Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,096.21 0.01%    GRNT 1,234.43 0.05%    KMB 7,400.11 -0.02%    MPT 78,121.84 -0.92%    OHB 5,200.00 0%    RZTK 690.00 -1.43%    STB 1,210.00 -0.02%    STBP 657.00 0.15%    TEL 321.00 -1.03%    TNB 17,800.00 -0.14%    TTK 1,656.29 -2.57%    USJE 24,215.00 0%    

Зајакнете го имунитетот на природен начин

Време: 16:08

Датум: декември 3, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

b

Превенцијата е секогаш подобра од било кој лек. За вашиот организам да може да се бори против вирусите и бактериите кои се кријат буквално насекаде, потребно е да имате силен имунолошки систем. Токму затоа, во овој период од годината секој се обидува да го зајакне својот имунитет.

Постојат различни начини да си го подобрите имунитетот, но еден од најефективните е преку исхраната. Балансираното хранење му ги дава на телото сите хранливи материи потребни за борба против болестите. Еве која храна не треба да ја прескокнувате ако се обидувате да го зајакнете вашиот имунитет.

ЗЕЛЕН ЧАЈ

Чајот е богат извор на полифеноли и други супстанции кои го заштитуваат телото од грип и настинка. Супстанцијата EGCG (epigallocatechin gallate), која ја има во зелениот чај, е моќен антиоксиданс и одличен сојузник во борбата против ракот. Некои истражувања покажуваат дека EGCG го спречува размножувањето на вирусите, па несомнено го зајакнува и имунитетот. Нема да погрешите и ако наместо зелен изберете црн чај.

ЛУК

Популарноста на лукот како заштитник на здравјето стана многу поголема, се повеќе екперти го препорачуваат. Лукот е чудотворно растение. Тој ја содржи супстанцијата алицин, за која е познато дека има антибактериско, антивирусно и антигабично дејство. Неговиот мирис е одбивен за многу луѓе, но вреди да се поднесе со цел да се подобри имунитетот.

БРОКУЛИ

Брокулите се достапни во текот на целата година, а се исклучително важни за подобрување на имунитетот. Вкусот не треба да ве спречи да ги вклучите брокулите во секојдневната исхрана, затоа што тие се одличен извор на витамини А, Ц и Е, а покрај тоа се и природни заштитници од многу видови на рак. Најдобро е да ги консумирате без да ги готвите.

ОСТРИГИ

Луѓето ги знаат остригите како еден од најмоќните афродизијаци. Веројатно е така затоа што тие се особено богат извор на цинк, којшто е неопходен за создавање на тестостеронот. Но, остригите не треба да се сметаат само за храна која може да ви помогне во спалната, туку и за храна која може да ви го подобри целосното здравје. Цинкот е многу добар заштитник на телото од настинки и грип. Дури и мал недостаток на цинк во телото може да има силен негативен ефект врз имунитетот.

ЈОГУРТ

Јогуртот содржи во себе пријателски бактерии кои му се неопходни на вашето тело за заштита од злонамерните бактерии и инфекции. Оние јогурти кои имаат живи или активни бактериски култури се најдобри за зајакнување на имунолошкиот систем. Јогуртот освен што е освежителен и вкусен, тој и ве заштитува од настинки и инфекции на горните дишни патишта. Жените имаат многу повеќе корист, затоа што јогуртот им ја зголемува отпорноста на габични инфекции.

ПЕЧУРКИ

Печурките се нискокалорична храна, богата со железо, цинк, растителни влакна, есенцијални амино киселини и витамини. Одамна е познато дека печурките го стимулираат имунолошкиот систем и му помагаат на телото подобро да се брани од вируси и инфекции. Истражувањата покажале дека печурките имаат антивирален, анибактериски и антиканцероген ефект.

БАДЕМИ

Една шака бадеми ќе му обезбеди на вашето тело над 50% од препорачаното дневно количество витамин Е и со тоа ќе го засили вашиот имунитет. Бадемите содржат и рибофлавин и ниацин, витамини од групата Б, а исто така и омега-3 масни киселини. Познато е дека ова вкусно овошје помага во заштитата на имунитетот од негативните ефекти на стресот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Поопасно е од шеќер и масти: Многумина го користат ова масло, а не се свесни колку го уништува здравјето

  Поопасно е од шеќер и масти: Многумина го користат ова масло, а не се свесни колку го уништува здравјето

  Иако точната состојка која ги предизвикува овие промени сè уште не е откриена, научниците препорачуваат да се намали неговата количина во исхраната. Маслото од соја…

 • Како бучавата влијае на здравјето на срцето?

  Како бучавата влијае на здравјето на срцето?

  Претходните истражувања веќе предупредуваа на штетноста на бучавата и гласната музика на слухот, а сега француските научници се запрашале како секојдневното, бучно урбано опкружување влијае…

 • Дневен хороскоп 24.01.2020

  Дневен хороскоп 24.01.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Некој се обидува да ви наметне невистинити муабети. Ќе го сфатите тоа, само ќе ви биде потребно малку повеќе време.…

 • Зошто се лутиме кога сме гладни

  Зошто се лутиме кога сме гладни

  Не е невообичаено дури и најмирните лица да се лути кога се гладни. Како што одминува времето од последниот оброк, количината на хранливи материи почнува…

 • Решение за актуелниот проблем: Започнете да го земате овој витамин и спасете ги белите дробови од загаден воздух

  Решение за актуелниот проблем: Започнете да го земате овој витамин и спасете ги белите дробови од загаден воздух

  Според податоците на Светската здравствена организација, повеќе од 90 проценти од светската популација живее во области каде загадувањето на воздухот ги надминува границите. Научниците долго…

 • Постојано користите спреј за нос? Дури не ни сонувате во каква опасност сте!

  Постојано користите спреј за нос? Дури не ни сонувате во каква опасност сте!

  Спрејовите за нос не се опојни како алкохолот и дрогата, но можат да предизвикаат зависност, предупредуваат експертите! Спрејовите за нос ги стеснуваат крвните садови во носот…

 • Како да си помогнете при болки во нозете и вкочанетост!

  Како да си помогнете при болки во нозете и вкочанетост!

  Постојат огромен број на задоволства и активности кои се добри за нашето здравје – како на пример планинарење, прошетки во парк, до разни други активности…

 • Ве мачат грчеви во нозете во текот на ноќта? Еве што тоа може да значи

  Ве мачат грчеви во нозете во текот на ноќта? Еве што тоа може да значи

  Кога среде ноќ ќе ве разбуди грч на нозете, веројатно се прашувате што се случува. Колку и да трае грчот, не е пријатен и сакате…

 • Како да ја заштитиме кожата во деновите кога загаденоста на воздухот е превисока

  Како да ја заштитиме кожата во деновите кога загаденоста на воздухот е превисока

  Според светската здравствена организација (СЗО) 22% од луѓето ширум светот живеат во градови кои не ги исполнуваат стандардите за квалитет на воздухот на СЗО. Човечките…

 • Заборавете на испуканата кожа: Еве како рацете да ви бидат меки и во текот на зимата

  Заборавете на испуканата кожа: Еве како рацете да ви бидат меки и во текот на зимата

  Рацете во зимските денови се најмногу изложени на мраз и ветер, па кожата повеќе од вообичаено се суши, пука, понекогаш и крвари. Еве како најдобро…