21 февруари, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕКафето веднаш заменете го со црн чај: Го подобрува здравјето на срцето...

Кафето веднаш заменете го со црн чај: Го подобрува здравјето на срцето и работата на цревата

Црниот чај, наутро кога ќе се разбудиме, со својата богата и робусна мешавина нуди инфузија на кофеин и антиоксиданси кои ги будат сетилата, обезбедувајќи нежен поттик на енергија.

Во црниот чај уживаат сите – некои уредно го пијат овој темен еликсир, додека други му додаваат малку млеко. Иако црниот чај е вистинско уживање за обожавателите, повеќето од нив не знаат дека има неколку здравствени придобивки. Црниот чај се ферментира од листовите на растението „Camellia Sinensis“. Маитри Гала, виш нутриционист во „Fortis Hospital, Mulund“, Мумбаи, објасни за „HealthShots“ дека црниот чај е еден од најпопуларните чаеви ширум светот и е меѓу четирите видови направени од листовите на растението „Camellia Sinensis“.

Здравствени придобивки од црниот чај

Додека црниот чај се подложува на оксидација, што му дава некои дополнителни придобивки, тоа не е случај со зелениот чај. За време на оксидацијата, катехините се претвораат во теарубигини, теафлавини и флавоноли, кои ги нема во зелениот чај. Црниот чај е полн со антиоксиданси и нуди неколку здравствени придобивки.

1. Го подобрува здравјето на цревата

Црниот чај е богат со антиоксиданс полифенол, кој помага да се намали оксидативниот стрес, да се намали ризикот од хронични болести и да се подобри целокупното здравје. Полифенолите и антимикробните својства можат да помогнат да се подобри здравјето на цревата и да се зајакне имунитетот.

2. Го намалува холестеролот

Црниот чај се подготвува од целосно ферментирани листови на растението „Camellia Sinensis“. Содржи катехини и теафлавини, кои помагаат во намалување на нивото на холестерол.

3. Го подобрува здравјето на срцето

Флавоноидите во црниот чај можат да помогнат во намалувањето на нивото на холестерол, да го контролираат крвниот притисок и на крајот да го намалат ризикот од болести поврзани со срцето.

4. Ја подобрува концентрацијата

Понекогаш ни е тешко да останеме будни во текот на денот. Има дури и ситуации кога чувствуваме дека имаме помалку енергија. Решението за подобрување на здравјето го нуди црниот чај бидејќи содржи кофеин и Л-теанин – аминокиселини кои ја подобруваат будноста и концентрацијата.

5. Помага при слабеење

Црниот чај е нискокалоричен и доколку го пиеме незасладен е идеален здрав напиток и одлична опција за сите оние кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми. Флавоните се исто така поврзани со намалување на тежината, БМИ и обемот на половината. Бидејќи флавоните се присутни во црниот чај, тие се добри за намалување на салото на стомакот и губење на тежината, особено кога се комбинираат со правилна исхрана и режим на вежбање.

Несакани ефекти од консумирање црн чај

Иако црниот чај нуди многу здравствени придобивки, нутриционистот Маитри Гала истакнува дека луѓето кои се анемични или имаат недостаток на железо треба да го консумираат овој напиток во ограничени количини. Причината лежи во танините кои се врзуваат за железото од растително потекло и влијаат на неговата апсорпција во дигестивниот тракт. Овој пијалок се препорачува да се пие и помеѓу оброците. Како што рече Гала, несаканите ефекти на црниот чај може да бидат како што следува:

– вишокот танини може да го иритираат дигестивниот тракт, особено кај оние со слаби црева, што доведува до стомачна болка/повраќање/засилена дијареа итн.

– прекумерното консумирање кофеин може да ја зголеми анксиозноста и возбудата

– црниот чај може да го намали производството на мелатонин и со тоа да го наруши циклусот на спиење

– може да придонесе за компликации кај бремени жени, како спонтан абортус или мала тежина при раѓање

– вишокот на кофеин може да доведе до горушица или да го влоши веќе постоечкиот рефлукс на киселина.

Најдобро време за црн чај

Црниот чај може да биде одличен додаток во вашата исхрана, со оглед на тоа колку е корисен за вашето здравје. Иако е безбеден за пиење, треба да се консумира умерено. Бидејќи содржи кофеин, децата треба да го избегнуваат. За возрасни, 2-3 шолји дневно е вистинската мерка. Прекумерното консумирање на овој пијалок треба да се избегнува бидејќи може да доведе до несакани ефекти.

Најдобро време за пиење е наутро, препорачува Гала. Започнувањето на денот со црн чај ќе помогне да се зголеми будноста и да се хидрира телото. Ќе му обезбеди моментална енергија на вашето тело за да ви помогне да го започнете денот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП