Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

ДИЕТА: Краставица диета

Време: 12:06

Датум: март 21, 2014

Категорија: ДИЕТИ

krastavicadj3927ry932ry

Диетата со крставици е идеална за сите оние кои ги мрзи премногу да размислуваат што ќе јадат додека се на диетa затоа што диетниот план е многу едноставен: постојат само неколку намирници кои се конзумираат, а самата диета се спроведува десет дена. Постои и продолжена варијанта од 14 дена каде се забележани навистина одлични резултати: губиток од 7 килограми – секако во зависниост од нивото на физичката активност.

Како практично изгледа краставица диетата ?

Основата на оваа диета е салатата од краставици коja може да се конзумира во неограничени количини секогаш кога ќе се почувствува глад. Салатата е богата со нутритиви и не мора да се грижите дека нешто ќе ви недостасува во текот на десетдневниот режим. Останатите намирници кои се јадат во текот на денот се:

– 2 варени јајца или 150 гр туна исцедена од масло или 150 гр бело месо на скара.

– 2 поголеми варени компири (може да се варат,печат во рерна но да не се пржат во масло) или 3 парчиња интегрален леб.

– 500 грама свежо локално одгледувано овошје.

Од течности се пие обична вода, чај а дозволено е и кафето (без шеќер). Строго се забранети газираните пијалоци, алкохол и слатки.

Со секој оброк како и помеѓу оброците –може да се јадат неограничени количини салата од краставици (погледни го рецептот подоле) или да се пие шејк од краставица – значи кога ќе ве нападне гладта слободно навалете на салатата или шејкот (види го рецептот подоле на страната).

 

Пример за дневно мени:

Појадок: 2 тврдо варени јајца + чинија салата од краставици

Ужина: 5 сливи или едно поглемо јаболко или праска…или некое друго сезонско овошје со вкупна тежина до 200 гр

Ручек: Тостиран интегрален леб + чинија салата од краставица

Ужина: Шејк од краставица (види го рецептот на крајот од текстот)

Вечера: Овошје по избор (до 300 гр)

 

Не заборавајте: Ако сте гладни помеѓу оброците (па дури и помеѓу ужината и оброкот) може да конзумирате неограничени количини салата од краставици.

Како се подготвува салатата од краставици…

Салатата се подготвува брзо и многу е едноставна. Потребните намирници се:

– околу 400 гр краставици

– 2 дцл кисело млеко или јогурт (кој има домашен кефир може да го употреби – варењето ќе му биде повеќе од благодарно)

– сол и доколку сакате младо лукче или кромидче

salatataratur5464v646f4

Начин на подготовка:

Излупете и исецкајте ги краставиците на сосема мали парчиња. Посолете ги, лесно промешајте за да правилно се распоредат и прелијте ги со кисело млеко, јогурт или кефир па повторно промешајте. По желба и вкус додајте ситно исецкан млад кромид или лук и …веднаш сервирајте.

Шејк од краставици

Во блендер ставете: една млада краставица (заедно со кората – секако добро измиена), една рака добро измиен спанаќ, едно кисело јаболко. По желба додадете малку изрендан свеж ѓумбир или ѓумбир во прав. Добро изблендирајте го, налите го во чаша и одозгора посипете со парченца ореви или бадеми. Полека пијте додека е свежо затоа што ако стои подолго – губи хранливи материи.

Овој напиток ќе го снабди вашето тело со изобилство на витамини и минерали, а посебно со витамин А и К. Напитокот е исто така богат со влакна, магнезиум, железо, витамини Ц, Е и Б како и калциум и калиум. Цел спектар на сето она што ни е потребно и сето тоа во една чаша.

krastavicajhufwe

Дополнителни напомени

Иако ова е многу едноставна диета, потребно е да обрнете внимание на квалитетот на намирниците – користете само свеж зеленчук и овошје од проверен снабдувач.

Умерената физичка активност е важна работа кај секоја диета па и кај оваа, па получасовното брзо пешачење (тоа е она пешачење кога почнувате да се потите) – значајно ќе помогне во губењето на вишокот килограми.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: Јога диета – за слабеење и обликување на телото

  ДИЕТА: Јога диета – за слабеење и обликување на телото

  Јога диетата претставува збир на правила кои иако се крајно едноставни, даваат одлични резултати видливи на вагата, но и на телесните пропорции. Не мора да…

 • Лубеница диета: За 5 дена 2 кг помалку

  Лубеница диета: За 5 дена 2 кг помалку

  Постојат повеќе диети каде главната намирница е лубеницата. Сепак, оваа верзија е најпопуларна и дава одлични резултати во намалувањето на килограмите и чистењето на организмот. После…

 • ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  Со оваа диета ќe можe да се изгубат многу килограми и да се јаде се што ќе се посака. Зарем не е ова сонот на секој…

 • ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  Оваа диета служи за брзо разградување на мастите и ослободување на телото од течностите, таа е многу ригорозна, и како што велат оние кои веќе…

 • Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати. Немојте да се чудите што низ целиот…

 • Најдобра диета!

  Најдобра диета!

  Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо,…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…