25 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОВардар со убедлива победа над Пелистер!

Вардар со убедлива победа над Пелистер!

Во бурното дерби во СЦ „Јане Сандански“, кое беше одбележано со прекин поради проблемите со навивачите на двата клуба, Вардар стигна до убедлива 31:24 (13:10) победа над Еурофарм Пелистер, зацврстувајќи се на првото место на табелата.

Во првото полувреме, видовме израмнет ракомет, во кој гостите имаа 2:3 предност, но потоа по мини-серијата на „црвено-црните“ во финишот на полувремето се стигна до 13:10 предност пред паузата.

Во второто полувреме, предводени од одличниот Томовски на голот, Вардар стигна до предност од 18:11, разлика од која потоа не се вратија и не дозволија изненадување.

Филип Талески и Дејан Манасков постигнаа по 7 гола за Вардар, додека Жарко Пешевски беше најефикасен за гостите со пет постигнати гола.