среда, јануари 19, 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕПогледнете: Што се случува со белите дробови по само 60 цигари (видео)

Погледнете: Што се случува со белите дробови по само 60 цигари (видео)

61994_pluca_630x0

Рајан Ау, професор во „Yan Chai Hospital Tung Chi Ying Memorial“ училиштето во Хонг Конг направил видео со кое на студентите им покажал какви оштетувања на белите дробови можат да предизвикаат само 60 цигари.

Овој професот подоцна видеото го ставил на „YouTube“ со цел многу лица да ги видат штетните дејства на пушењето. Тој за време на експериментот споредил здрави бели дробови, кои „вдишувале“ чист воздух и болни бели дробови кои биле изложени на чад од цигари.

Здравите бели дробови имаат розева боја, додека оние другите жолто-кафена со очигледни оштетувања.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи