Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,778.34 0.9%    FERS 77,100.00 0.13%    KMB 5,203.86 0.07%    MPT 62,171.24 0.99%    OKTA 4,660.00 -2.92%    SKP 54,000.00 -17.8%    STB 1,012.59 0.06%    STIL 106.00 0%    

Образование што ги отвора вратите во професионалниот свет!

Време: 11:05

Датум: септември 30, 2014

Категорија: КОМПАНИИ

shef

Еднаш иницирана и повеќепати со успех потврдена, соработка меѓу Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд – Сити Колеџ, лоциран во Солун и Министерството за образование и наука на Република Македонија, продолжи и оваа година со доделување на нови 20 стипендии. Стипендистите ќе можат да изберат да студираат на некоја од насоките маркетинг, општ менаџмент, финансии, логистичка поддршка или менаџмент во здравството.

Станува збор заисклучително вредни и посакувани студии што овозможуваат бројни перспективи за дипломците.

„Да се биде дел од интернационалната средина на Универзитетот Шефилд, значи да комуницирате и соработувате со високо мотивирани колеги од најразлични професионални области, да разменувате идеи и различни перспективи, да бидете турнати до работ на вашите можности од страна на академскиот персонал, се со цел да стекнете искуства и вештини, неопходни за современиот деловен живот. Критичната евалуација, академското истражување и дискусијата базирана на аргументи, се главните атрибути на извршната МБА програма. Можноста да учите од мотивирани професори и врвни експерти од Велика Британија, Канада и Грција, го прави студирањето возбудливо и полно со ентузијазам. Можноста академски да ги сознаете бизнис процесите во компанијата каде работите има непроценлива вредност за личниот професионален развој и ви овозможува компетитивна предност“, сведочи Д-р Оливер Николов,Менаџер за производи, РОШ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Скопје.

Sheffieldtwo

Стипендијата „Борис Трајковски” е целосна и во вредност од 14.890 евра, а по половина од износот обезбедуваат Владата на Република Македонија и Сити Колеџот од Солун. Предавањата се одвиваат за време на викендите.

Добитници на стипендијата „Борис Трајковски” се повеќе од 150 менаџери од највисоки нивоа од различни сектори во државата. Со примена на новостекнатото знаење и вештини дипломците придонесуваат кон развој на заедницата, економијата и земјата во целост.

Следејќи ја оваа програма, додека работев со полно работно време и се трудев да основам сопствен бизнис бараше целосна посветеност, само-контрола и жртва. Но, придобивките од истата ги надминаа дадените влогови и го редефинираа начинот на кој размислувам, работам па дури и начинот на кој се социјализирам. Целата настава е кондензирана но, става акцент на најважните аспекти од бизнис светот – од маркетинг па до економија“, изјавува Емилија Попоска Кардалева, основач и извршен директор на Илумникс ДООЕЛ Скопје.

Sheffield

Со овозможување на стипендиите„Борис Трајковски” на кандидатите им е понудена единствена можност да студираат и добијат МБАдиплома од Универзитетот Шефилд, кој е рангиран на 69-тото место во светот и на 25-тото место во Европа, согласно најновите резултати објавени од реномираната QS ранг листа, помеѓу универзитетите од целиот свет, за академската 2014-2015 година.

Дел од критериумите за стекнување на оваа престижна стипендија се кандидатите да се македонски граѓани, да се постари од 24 години и да имаат најмалку три години работно искуство. Конкурсот е отворен до 15 октомври а кандидатите ќе ги избере комисија составена од по еден претставник од потписниците на протоколот.

Деталите во врска со конкурсот се објавени на специјализираниот портал на Министерството за образование и наука на Република Македонија, www.stipendii.mon.gov.mk.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Главниот суд на ЕУ денеска донесе одлука дека е неважечки заштитниот знак на германската компанија за производство на спортска опрема Adidas со три линии бидејќи нема…

 • Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Германскиот инженерски гигант Siemens објави во вторникот дека ќе гo продаде бизнисот со моторите за електрични авиони на британскиот Rolls-Royce. Како дел од договорот во британската компанија ќе преминат…

 • Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Иако компанијата „Боинг“ долго време имаше проблем со продажбата на проблематичниот модел „737“, се чини дека неделава среќата ѝсе насмевна. Во вторникот авиокомпанијата International Airlines…

 • НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација и…

 • Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Наградувањето на лојалноста преминува во традиција Веќе традиционално, и оваа година, компанијата Бимилк ги наградува своите најлојални вработени, кои имаат остварено непрекината работа во млекарата…

 • Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Патувањата се оние кои нѐ прават порелаксирани, кога споделуваме искуства, истражуваме и едноставно уживаме. Но, има толку голем избор, толку голема понуда на хотели, апартмани,…

 • Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Израелската  компанија Cellebrite им открила на корисниците на Apple уредите дека нашла начин да навлезат во било кој iPhone или iPad со било која верзија…

 • Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Грижа на совест по јадењето, кога гладта ќе ја надвладее самоконтролата е чувство со кое многумина секојдневно се соочуваме. Колку пати сте се казнувале и…

 • Huawei лаптопи вратени во Microsoft онлајн продавница

  Huawei лаптопи вратени во Microsoft онлајн продавница

  Microsoft минатиот месец од неговата онлајн продавница ја отстрани линијата на лаптопи на Huawei, каде што било проследено поради наредбите од американската администрација. Иако софтверскиот…

 • Партнерство на УНИЦЕФ И Фондацијата Телеком за Македонија

  Партнерство на УНИЦЕФ И Фондацијата Телеком за Македонија

  Дигитални иновации за еднакви можности на децата и младите со попреченост Фондацијата Телеком за Македонија и УНИЦЕФ објавија партнерство за проширување на можностите за вклучување…