Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 1025)

Македонско-унгарски бизнис форум

Македонско-унгарски бизнис форум

Во Скопје денеска ќе се одржи Македонско-унгарски бизнис форум на кој се очекува да се обратат премиeрите на двете земји Никола Груевски и Виктор Орбан. Oбраќање пред претставниците на компании од Македонија и од Унгарија е најавено да има и директорот на Агенцијата…

Ставрески: Бизнис форумите привлекуваат потенцијални инвеститори

Ставрески: Бизнис форумите привлекуваат потенцијални инвеститори

Бизнис форумите во Лондон и Париз се први кои ги организираме заеднички со Фајненшл Тајмс, најреномираното финансиско списание во светот кое секојдневно го читаат стотици илјади бизисмени и инвеститори. Тоа им дава посебна тежина и значење на овие форуми, бидејќи…

Трет Вински саем во Скопје

Трет Вински саем во Скопје

Во Метрополис арената в петок официјално ќе биде отворено третото издание на Винскиот саем на кое ќе се претстават 12 винарии од кои 10 од Македонија и по една од Франција и Италија и пет произведувачи на млечни, пекарски и месни…

Исплатени 53,5 милиони денари за штети од невреме во четири општини

Исплатени 53,5 милиони денари за штети од невреме во четири општини

Министерството за финансии, со одлука на Владата, денеска исплати 53.533.253 денари по основ на штети настанати од елементарни непогоди во Струмица, Кривогаштани, Штип и Кичево. На општина Струмица и се исплатени 39.913.318 денари за штета настаната од невремето со дожд и поплави од…

Сарачини: Трговската размена во првите девет месеци со раст од 20 отсто

Сарачини: Трговската размена во првите девет месеци со раст од 20 отсто

Република Македонија и Унгарија, оваа година во услови на криза, за првите девет месеци имаат зголемување на трговската размена, која изнесува некаде околу половина милион долари. Македонија бележи и раст воопшто на извозот за посочениот перид од 20 отсто. Ова…

Фестивалот на сирење „Cheese land“ и овој викенд продолжува во Веро центарот

Фестивалот на сирење „Cheese land“ и овој викенд продолжува во Веро центарот

Во петокот, на 29 ноември во Веро-центарот се отвори првиот Веро Cheese land кој по својата посетеност ги надмина сите очекувања. Врвулица од задоволни потрошувачи уживаа во сирењето и кашкавалот, маѓепсани од аромата на бомбиците и обландите од сирење и…

Регионална конференција на тема „Вистински импакт за подобро образование“

Регионална конференција на тема „Вистински импакт за подобро образование“

На 4 декември 2013 во х.Александар Палас-Скопје, Мајкрософт Македонија во соработка со Министерството за образование и наука на Р. Македонија, организираа регионална конференција на тема „Вистински импакт за подобро образование“. Овој настан е резултат на напорите на Мајкрософт да се…

Колона камиони на Табановце поради застој на српска страна

Колона камиони на Табановце поради застој на српска страна

Поради проблеми на српската страна од граничниот премин Табановце, има долга колона од тешки товарни возила и нивното поминување на границата се одвива многу бавно. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека нема застој во сообраќајот за патничките возила. Сообраќајот на сите државни патишта во…

Седница на македонско-унгарската комисија за економска соработка

Седница на македонско-унгарската комисија за економска соработка

Мешовитата македонско -унгарска меѓувладина комисија за економска соработка денеска во Скопје ќе одржи втора седница. Со Комисијата ќе претседаваат министерот за економија Ваљон Сарачини и Петер Сијарто, државен секретар за надворешна политика и надворешна трговија во Кабинетот на претседателот на унгарската Влада. Седницата…

Премиерот Груевски во Париз на средба со македонската дијаспора

Премиерот Груевски во Париз на средба со македонската дијаспора

Премиерот Никола Груевски синоќа во Париз, во рамки на работната посета на Франција, имаше средба со претставници на македонската дијаспора. – Веднаш по пристигнувањето од лондов дојдов на оваа организирана средба во Амбасадата со претставници на македонската дијаспора да воспоставиме комуникација, да…