21 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЕден од најскапите пазари на луксузни недвижности во светот ќе стане многу...

Еден од најскапите пазари на луксузни недвижности во светот ќе стане многу поевтин

Забавувањето на кинеската економија предизвикува превирања на пазарот на луксузни недвижности во Хонг Конг, пишува „Wall Street Journal“.

Најскапите домови во градот се менуваат со големи попусти наспроти нивната цена само неколку години претходно. Кинеските имотни тајкуни кои не успеваат да ги задржат последиците од нивните деловни империи кои пропаѓаат, стануваат принудени продавачи. Банките ги одземаат имотите откако сопствениците на луксузни куќи не успеаја да ги исплатат кредитите.

Просечната продажна цена на супер луксузните домови, т.е. станбените имоти со цена над 38 милиони долари, паднаа за повеќе од една четвртина од средината на 2022-ра година, рече Чери Леи, виш директор и шеф на продажба на станбени објекти во Хонг Конг во консултантската компанија „Savills“. Цените ќе продолжат да опаѓаат оваа година бидејќи продавачите прифаќаат намалени цени за да добијат брза готовина, додаде таа.

Падот на цените ги покажува ефектите од лошата кинеска економија, која страда од дефлација, забавување на извозот и слаба доверба на потрошувачите. Постојаното забавување на пазарот за недвижнини во Кина се покажува особено болно бидејќи имотните тајкуни од земјата се вклучени во некои од најголемите зделки за луксузен имот во Хонг Конг во последниве години.

Пазарот на недвижнини во Хонг Конг, исто така, е во депресија поради зголемувањето на каматните стапки во САД. Доларот во Хонг Конг е поврзан со американската централна банка, а централната банка на градот ги зголемува каматните стапки во согласност со Федералните резерви. Но, на американскиот пазар оди значително подобро, со продажба на домови со девет цифри во места како Калифорнија и Флорида нагло се зголемија, а цените на луксузните недвижности исто така се зголемија во изминатата деценија.

Меѓу луксузните имоти наведени за продажба во Хонг Конг се три куќи поврзани со пропадната компанија за недвижнини „China Evergrande“, изјави Викторија Ален, основач на „Habitat Property“. Локалните медиуми забележаа дека нивниот краен сопственик е основачот на компанијата Хуи Ка Јен.

Трите имоти кои се еден до друг се запленети од доверители. Еден од нив беше продаден за околу 115 милиони долари во 2019-та година, но сега банките го проценуваат на околу 55 милиони долари, вели Ален. Тој сѐ уште не најде купувач. Другите два имоти може да излезат на пазарот следниот месец, додава таа.

Домовите во запленување обично се продаваат со попуст на пазарната вредност, велат агентите за недвижности.

Куќа на брегот во комплексот луксузни резиденции „Residence Bel-Air“ е во сопственост на Мај Фан, извршен директор на градежната компанија „Kaisa Group“, која исто така не ги исполнила своите долгови како што се продлабочи кинеската имотна криза во последниве години. Домот го купил во 2017-та година, кога цените на имотот сè уште растеле. Во 2021-ва година, беа назначени приматели, кои ја продадоа куќата следната година за околу 46 милиони долари, според земјишниот регистар.

Во една од најголемите продажби во Хонг Конг во последниве години, локален бизнисмен минатиот месец го продал својот дом за околу 107 милиони долари, што е многу под првичната барана цена од 166 милиони долари, според консултантската компанија „Savills“. Станот се наоѓа во областа Викторија Пик во Хонг Конг, каде живеат деловни тајкуни и ѕвезди. Тие поседуваат некои од најскапите куќи во градот.

„Кина сè уште има многу богати луѓе, но сега тие се друга група“, рече брокерот Виктор Чен во Хонг Конг. „Ова не се амбициозните имотни тајкуни, туку луѓе кои можеби немаа толку голема корист од брзиот раст на Кина, но нивните бизниси постојано растеа.

Чен забележува дека купувачите на нови луксузни имоти во Хонг Конг имаат ликвидни средства и имаат помала веројатност да акумулираат долгови.

„Некои кинески сопственици на куќи биле принудени или убедени да продаваат, често на околу 20 отсто под пазарната вредност, бидејќи им треба готовина за да го платат долгот“, рече Чен. Некои директори на копното купуваа трофејни куќи и ги користат само повремено без да ги изнајмуваат, додава тој.

Податоците анализирани од порталот за онлајн продажба на имот „Spacious.hk“ навестуваат тешки времиња за луксузните домови. Бројот на барања за продажба на платформата за домови по цена од 10 милиони долари и повеќе е намален за 45% во изминатите 12 месеци, вели главниот оперативен директор на „Spacious.hk“, Џејмс Фишер. Барањата за домови по цена од 1,3 милиони долари и во сегментот од 1,3 до 3,2 милиони долари беа намалени за 8% и 25%, соодветно.

Индексот на цените на приватните куќи падна на најниско ниво во последните седум години до крајот на 2023-та година, покажаа податоците од Канцеларијата за рејтинг и проценка на Хонг Конг.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП