  долари, а увезла стоки за 5,387 милијарди долари. Покриеноста на увозот со извоз изнесува 64,5 отсто, а трговскиот дефицит е 1,911 милијарди долари. Според податоците на Државниот завод за…

Презентирана нацрт-урбанистичка документација за изградба на мини-хидроелектрани во Крива Паланка

Презентирана нацрт-урбанистичка документација за изградба на мини-хидроелектрани во Крива Паланка

Локалната самоуправа на општина Крива Палнака одржа јавна презентација на нацрт-локалната урбанистичка планска документација за изградба на мини-хидроелектрични централи во општината. По принципот на јавно-приватно партнерство помеѓу ЈП „Комуналец“, Крива Планака и „Хидро-Осогово“ ДО Скопје предвидена е изградба на две мини-хидро централи…

Во октомври намален бројот на одобренија за градење

Во октомври намален бројот на одобренија за градење

Во октомври годинава се издадени 147 одобренија за градење што е за 43 проценти помалку во однос на октомври лани, објави денеска Државниот завод за статистика. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2.552.689.000 денари што е за 18,7…

Бизнис форум: Унгарските компании да дојдат во Македонија

Бизнис форум: Унгарските компании да дојдат во Македонија

Инвестиција во земјоделскиот сектор и посета на 20 илјади туристи е резултат на вечерашниов Македонско-унгарски бизнис форум организиран од агенциите за странски инвестиции на двете земји, а во рамки на официјалната посета на унгарскиот премиер Виктор Орбан на Македонија. Kако…

EДС по либерализација на струја ќе има најприфатлива цена за македонските компании

EДС по либерализација на струја ќе има најприфатлива цена за македонските компании

ЕДС е во склоп на групацијата Фероинвест што вчера одбележа 10 години постоење. Учество во реализација на над 100 проекти во делот на обновливи извори на енергија, производство на електрична енергија, изградба на првите мали хидроцентрали во Македонија, од кои…