21 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАВалутните проблеми ја влошуваат руската трговија со нафта

Валутните проблеми ја влошуваат руската трговија со нафта

Со децении американскиот долар е главна валута во трговијата со нафта, а исто толку долго алтернатива бараат земјите кои сакаат да се спротивстават на доминацијата на САД, пишува „Reuters“. Но, овој процес засега изгледа невозможен поради тешкотиите во преобратувањето, а исто така и поради политички причини, додава агенцијата.

Проблемите се целосно прикажани од Русија, чија профитабилна трговија со нафта е предмет на санкции од Западот откако изби војната во Украина. Москва ги преориентира своите пазари – ја насочи нафтата на исток, но тоа се соочи со тешкотии со конверзија на залихите, пишува и во материјалот, од кој дел е подготвен на територијата на Русија, односно е во линија со цензура на воени теми.

Извори за „Reuters“ изјавија дека проблемите за Москва започнаа во јули, кога Индија – најголемиот пазар за руските добавувачи на нафта преку поморските терминали (околу 60%) – побара да плати во рупии за руската нафта и залихите значително паднаа. Руските трговци не сакаат плаќања во индиската валута, бидејќи имаат неофицијални упатства од руската централна банка дека рупии нема да бидат прифатени, тврди агенцијата.

Причината е што Индија поттикнува трошење рупии на своја територија и има казнени стапки на конверзија кои понекогаш надминуваат 10% од износот.

Русија има мала можност да користи рупии бидејќи увозот од Индија е многу ограничен. Поради оваа причина, компаниите исто така одбиваат да прифатат плаќање во рупии, кои не можат да ги заменат. Руската централна банка не одговори на барањето на „Reuters“ за коментар.

Трговски извори рекоа дека во август, две големи руски нафтени компании се заканија дека ќе ги пренасочат своите танкери што превезуваа околу 1 милион тони руска нафта во Индија на други дестинации, доколку им бидат платени во рупии. Потоа се најде компромисно решение за плаќања во кинески јуани, хонгконшки долари и дирхами (Обединети Арапски Емирати), категорични се голем број извори од девизниот пазар на Русија.

Проблемот со алтернативните валути е актуелен и за другите главни купувачи – Кина, Турција и африканските земји. Ситуацијата е уште покомплицирана откако САД почнаа да ја зајакнуваат контролата врз спроведувањето на мерката плафон на цената на нафтата.

Сепак, ситуацијата е во ќорсокак – самата Русија се обидува да избегне плаќање во долари и евра поради санкциите што Западот ги воведе врз банкарскиот сектор во земјата. Теоретски, нафтените компании немаат проблем да го користат американскиот долар, но избегнувањето го отежнува контролирањето на трансакциите. Алтернативните валути носат ризик за двете земји.

Москва претпочита плаќањата за нафта да бидат во кинески јуани, но ова е премногу чувствителна тема за индиските компании. Некои индиски рафинери сепак се префрлија на јуани бидејќи немаат други опции. Некои државни рафинерии претпочитаа да користат дирхам на ОАЕ. Меѓутоа, во последниве недели, Емиратите почнаа внимателно да го следат плафонот на цената на нафтата поради заканата од санкции. Руските трговци со нафта велат дека најмалку две банки од ОАЕ потпишале декларации за усогласеност со плафонот на руската цена на нафтата од 60 долари за барел.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП