петок, 7 октомври 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАИменуван нов директор на „Јужен Поток Бугарија“

Именуван нов директор на „Јужен Поток Бугарија“

juzen potok bugarija

Досегашниот директор на компанијата „Јужен Поток Бугарија“ е разрешен од должноста и на негово место е назначен Димитар Гогов, соопшти денеска на прес-конференција во Софија бугарскиот помошник министер за економија и енергија Антон Павлов.

Како што јави БТА, Гогов во периодот од 2007 година, па се до ноември 2013 година беше извршен директор на „Булгаргаз ЕАД“.

Според Павлов, смената на директорот е извршена поради непочитување на одлуката на минстерот за економија и енергетија Васил Штонов за незголемување на капиталот на компанијата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП