23 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАКои се земјите кои ја спасуваат Русија од паѓање во бездна?

Кои се земјите кои ја спасуваат Русија од паѓање во бездна?

Санкциите наметнати од САД и западните земји против Русија поради војната во Украина имаа за цел Русија да ја претворат во апсолутно изолирана земја, но засега не го даваат посакуваниот резултат.

Таканаречените „пријателски земји“ – од политички, економски и идеолошки причини – немаат намера да се откажат од можностите што им ги даваат односите со Русија, повеќе или помалку рекламирани.

Во сè пофрагментираниот свет составен од ривалски земји, овој однос меѓу Русија на Владимир Путин и другите земји добива повеќекратни значења. Според анализата на Грег Саливан и Ентони Халпин за „Bloomberg“, земјите се усогласуваат со Москва за да ги обезбедат своите интереси и да ги потврдат своите позиции во организации како што е БРИКС.

Некои се водени од прагматични интереси, фокусирајќи се на енергетски, комерцијални или економски размислувања. За други, воената соработка и оружјето се во срцето на нивните врски со Москва. Во повеќето случаи, тие делат заедничка визија за глобалниот свет со Русија, а таа се заснова на нивната желба да го променат светскиот поредок по Студената војна, во кој водечка сила се САД.

Еве кои земји ја „вадат“ Русија од изолација:

Кина

Кина ја игра улогата на дипломатски и економски спас за Москва. Русија купува електроника, индустриска опрема и автомобили додека им продава нафта и гас на своите азиски соседи, иако – како што е случајот со гасот – со попуст од она што некогаш го заработуваше од снабдувањето на Европа со синото гориво.

Билатералната трговија ќе достигне рекордни 240 милијарди долари во 2023-та година. Пекинг е партнер кој исто така ја дели целта на Кремљ да го оспори поредокот предводен од САД и да влезе во сферите на влијание на Вашингтон

Покрај тоа, Русија и Кина се повеќе ги координираат своите позиции во Советот за безбедност на ОН, каде што двете страни ставија вето на американската нацрт-резолуција за прекин на огнот во Газа. Нивната воена соработка исто така се продлабочува, а Русија ѝ продаде некои од своите најнапредни системи за оружје на Кина.

Саудиска Арабија

Саудиска Арабија направи сѐ за да не ја осуди Русија по почетокот на војната. Путин, исто така, го посети кралството во декември во едно од неговите ретки патувања во странство, покажувајќи дека сè уште е добредојден во некои делови од светот.

Покрај партнерството ОПЕК +, Саудиска Арабија има корист од руската помош за да се избегне нејзината изолација. Путин беше еден од ретките лидери кои го прегрнаа престолонаследникот Мохамед бин Салман на состанокот на Г-20 во 2018-та година, два месеци по убиството на новинарот на Вашингтон пост, Џамал ​​Кашоги.

Американскиот претседател Џо Бајден го смени курсот, откако првично вети дека ќе го изолира Ријад по убиството на Кашоги, а сега се обидува да го зајакне сојузот меѓу двете земји. Сепак, бидејќи надворешната политика на Саудиска Арабија сѐ повеќе се поврзува со економските интереси, врските со Москва веројатно ќе се продлабочат.

Иран

Русија посегна до Иран за беспилотни летала да ги користи во војната во Украина, а руските и иранските власти разговараа за зголемување на финансиската и банкарската соработка за да се намали притисокот од санкциите. Иран бара оружје од Русија, вклучувајќи системи за противвоздушна одбрана и борбени авиони, за да ја замени застарената опрема на Техеран и се потпира на Москва за изградба на нуклеарната централа Бушер.

Техеран ѝ се придружи на Русија во поддршката на претседателот Башар ал Асад во војната во Сирија и го дели непријателството на Москва кон американското присуство на Блискиот Исток.

Турција

Путин жонглира со геополитичкото ривалство со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во врска со Сирија, Либија и регионот на Кавказ додека ја промовира трговијата на неговиот трет по големина извозен пазар. Турција, исто така, стана клучен центар за индиректен увоз на стоки кои подлежат на санкции.

И покрај тоа што застана на страната на Украина во војната, Ердоган одби да се приклучи на санкциите против Русија, која е важен снабдувач на гас за Анкара. Туризмот и земјоделството во Турција во голема мера се потпираат на рускиот пазар. Ердоган, исто така, дејствуваше како посредник меѓу Украина и Русија, помагајќи во посредување договори за снабдување со жито и размена на затвореници.

Индија

Индија, трет по големина потрошувач на сурова нафта во светот, е главен купувач на руска нафта по пониски цени од инвазијата на Украина. Построгото спроведување на американските санкции, кои се обидуваат да го запрат протокот на петродолари во касата на Кремљ, до одреден степен ги дестабилизираа испораките.

Односите со Индија ѝ даваат легитимитет на Русија бидејќи таа го „додворува“ таканаречениот Глобален југ.

Силните врски со Русија, исто така, обезбедуваат противтежа на другите големи светски сили, помагајќи ѝ на Индија да ја задржи својата стратешка автономија.

Јужна Африка

Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса одби да го осуди Путин за војната или да ги поддржи резолуциите на ОН со кои се осудува Москва за инвазијата. Двете земји се членки на БРИКС и тоа им дава можност на нивните лидери редовно да комуницираат. Рамафоса го убеди Путин да го прескокне минатогодишниот самит на БРИКС во Јоханесбург и наместо тоа да присуствува виртуелно, поштедувајќи ја Преторија од потребата да одлучи дали да го уапси.

Иако трговијата меѓу Русија и Јужна Африка е занемарлива, двете земји имаат долготрајни историски врски кои произлегуваат од проактивниот став што го зазеде Советскиот Сојуз против доминантната моќ на белото малцинство во минатото. Голем број високи членови на Африканскиот национален конгрес побараа азил и добија воена обука во Русија за време на апартхејдот. Руските компании беа во трка за изградба на нови нуклеарни централи во Јужна Африка за време на мандатот на поранешниот претседател Џејкоб Зума, иако плановите беа замрзнати откако Рамафоса ја презеде функцијата во 2018-та година поради високите трошоци.

Унгарија

Владата на премиерот Виктор Орбан одржува блиски врски со Путин, при што унгарскиот лидер се сретна со неговиот руски колега во Пекинг минатиот октомври. Тој му обезбеди на Путин сојузник во ЕУ, кој на различни начини ја блокираше финансиската помош за Украина, се закани дека ќе ги попречи разговорите за пристапот на Киев во блокот, па дури и го одложи пристапот на Шведска во НАТО за повеќе од една година.

Унгарија е една од ретките земји од ЕУ кои сè уште добиваат руски гас, а руската нуклеарна компанија Росатом ја одржува водечката улога во проширувањето на својата единствена нуклеарна централа.

Северна Кореја

Зголеменото пријателство со Ким Џонг-ун донесе придобивки за Русија. САД, Јужна Кореја и други велат дека Северна Кореја испраќа огромни количини артилериски гранати и балистички ракети со краток дострел.

За возврат, Русија е обвинета дека го снабдува Пјонгјанг со храна, суровини и делови што се користат во производството на оружје. Русија, исто така, стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за проширување на панелот експерти за да известуваат за развојот на нуклеарниот арсенал на Северна Кореја.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП