24 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОДраматично финале - Меси со Аргентина на врвот на светот

Драматично финале – Меси со Аргентина на врвот на светот

Неверојатно финале на Мундијалот во Катар, по шокантните настани, Аргентина стана светски првак, а за тоа и требаа 120 минути игра и пенали против сега веќе поранешниот светски првак Франција – 3:3 (2:2), пенали 4: 2.

Аргентина е светскиот шампион, Лионел Меси, еден од најдобрите фудбалери на денешницата, на најдобар можен начин ја заокружи фантастичната кариера. „Гаучосите“ беа подобри од сега веќе поранешниот шампион на Франција и тоа по изведувањето на пенали. Од стартот на мечот Аргентинците наметнаа свој ритам, а за нивната доминација во првото полувреме најдобро говори фактот што избраниците на Дидие Дешамп не упатија ниту еден удар кон голот на Аргентина.

Јужноамериканците од старт знаеја што сакаат, знаеја кого треба да „затворат“. Тие знаеја како да го направат тоа и не избираа средства. Беа далеку поагресивни, со многу поголема желба, а во нивни раце беше критериумот на полскиот судија Шимон Марчинијак, кој го покажа првиот жолт картон на Енцо Фернандез дури во шестата минута од судиското надополнување во првото полувреме.

Но, сето тоа не е никакво оправдување за очајната игра на триколорите. Беа толку лоши што нивниот тренер мораше да направи двојна замена во 41. минута. На изненадување на сите ги извади од игра Дембеле и Жиру, на терен ги испрати Тирам и Коло Муани. Аргентина беше поконкретна, во нивна корист беше и тоа што Дембеле направи пенал, Ди Марија го принуди на тоа.

Одговорноста ја презеде Меси во 23. минута, кој ладнокрвно го совлада Лорис – 1:0. Аргентинците не се повлекоа по водечкиот гол, а во вториот дел од првото полувреме беа поопасен ривал. Имаа уште неколку добри акции, шанси, а една искористија во 36. минута, Меси ја започна акцијата, речиси без да гледа го проигра Мекалистер, кој му асистираше на Ди Марија, кој рутински го совлада францускиот голман – 2:0.

На стартот на вториот дел, избраниците на Лионел Скалони беа и подобар противник, имаа две солидни шанси, но сепак беа далеку од третиот гол. Како што натпреварот се приближуваше кон крајот, Французите конечно станаа малку поконкретни. Успеаа да шутираат кон противничкиот гол, Коло Муани прв во 68. минута по корнер, верувале или не, тоа беше првиот удар кон голот на Мартинез! Неколку минути подоцна, малку подобра прилика за триколорите, по соло акција на Ембапе, но по неговиот удар од 16 метри топката мина високо над голот на Аргентина.

И токму кога се чинеше дека Аргентина мирно ќе го приведе натпреварот до крај – шок! Од никаде Франција се врати во живот, Коло Муани го помина Отаменди, кој го закачи одзади. Во 80. минута одговорноста ја презеде Мбапе, чиј удар беше исклучително силен, на Мартинез не му помогна ниту тоа што ја погоди страна – 2:1.

Им даде крилја на триколорите, па израмнија во 81. минута. По асистенцијата на Тирам, Мбапе со исклучително прецизен удар го совлада Мартинез – 2:2. До крајот на натпреварот двете екипи имаа по една исклучителна можност во судиското надополнување, најпрвин Французите преку Рабиот, но Мартинез со помош на соиграчите во последен момент спречи голем пресврт. Потоа, на другата страна Меси, чиј исклучително силен удар од 17 метри го одбрани Љорис.

Во првото продолжение до крајот немаше возбудувања кога Лаутаро Мартинез имаше две големи промашувања. Најпрвин во 105. минута кога Лорис му го одбрани ударот, веднаш потоа кога од 17 метри шутираше покрај трчачкиот голман на Франција и за малку го промаши голот.

Аргентина ја презеде иницијативата на крајот од првото продолжение, продолжи во ист ритам на стартот на второто и постигна гол, со што повторно се доближи до титулата светски првак. По одличната акција и одбрана на Љорис, Меси налета на топката и ја смести во мрежата, интервенираше Упамекано, се покажа дека е доцна – 3:2.

Ниту тогаш не беше готово, во 117. минута од натпреварот по ударот на Ембапе, резервистот Монтиел играше со рака во својот шеснаесетник, Марчињак по третпат на овој меч покажа на белата точка, втор гол во корист на Франција. Прецизен беше и вториот удар на Мбапе, тој повторно шутираше силно, овој пат Мартинез не ја ни погоди страната – 3:3.

И тогаш не беше крајот, а на крајот се случи неверојатна драма, во третата минута од второто продолжение. Најпрво Коло Муани излезе сам пред Мартинез, кој го одбрани неговиот удар. Следуваше брза контра на Аргентина, која Лаутаро Мартинез ја заврши со уште едно големо промашување. Титулата сепак се решаваше со изведување пенали.

На крајот, аргентинскиот голман Мартинез беше херој, го одбрани ударот на Коман во втората серија, а потоа Чуамени шутираше надвор од голот… Прецизни беа сите во јужноамериканската репрезентација.