23 јуни, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕЗаборавете на авокадото, маслиновото масло или боровинките: Ова е новата суперхрана на...

Заборавете на авокадото, маслиновото масло или боровинките: Ова е новата суперхрана на годината

Зелката е гастрономски и нутритивен хит кој ја замени зелката како нов хит зеленчук.

Овој лиснат зеленчук содржи и траги од манган, витамин Б6, калциум, калиум, витамин А, железо и рибофлавин.

Зелката припаѓа на семејството „brassica“, заедно со брокулата, карфиолот и кељот. Сите тие содржат корисни соединенија кои го контролираат воспалението и го намалуваат ризикот од проблеми со срцето.

Бојата на зелката може да варира од зелена до црвена и виолетова, а листовите може да бидат мазни или збрчкани.

Според „ChefIQ“, „зелката понекогаш може да добие лоша репутација“, главно затоа што, кога е преварена, може да испушта непријатен мирис на сулфур.

„Сепак, кога се правилно подготвени, овој зеленчук може да додаде богатство на вашите јадења“, забележуваат тие.

Освен што го намалува воспалението, зелката содржи и антоцијани здрави за срцето, кои припаѓаат на семејството на флавоноиди.

Студијата од 2013-та година објавена во списанието „Circulation“ на 93.600 жени покажа дека оние со поголем внес на храна богата со антоцијани имаат помал ризик од срцев удар.

Може да го намали и нивото на маснотии во крвта што може да ги затнат артериите. Растворливите влакна помагаат во намалување на лошиот холестерол и ја спречуваат апсорпцијата во крвта.

Треба да се напомене дека конзумирањето на големи количини на крстовиден зеленчук може да предизвика надуеност поради нивната висока содржина на влакна.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП